Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Didaktil - напреднал
вт май 02, 2023 1:41 pmn_a написа:
нед апр 30, 2023 1:47 pmDidaktil написа:

Мисля си, че този бетонец, е съсипал гредата
Да, напълно възможно. Освен това точно от там надолу е минавал сериозен теч от спукана тръба. За щастие долу имаше само една напречна гнила греда която подмених с правоъгълен профил 120х60мм. Сега се чудя само дали дълбаене до здраво и напълване на липсващото с армиран бетон ще възстанови напълно здравината до първоначално ниво. Имам идея даже да хвана армировката с шпилки към двете страни на здравата греда и да ги прикапя. След това бетона ще се лее с кофраж отвътре като разкъртя ъгъла на пода, а от външната страна има много здрава мазилка, която ще играе ролята на кофраж.
Grozdev - специалист
съб апр 29, 2023 2:38 pmDidaktil написа:


първи етаж камък и кирпич, втори етаж права тухла четворка с паянти, с лят бетон на пода на втори етаж,... При разкъртване на старите плочки в банята се установи, че всички вертикални греди, вкопани в зида са изгнили до метър
Според това описание единичната зидария с тухлите, които лежат върху гнилата греда са само
"пълнеж"! Те могат да стоят както
"бирените ти бутилки" .!
Гредата е основа на
Цялата ПАЯНТОВА дървена конструкция, която си разкрил на места. Освен паянтите (диагонали)
Върху нея има и вертикални греди.
ПОД тях е важно да се заздрави
И с бетон (което е неправилно)
Връзка между бетон и дърво трябва и хидро=мембрана),
Или с нова греда(.или метална , но връзките с вертикалните ще са Зор.) . Стига да не е
Много дълго разстоянието.
ОТ вън слез разкъртване на мазилката.
ОТ вътре както казаха по горе
Подпираш гредореда на тавана с хюнебеци покрай стената.
Така спокойно ще можеш да
Махнеш гнилоча.
Можеш и с отделни подложки а под тухлите бетон с арматура.
Въпрос на място от изпълнението
На майстора. :yawinkle:
Didaktil - напреднал
пет май 05, 2023 10:50 amGrozdev написа:
съб апр 29, 2023 2:38 pmDidaktil написа:


първи етаж камък и кирпич, втори етаж права тухла четворка с паянти, с лят бетон на пода на втори етаж,... При разкъртване на старите плочки в банята се установи, че всички вертикални греди, вкопани в зида са изгнили до метър
Според това описание единичната зидария с тухлите, които лежат върху гнилата греда са само
"пълнеж"! Те могат да стоят както
"бирените ти бутилки" .!
Гредата е основа на
Цялата ПАЯНТОВА дървена конструкция, която си разкрил на места. Освен паянтите (диагонали)
Върху нея има и вертикални греди.
ПОД тях е важно да се заздрави
И с бетон (което е неправилно)
Връзка между бетон и дърво трябва и хидро=мембрана),
Или с нова греда(.или метална , но връзките с вертикалните ще са Зор.) . Стига да не е
Много дълго разстоянието.
ОТ вън слез разкъртване на мазилката.
ОТ вътре както казаха по горе
Подпираш гредореда на тавана с хюнебеци покрай стената.
Така спокойно ще можеш да
Махнеш гнилоча.
Можеш и с отделни подложки а под тухлите бетон с арматура.
Въпрос на място от изпълнението
На майстора. :yawinkle:
Благодаря за отговора. Съвпада почти на 100% с плановете ми за укрепването. Лошото е, че и няколко от вертикалните греди по външната стена са понагнили до метър над пода, защото по тях е пръскала спукана тръба. Тях ще ги извадя и ще набия нови като ги вържа с планки до здраво със старите. Има една обаче вертикална на 90 градуса, която се пада по ъгъла на помещението и има много лош достъп до нея отвътре. С нея се чудя какво да направя. Не е изгнила на прах, но е крехка. Чудя се да я оставя ли така или да махам тухли за да стигна до нея, а тя вече е наистина носеща тъй като подпира горната хоризонтална греда. От идеята да разкъртя отвън и да слагам греда се отказах категорично.
Grozdev - специалист
пет май 05, 2023 1:37 pmDidaktil написа:
пет май 05, 2023 10:50 amGrozdev написа:
съб апр 29, 2023 2:38 pmDidaktil написа:


първи етаж камък и кирпич, втори етаж права тухла четворка с паянти, с лят бетон на пода на втори етаж,... При разкъртване на старите плочки в банята се установи, че всички вертикални греди, вкопани в зида са изгнили до метър
Според това описание единичната зидария с тухлите, които лежат върху гнилата греда са само
"пълнеж"! Те могат да стоят както
"бирените ти бутилки" .!
Гредата е основа на
Цялата ПАЯНТОВА дървена конструкция, която си разкрил на места. Освен паянтите (диагонали)
Върху нея има и вертикални греди.
ПОД тях е важно да се заздрави
И с бетон (което е неправилно)
Връзка между бетон и дърво трябва и хидро=мембрана),
Или с нова греда(.или метална , но връзките с вертикалните ще са Зор.) . Стига да не е
Много дълго разстоянието.
ОТ вън слез разкъртване на мазилката.
ОТ вътре както казаха по горе
Подпираш гредореда на тавана с хюнебеци покрай стената.
Така спокойно ще можеш да
Махнеш гнилоча.
Можеш и с отделни подложки а под тухлите бетон с арматура.
Въпрос на място от изпълнението
На майстора. :yawinkle:
Чудя се да я оставя ли така или да махам тухли за да стигна до нея, а тя вече е наистина носеща тъй като подпира горната хоризонтална греда. От идеята да разкъртя отвън и да слагам греда се отказах категорично.
Виж всички вертикални греди са
НОСЕЩИ.
Носят тежестта от гредореда на 2 етаж и тежестта на покрива.
Паянтите /диагоналите / са за
Странично укрепване на цялата конструкция.
Можеш да снаждаш паянти и
Легналата изгнила греда
Но вертикалните е по добре да са ЦЕЛИ.
А снаждането освен "планки"
Е препоръчително зарзване на
На "Г" както се прави дърводелска сглобка.
Не бих разчитал само на планките.
Те са 2мм тенеке.
Без да съм виждал положението,
Мисля че на чертежа ти, нещо му липсва.
А изгнилата греда от вътре
Не можеш я смени.
Въпросната "Ъглова от дясната страна, къде продължава стената,
Може да има и паянта към нея.
Задачата не е лесна,,
НО успех със справянето.
:yawinkle:
Didaktil - напреднал
Въпросната "Ъглова от дясната страна, къде продължава стената,
Може да има и паянта към нея.
Задачата не е лесна,,
НО успех със справянето.
:yawinkle:
[/quote]

Благодаря за съветите. Изключително много ми помогнаха да разбера функцията на гредите. Явно си човек с много добри познания.

Ъгловата от дясната страна на чертежа е греда дето се пада в ъгъла на банята, там е опряна в тънка вътрешна стена, която разделя банята от спалня. Тоест компрометираната вертикална греда е опряна във напречната вътрешна стена. Тази греда предполагам е под напрежение понеже носи. Май това ще се окаже по сложно за оправяне от хоризонталната. :?

Благодаря още веднъж и успехи!
Grozdev - специалист
:yawinkle:
Имам някакъв опит и наблюдения
ОТ Годините като строител,,а не са малко. В последно време се налага да реставрирам стари къщи. И такива на 100 г....
Основния принцип на всяка конструкция ( дали е от дърво, метал или железобетон..) е следния. :
Тежестта от покрива се предава на стените, а те от своя страна към основите.
Ако срещнеш трудност,,,,
Варианта ми е следния.
(Сигурно си далече)
За това,
Видео=конферентна връзка.
И напътствия от место.
Няма да ми е за 1 път., ако мога помогна.
Стига да не съм зает
Тел. Ми не е импулсен.
:)

Тема "Изгнила греда" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: