Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Didaktil - напреднал
нед апр 30, 2023 11:58 amBLUEPUPIL написа:
съб апр 29, 2023 2:38 pmDidaktil написа:
Сега идеята е да разкъртя пода, докъдето гредата е изгнила, да почистя кухината, да излея рядък бетон с кофраж и да се моля стената да не се изсипе междувременно.

​​​​​​​Ще се радвам на всякакви съвети, мнения, критика и напътствия. Благодаря!

Преди да почнеш купи дървен материал и
укрепи всичко много яко. Отвън и отвътре
вертикални колони. Върху тях греди на два
реда. Върху долните греди ками и стоманен
UPN, под стената, под всяка тухла, горния
ред греди държи първия ред зидария като
в менгеме с шпилки. Да не забравиш за
45 градусовите подпори. И чак тогава
вадиш изгнилото и бетонираш.
Мисля че разбрах, но може и да не съм. За жалост нямам достъп под висящите тухли на втория етаж. Те са лягали върху изгнилата греда, която е лягала върху краищата на напречния гредоред отдолу, който ляга върху долния зид. Демек ако бръкна достатъчно дълбоко под образувания улей от гнилата греда ще хвана или напречна греда или кирпичения зид от долу. Освен това помещението отдолу точно под гнилоча има нещо като носеща колона и стената там е удебелена към 50х50. Тоест нямам пряк достъп до под самата кухина. А гредата е буквално на прах и нищо не държи. Освен това самата баня има дебела беъонена заливка с арматура според първия собственик. В тоя случай виждам само как мога да подпра двете страни на стената с вертикални колони за да не се капичне при зачистването. А в 45 градусовите паянти дето са гнили само до метър над пода мислех да забия шпилки набити в здравото, прикапани към тънка арматура и обличане с бетон. Това грешка ли е?
Lutchezar - майстор
Имам детски спомен как цялата рода разглобихме на баба ми входното антре през единия уикенд, ляхме плоча на следващия и иззидахме наново вече не помня по кое време. Та това твоето или с разглобяване на стените една по една, и подмяна на гредите, или с багера... Във всички случаи е наливане на пари и труд. Като те чета и аш тук стане здрави части от пъзъла, които заедно с мафия и плюнка държат къщата. Може да не е толкова зле работата, ама така си го описал.
Didaktil - напреднал
нед апр 30, 2023 2:06 pmLutchezar написа:
Имам детски спомен как цялата рода разглобихме на баба ми входното антре през единия уикенд, ляхме плоча на следващия и иззидахме наново вече не помня по кое време. Та това твоето или с разглобяване на стените една по една, и подмяна на гредите, или с багера... Във всички случаи е наливане на пари и труд. Като те чета и аш тук стане здрави части от пъзъла, които заедно с мафия и плюнка държат къщата. Може да не е толкова зле работата, ама така си го описал.
Чак пък багера... Тук говорим за 4 метра гнила греда легнала изцяло на удебелен зид на първи етаж. Има още 26 метра здрави греди, колкото е обиколката на къщата. В най- лошия случай се говори за пренареждане на стената на банята която е 3 на 2.5 метра. А тя като гледам разпрашената греда виси поне от десетилетие така, точно защото горната греда държи зидарията отдолу като менгеме, както каза колегата. Сещаш ли се как можеш да носиш 6-7 шишета с бира и ако са здраво стиснати средното не пада. Тъй че идеята е да се запълни отдолу кухината и работата спи. Човек трябва да мисли трезво и спокойно, а не да пада от ужас на колене пред първата "ромска" бригада дето хич не е ясно къде и как ще си остави ръцете.
Lutchezar - майстор
Имаш апокалиптични моменти в описанията, явно е факт че се държи. Аз бих сменил цялата греда или я бих наставил ако е възможно. Гниенето няма спиране. Наливането на бетон ще утежни конструкцията с неясни резултати в бъдеще.
PIP - майстор
Тя може и по-дълго да е стояла, но е нужно малко да предизвика сериозни последствия. С подобни 'обувки' сме оставяли цял ъгъл на двуетажна къща във въздуха докато положим стоманени греди. Трябва ти човек с опит и правилно оборудване.

Прикачен файл

maxresdefault.jpg
Didaktil - напреднал
нед апр 30, 2023 3:10 pmPIP написа:
Тя може и по-дълго да е стояла, но е нужно малко да предизвика сериозни последствия. С подобни 'обувки' сме оставяли цял ъгъл на двуетажна къща във въздуха докато положим стоманени греди. Трябва ти човек с опит и правилно оборудване.
Да, но при мен няма такъв прозорец или свод наоколо, който тези 'обувки' да подпират. Стената си е права западна стена с едно мини прозорче в банята.
Didaktil - напреднал
нед апр 30, 2023 3:07 pmLutchezar написа:
Имаш апокалиптични моменти в описанията, явно е факт че се държи. Аз бих сменил цялата греда или я бих наставил ако е възможно. Гниенето няма спиране. Наливането на бетон ще утежни конструкцията с неясни резултати в бъдеще.
И за смяна си мислех, да разкъртя дебелата мазилка отвън и да набия нова греда ама тогава магията на висящата стена във въздуха вече ще се изгуби и стената може да полети навън към набиващия. Освен ако не се подпре външно с вертикални профили/греди, ама тогава стената просто ще се слегне надолу с 15 см и ще стане мазало. А един метър бетонен прът 15х15 ще тежи не повече от 40 кг което не е проблем за кирпичения зид отдолу. Това поне да моите разсъждения.
PIP - майстор
нед апр 30, 2023 3:16 pmDidaktil написа:
нед апр 30, 2023 3:10 pmPIP написа:
Тя може и по-дълго да е стояла, но е нужно малко да предизвика сериозни последствия. С подобни 'обувки' сме оставяли цял ъгъл на двуетажна къща във въздуха докато положим стоманени греди. Трябва ти човек с опит и правилно оборудване.
Да, но при мен няма такъв прозорец или свод наоколо, който тези 'обувки' да подпират. Стената си е права западна стена с едно мини прозорче в банята.
не е нужно да имаш прозорец, прави се порез колкото да влезе тънката част на обувките под тухлите, не е задължително де изцяло, търси човек който го е правил.
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
QW223.jpg
Прикачен файл:
QW23.jpg
Прикачен файл:
QW24.jpg



n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед апр 30, 2023 1:47 pmDidaktil написа:
гредата е буквално на прах и нищо не държи. Освен това самата баня има дебела беъонена заливка с арматура според първия собственик.
Мисля си, че този бетонец, е съсипал гредата

Тема "Изгнила греда" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: