Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
bmwww - специалист
Здравейте , имам един малко странен въпрос . По смисъл на закона , какво се води 2 етажна къща ? Питам защото огледах една къща която много ми харесва като местоположение , архитектура и дворно място , но пък разпределението и е много лошо и ми идва задушаващо малка . Та къщата се състой от вкопан етаж в земята с височина около 2 метра , може и малко повече да е , над него е етажа от който по дървени стълби се качваш на нещо като таван , но пък се явява и 3ти етаж едновременно . Там има 1 стая с тераса , като нейната височина е около 2.10м и другото е таван (подпокривно пространство) .Покрива е 2 скатен с перпендикулярни скатове т.е на "У" , като в издигнатите части на външните стени има прозорци . Та мисълта ми е , къщата много ме устройва като архитектура , местоположение и дворно място , но задължително трябва да се разшири . Къщата е гредоред ако има значение . Не знам коя година е строена , но да кажем в интервала 1950-1960 год. Основите са каменни зидове . Води се 2 етажна , и мисълта ми е , вкопания етаж дали се брой за етаж , мисля си дали мога да надзидам тавана до нивото на стаята която се намира там без проекти и т.н. и като цяло да кажем , че се води търпим строеж , търпим строеж може ли да се надзижда и достроява към него (това вече с проект) ?
gnt69 - майстор
Вкопания етаж на каква височина е над земята. Ако е под 1.50 не е етаж.
chapara - майстор
пет мар 24, 2023 10:07 pmgnt69 написа:
Вкопания етаж на каква височина е над земята. Ако е под 1.50 не е етаж.
Ако не ме лъже паметта, ако пода на приземния етаж е под кота нула, не се води втаж :?
bmwww - специалист
Явно не се води етаж . Та сега там където реално се води 2 етаж , а е една стая с тераса , може ли да се надзида до нивото на въпросната стая и да си стане един нормален 2-ри етаж без никакви колони , пояси около къщата и т.н. Какво показва практиката , запознати ли сте ? Пояс на всички вътрешни и външни стени задължително ще има , което значи , че и тази стая трябва да се бутне и после да се прави на ново .
chapara - майстор
Може, стига да е нормален, здрав зид.
bmwww - специалист
Хм , днес звъня брокерката , че са оправили кадастъра , та къщата се води 85кв.м или 170кв.м. РЗП , което ме навежда на мисълта , че май и приземният броят за етаж , а съм сигурен , че няма 1.50 от земята . Горе над първи етаж както казах е само 1 стая , така , че не вярвам само по документи да го водят етаж .
chapara - майстор
Отиди до Общината и искай да дойде комисия.
На мен два навеса от 50 кв.м. общо със само по две стени се опитаха да ми ги ,,боднат" жилищна площщ, ама не мина номера. Кадастъра, от хеликоптер щом има керемиди е жил.площ.
Не ги оставяй на мира, а брокера е ясен, гони по голяма комисионна. Кърлежи са брокерите!
bmwww - специалист
То по-добре за мен ако ми го водят таванското като 2-ри етаж , та май ще си кротувам , пък и още не съм я взел . Иначе и допълнително строената лятна кухня , която е долепена до къщата , водят като площ към къщата , а не като отделна постройка , което май пак ще дойде да е добре , че мисля да избивам врата към нея и да я правя на баня ако всичко е наред и взема къщата .
bmwww - специалист
Така , купих къщата и чак днес без да искам видях това изобретениe . Каква мислите му е логиката ? Средния камък каквото и да става няма как да подаде или падне . Вижда се че той заклинва . Защо ли са подпряли така стената с тази шина и релса ? На снимките се вижда и че подпрозоръчния камък е счупен , според мен от набиването на релсата , не мисля , че стената е слягала , защото няма пукнатини по нея . Теоретично мислите ли че това изобретение мога да го махна ?

Изображение
chapara - майстор
Много не заклинва, това не е свод. Но по снимка толкоз, конструктор на място повече!

Тема "Въпрос за таван на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: