Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
bmwww - специалист
Здравейте , понеже мисля да правя дренаж около къщата , но чувам различни мнения за това как трябва да бъде изпълнен , реших да чуя и вашето мнение . Като цяло идеята ми е да копая на около 60-80см от къщата , като след това ще отлея пътеки на 1.50см . Главния ми въпрос е как да бъде заложена черната мембрана . Прикачвам аматьорска рисунка , надявам се да я разберете .

Това е моето виждане

Изображение

Това ми казват , че трябва да направя

Изображение

В смисъл черната мембрана на L или на U трябва да бъде заложена в изкопа ?
zz_stefanov - майстор
Твоето виждане + геотекстил около дренажния камънак.
Това обаче ако водата не 'извира' изпод къщата. Тогава по добре не слагай мембрана, та водата и от там да се обира от дренажа.
Моят дренаж е плътно до основите, а мембраната не минава под него.
Накъде ще извеждаш водата?
bmwww - специалист
Водата мисля да я пусна надолу в двора , имам денивелация на двора така , че да изляза на 0 някъде към края му . А понеже ме съмнява , че заради изронени пътеки влиза вода и мокри само на едно място в приземния етаж т.е. никъде на друго място няма влага , като съответно и пътеките около къщата са здрави там , та се чуда дали да не отлея първо пътеки и да видя ще мокри ли още и ако мокри да направя дренажа до пътеките ? Дали би имало проблем ? Като тогава 100% вече от падналата дъждовна вода ще се усвоява от него , което пък май не е идеята на дренажа ...
zz_stefanov - майстор
Добре правиш че оглеждаш терена, защото освен повърхностни води може да имаш и някоя по плитка жила, която да идва до къщата. При мен беше така, дълго време след дъжд, целият двор изсъхнал, а непосредствено до къщата още влажно.
Дъждовната вода не в вкарвай в дренажа. Идеята на дренажа е да обира проникналата до основите влага, за да не се катери по зида нагоре. За това дренажа плътно до основите и покрит с пътеките за да не влизат в него повърхностните води.
Andri01 - майстор
Преди доста години имах проблем с подпочвените води. Намерих фирма-с ръчна сонда установиха посоката и дълбочината на водите и направи дренажа. Добре, е да установиш и ти посоката на водите. В противен случай има опасност да хвърлиш пари на вятъра.

Тема "Въпрос за изпълнение на дренаж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: