Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Didaktil - напреднал
Здравейте,

​​​​​от доста време следя форума по различни въпроси и сега за пръв път се осмелявам да попитам нещо тъй като положението буквално е "висящо".

И така, преди месец купихме двуетажна къща в габровския Балкан, първи етаж камък и кирпич, втори етаж права тухла четворка с паянти, с лят бетон на пода на втори етаж, с арматура върху съществуващ гредоред, което не бих нарекъл плоча. Най- сериозните предизвикателства, които видях тогава бяха прокарване на ново ВиК и смяна на една неносеща греда. Сега тия две неща са решени, но изникна нов, ужасен за мен проблем. При разкъртване на старите плочки в банята се установи, че всички вертикални греди, вкопани в зида са изгнили до метър на пода поради предишен теч. Дотук добре, реших да ги разкъртя до здраво, да набия нови чамови гредички и да ги снадя. 

Ужасът настана, когато разкъртих изгнилата вертикална дървения и установих, че и дебелата хоризонтална греда, която ляга върху зида от първия етаж и върху която е иззидана външната стена на втория етаж също е на прах. На практика участък от около 4 метра е във въздуха и четворките се крепят на рабица и хоросан. Това се пада външна стена. Сега идеята е да разкъртя пода, докъдето гредата е изгнила, да почистя кухината, да излея рядък бетон с кофраж и да се моля стената да не се изсипе междувременно. Ако това стане - слягане от 15 см ще направи къщата за събаряне. Друга идея е да се разкърти хоросана отвън и да се набие нова греда, върху която отново да легне зида, но това ми се струва по- неудачен вариант.

​​​​​​​Ще се радвам на всякакви съвети, мнения, критика и напътствия. Благодаря!
brum - майстор
Съвета ми е да си викнеш инженер на място. Да огледа и да даде компетентно мнение.
Didaktil - напреднал
съб апр 29, 2023 4:56 pmbrum написа:
Съвета ми е да си викнеш инженер на място. Да огледа и да даде компетентно мнение.
Благодаря за съвета. Вече извиках, мой познат, дипломиран строителен инженер. Човекът видя угнилата вертикална паянта, каза това е детска игра, режеш до здраво, пъхаш нова греда и надиш с планки. Въобще не предположи че като е текло по стената ще е стигнало и надолу до хоризонталната подпорна греда. Сега като си мисля, не е ли това логично!? Аз се сетих чак като разкъртих и видях с очите си, ама не съм инженер... Затова и питам тук. Втори индЖинер не мисля да викам, току виж ми препоръчал да гътна току що закупената къща дето има само една едничка цепнатина по фасада мазана през 60те години и тя е точно там, покрай проблемния участък.
B0bi - специалист
Възможни са различни решения. Днес има доста, различни метални греди. Дублирането с тях не е "мисия невъзможна". За разлика от "ловенето на маймуни с трици", колкото и хитроумно да изглежда покупката на стара къща.
Извинявам се за прямото си изказване, но по стечение на обстоятелствата съм се сблъсквал неколкократно с подобни "насаждания".
Didaktil - напреднал
съб апр 29, 2023 10:17 pmB0bi написа:
Възможни са различни решения. Днес има доста, различни метални греди. Дублирането с тях не е "мисия невъзможна". За разлика от "ловенето на маймуни с трици", колкото и хитроумно да изглежда покупката на стара къща.
Извинявам се за прямото си изказване, но по стечение на обстоятелствата съм се сблъсквал неколкократно с подобни "насаждания".
Благодаря за мнението Ви. Точно откровени мнения се радвам да чуя.

Местността, светлото разположение и шестото чувство ме накараха да я купя. Аз пък си мисля, че внимателно отваряне и зачистване на кухината, поставяне на арматурни пръчки, после заливане с рядък бетон с куфраж да се напълни всичко хубаво. Тогава правите четворки ще си легнат обратно този път върху бетона. В бъдеще мога да усиля остатъка от стената на помещението на първия етаж с тухли единични или профили.
schuldiner - майстор
Много внимателно огледай дали гнилата хоризонтална греда не е основа за гредореда под "плочата". Ако е така, първо подпри на долния етаж с хоризонтална греда под гредореда и подпори.
Замяната с рядък, дори неармиран бетон, много ще подобри нещата. Ако има как да вкараш надлъжно две гладки ф8 ще е достатъчно.
Вертикалните точно така си работят - подлагаш трупче, което в това направление ще носи и десет тона и укрепваш с планки срещу изкълчване.
Didaktil - напреднал
нед апр 30, 2023 12:24 amschuldiner написа:
Много внимателно огледай дали гнилата хоризонтална греда не е основа за гредореда под "плочата". Ако е така, първо подпри на долния етаж с хоризонтална греда под гредореда и подпори.
Замяната с рядък, дори неармиран бетон, много ще подобри нещата. Ако има как да вкараш надлъжно две гладки ф8 ще е достатъчно.
Вертикалните точно така си работят - подлагаш трупче, което в това направление ще носи и десет тона и укрепваш с планки срещу изкълчване.
Благодаря за акуратния съвет. Убеден съм, че хоризонталната греда е над гредореда, защото вече подмених една греда от гредореда под проблемното помещение с правоъгълен профил и още един за колона в отсрещния ъгъл. Стана по яко от нова чамова греда. А и като открих леко дюшемето в съседната стая гредата се вижда най отгоре. Така че в този случай смело напред към бутане на ф8 и бетон, нали?

Мисля вместо да се опитвам да тъпча бетона в 3 метра хралупа, направо да разкъртя леко подовата замазка на банята по протежение на гнилоча и да изливам спокойно от там с кофражче. А другата стая е с дюшеме там работата е още по лесна.
schuldiner - майстор
Ами няма как да преценя колко е опасно, но да!
Арматурката в случая не се сещам точно за какво е, ама и не пречи. Аз бих я сложил за да не сбъркам, че не съм я сложил. Това, дето те притеснява, е само вертикален товар - там надлъжното армиране не играе. Виж, някой ден ако разкъртиш и напречните стени и подлееш по същия начин, ще има към какво да превържеш пояса.
Didaktil - напреднал
Да, прав сте, арматурата би имала по голям смисъл ако едновременно се разкъртят напречно стените, както казвате, да се споят арматурите и да стане бетонен пояс, но и той ще натежи допълнително върху гредоредо-плочата 😆 под въпросната баня. Остава малко проблема, че еластичността на паянтата се прекъсва, понеже няма как да хвана бетона със здравия остатък от гредата, но пълно щастие казват, не съществувало.
BLUEPUPIL - майстор
съб апр 29, 2023 2:38 pmDidaktil написа:
Сега идеята е да разкъртя пода, докъдето гредата е изгнила, да почистя кухината, да излея рядък бетон с кофраж и да се моля стената да не се изсипе междувременно.

​​​​​​​Ще се радвам на всякакви съвети, мнения, критика и напътствия. Благодаря!

Преди да почнеш купи дървен материал и
укрепи всичко много яко. Отвън и отвътре
вертикални колони. Върху тях греди на два
реда. Върху долните греди ками и стоманен
UPN, под стената, под всяка тухла, горния
ред греди държи първия ред зидария като
в менгеме с шпилки. Да не забравиш за
45 градусовите подпори. И чак тогава
вадиш изгнилото и бетонираш.

Тема "Изгнила греда" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: