Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте,

Неотдавна закупих стара къща и се захванах с ремонти ... Забелелязах, че стените са с варова мазилка и много лесно се рушат. Има ли нещо с което мога да ги заздравя - дълбоко проникващ груд, например? Или ще трябва да се сваля всичко и да се прави нова?

Благодаря предварително!
chapara - майстор
Дълбоко проникващ грунд и стъклофибърна мрежа положена с шпакловка за външна топлоизолация.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср апр 26, 2023 9:46 amtaner_ademov написа:
Здравейте,

Неотдавна закупих стара къща и се захванах с ремонти ... Забелелязах, че стените са с варова мазилка и много лесно се рушат. Има ли нещо с което мога да ги заздравя - дълбоко проникващ груд, например? Или ще трябва да се сваля всичко и да се прави нова?

Благодаря предварително!
Сваляй
MamaMy - майстор
Единственото смислено решение е сваляне. На времето са пестили от варта пък за цимент да не говорим. Реално имаш къща измазана с пясък.
hidrazin - майстор
ср апр 26, 2023 9:46 amtaner_ademov написа:
...Има ли нещо с което мога да ги заздравя ...
Разбира се че има. Ще стане по-здраво и от когато е било като ново.
Проблемът както винаги е в цената.
Твърде вероятно качествено заздравяване ще ти легне по-скъпо от сваляне и нова мазилка.
Но пък и това "стените са с варова мазилка и много лесно се рушат" е доста субективно...
:partyman:
zz_stefanov - майстор
Да, пестили са от варта и цимента. Но има голяма разлика от мазилка която не е хваната за тухлите и такава която е слаба варова но си стои залепена и не пада.
Моите и в апартамента и на село са такива. Не биеха на кухо, копал съм и на двете места канали за нови инсталации. Преизмазвал съм само места където е имало теч. Повърхностното заздравяване върши работа. Ако трябваше да я съборя отпред трябваше да ме чакат два самосвала за боклука.
MamaMy - майстор
Един приятел скоро си купи стара къща. Сега започна да я ремонтира. Цялата мазилка вътре + таваните са свалени. Останали са малко петна където е ремонтирано. На останалите места тухлите и камъка все едно си ги чистил с телената четка. Седят като нови. Иначе никъде не чукаше на кухо, а и той ще слага картон на всякъде. Майстора който си е намерил му казал, че всичкото това не е топлоизолация и няма смисъл да държи боклук в къщата си. Къщата е с полуетаж. Изнесли са до сега 6 контейнера с рогозки, кал и пясък. Аз лично бих направил същото. Все пак тая мазилка е попивала миризми и изпарения 100 години. в нея са се въдили всякакви гадове. От паяци и стоножки до разни невидими за окото. Ако е имало вар тя действа като дезинфектант, но така... не благодаря.
chapara - майстор
След всичко прочетено оставам зад мнението си по горе :wink:
zz_stefanov - майстор
+1
Всеки сам си решава. Аз картон по стените на селска къща няма да сложа.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Кал хоросан и рогозки Е изолация...
Сваля се до здраво, в мисъл, което пада, се сваля.
Щото зад картон нищо не се въди...
Селяни сте, бре

Тема "Заздравяване на варова мазилка?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: