Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте, имам нужда от съвет. Къща, която е с две голи открити тераси, 16 и 10 м2. Мисля да им направя бордове с по един ред бетонови тухли с размери Д/Ш/В (СМ) 40 / 15 / 19.
Изображение
Кухините ще запълня с бетон, като предварително през тях ще забия в плочата на терасата метални шишове.
Парапета ще е метален, захванат към горната страна на борда.
Водоотвеждането- с прав сифон, нещо подобно:
Изображение
Термо и хидроизолация- след изграждането на борда.
Въпросът ми е разумно ли е да се прави такъв борд? Целта ми е да се направи водоотвеждане и хидроизолация, за да не прониква вода в помещенията отдолу.
Така изглеждат в момента терасите:

Прикачен файл

trs.jpg
preslav - майстор
При силен дъжд и запушени сифони??? А при сняг???
При мен парапетите са захванати в плочата, наклоните са подведени със замазка, после хидроизолация, после финишно покритие по твой вкус (но не теракот). По периферията на козирката/терасата има улуци, а под улуците (на долния ръб на плочта) водооткапи за да не подлизва под козирката и да не се подкожушва мазилката.
zz_stefanov - майстор
Хидроизолация и по газобетоните стени, ако няма да има навес. От снега и дъжда така ще се наквасят, че ще изсъхнат чак наесен.
torbalan - Дървен философ
ср мар 29, 2023 5:52 pmpreslav написа:
При силен дъжд и запушени сифони??? А при сняг???
...
Прави се читава хидроизолация и се получава басейнче при запушен сифон. Гадното е, че се запушва есен, когато има изсъхнали листа и дъждовете са неприятно студени. Ако нямаш високи ботуши под ръка (аз нямам) - завиваш крачолите и газиш, за да стигнеш до сифона. :)
Снега не е проблем. Излизаш с лопатата и го мяткаш на вън.

У дома има такава тераса.Много ме е яд, че я направих :)
PIP - майстор
ср мар 29, 2023 5:52 pmpreslav написа:
При силен дъжд и запушени сифони??? А при сняг???
При мен парапетите са захванати в плочата, наклоните са подведени със замазка, после хидроизолация, после финишно покритие по твой вкус (но не теракот). По периферията на козирката/терасата има улуци, а под улуците (на долния ръб на плочта) водооткапи за да не подлизва под козирката и да не се подкожушва мазилката.

:supz:

И аз правих същото. Фибран от горе/от долу и челата, водооткапи, замазка за наклон, хидроизолация и клинкер за финишно покритие. Анкерите за парапета ги сложих преди цялата тая операция.
ср мар 29, 2023 5:52 pmpreslav написа:
При силен дъжд и запушени сифони??? А при сняг???
При мен парапетите са захванати в плочата, наклоните са подведени със замазка, после хидроизолация, после финишно покритие по твой вкус (но не теракот). По периферията на козирката/терасата има улуци, а под улуците (на долния ръб на плочта) водооткапи за да не подлизва под козирката и да не се подкожушва мазилката.
Ако остане вариант с борд мислих да има аварийни барбакани. Вариант с улуци без борд също е идея, благодаря!
ср мар 29, 2023 6:02 pmzz_stefanov написа:
Хидроизолация и по газобетоните стени, ако няма да има навес. От снега и дъжда така ще се наквасят, че ще изсъхнат чак наесен.
Да, поне 30см. пояс по газобетона ще има.
torbalan написа:
ср мар 29, 2023 5:52 pmpreslav написа:
При силен дъжд и запушени сифони??? А при сняг???
...
Прави се читава хидроизолация и се получава басейнче при запушен сифон. Гадното е, че се запушва есен, когато има изсъхнали листа и дъждовете са неприятно студени. Ако нямаш високи ботуши под ръка (аз нямам) - завиваш крачолите и газиш, за да стигнеш до сифона. :)
Снега не е проблем. Излизаш с лопатата и го мяткаш на вън.

У дома има такава тераса.Много ме е яд, че я направих :)
При мен листа няма да има, но проливен дъжд може да направи проблем.
yanko78 - специалист
Преслав за мен, е дал най-правилното решение
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
3Q.jpg
3Q.jpg (112.06 KиБ) Видяна 970 пъти
Прикачен файл:
2Q.jpg
2Q.jpg (85.65 KиБ) Видяна 970 пъти
Прикачен файл:
1Q.jpg
1Q.jpg (32.67 KиБ) Видяна 970 пъти



Heavy Duty [Bulgarian] edition
:
1..До зидарията (отвътре), студено огънат
„П“ inox, (без решетка отгоре), (дано
кофражистите да са дали
страничен наклон от 1-1.5%)
2..XPS;
3..Армирана замазка;
4..Покритие




Прикачен файл:
QW23.png



Inox-са стърчи 1(2)х50см от терасата и се излива
директно на земята. Няма запушени тръби
варонки, барбакани, сифони и прочие
извращения. Не се запушва от листа или
играчките на децата.

Голем кеф!
:shock:
ср мар 29, 2023 5:52 pmpreslav написа:
При силен дъжд и запушени сифони??? А при сняг???
При мен парапетите са захванати в плочата, наклоните са подведени със замазка, после хидроизолация, после финишно покритие по твой вкус (но не теракот). По периферията на козирката/терасата има улуци, а под улуците (на долния ръб на плочта) водооткапи за да не подлизва под козирката и да не се подкожушва мазилката.
Може ли малко повече инфо как е направен ръба на терасата, защото и при мен предстои същия ремонт. Мислех да сложа някакъв алум. профил за водооткап над улука, но не мога да намеря такъв по магазините.
Прикачен файл:
terasa1.jpg

Тема "Борд на тераса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: