Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте, сдобихме се с парцел 1.7 дка, с две стари къщи на него, които в момента разрушаваме. Има два парцела за ток и два за вода.

Идеята е да се построи къща в горният му край. Къщата ще е на два етажа, около 170-180 квадрата. В момента умувам няколко варианта.
1. Изцяло сглобяема къща от RichHouse
2. Стоманобетонна конструкция с плоча за втория етаж и плоча за покрива, като останалата част от къщата да е тип сглобяема пак от RichHouse - имам познат с къща на 20 години от тях, която е направена с плоча за втория етаж, но не с плоча за покрива и той ми каза, че е супер доволен и съжалява само, че не е направил плоча и за покрива, а само за втория етаж.
3. Монолитна къща, като този вариант все повече започва да не ми допада и в момента мисля най-вече за вторият... Има ли някой във форума, който е виждал или живее в такава "хибридна" къща с плочи от стоманобетон и дърво?

За покрива съм се спрял на скатен покрив с метални керемиди тип панели, като идеята е отгоре да сложа и соларни панели (около 6MW, без батерии).

Къщата ще се отоплява на термопомпа на ток.

Благодаря предварително за всички съвети и критики. :)
Киррил - специалист
Метално керемиди тип панел според мен не са удачни.
Направих около 30 м2 подобен покрив и не съм много доволен
- всеки панел се дупчи на много места за да се захване със специални видии. Ако се намали захващането има опасност да ги издуха вятъра.
- ако се стъпва по тях се огъват.
- керемидите издържат над 100 години - старите имам в предвид, а металните 7-9 години.
- други.
пон май 08, 2023 8:17 amКиррил написа:
Метално керемиди тип панел според мен не са удачни.
Направих около 30 м2 подобен покрив и не съм много доволен
- всеки панел се дупчи на много места за да се захване със специални видии. Ако се намали захващането има опасност да ги издуха вятъра.
- ако се стъпва по тях се огъват.
- керемидите издържат над 100 години - старите имам в предвид, а металните 7-9 години.
- други.
Интересно... Това го чувам за пръв път. Всички строители, които познавам от града си строят къщите с такива керемиди и казват, че били вечни на практика и не протичали. Ще проуча допълнително въпроса. Ако има други хора с такива може да споделят опит. :)
Киррил - специалист
Виж колко години има дават гаранция и се ориентирай. Не казвам, че след тези години веднага са за смяна, но по време на монтирането им се нараняват и на тези места после тръгва корозията.
Аз бих ги ползвал за временни постройки, кокошарници, сайванти, но не и за покрив на основната къща.
Не протичат при идеални условия, но когато ги удари едър град ги наранява и .... т.н.т. Попитай дали може да се ходи спокойно по тях без предпазни средства - дебелина 0,40 - 0,6мм. :?
Това е лично мнение и мои наблюдения - не ангажирам никой с него. На рекламите изглеждат супер, продавачите ги възхваляват..... питай някой който има сложени.
Всеки си решава за себе си.
Чираче - майстор
пон май 08, 2023 12:46 amblad3runn3r88 написа:

1. Изцяло сглобяема къща от RichHouse
2. Стоманобетонна конструкция с плоча за втория етаж и плоча за покрива, като останалата част от къщата да е тип сглобяема пак от RichHouse - имам познат с къща на 20 години от тях, която е направена с плоча за втория етаж, но не с плоча за покрива и той ми каза, че е супер доволен и съжалява само, че не е направил плоча и за покрива, а само за втория етаж.


За покрива съм се спрял на скатен покрив с метални керемиди тип панели, като идеята е отгоре да сложа и соларни панели (около 6MW, без батерии).

Къщата ще се отоплява на термопомпа на ток.

Бягай далече от фирма RichHouse. Къщите им въобще не струват.

Помисли и за трети вариант - метална носеща конструкция, и железобетонни плочи с дебелина поне 16 см. Стените и покрива от термопанел. Пълнеща на стените с каменна вата с дебелина поне 15 см, и вътрешна облицовка по твое желание. Не ползвай стиропор - любима крана за мишки.

Учудвам се на тия 6MW? Може би 6 КW!
пон май 08, 2023 6:56 pmЧираче написа:
пон май 08, 2023 12:46 amblad3runn3r88 написа:

1. Изцяло сглобяема къща от RichHouse
2. Стоманобетонна конструкция с плоча за втория етаж и плоча за покрива, като останалата част от къщата да е тип сглобяема пак от RichHouse - имам познат с къща на 20 години от тях, която е направена с плоча за втория етаж, но не с плоча за покрива и той ми каза, че е супер доволен и съжалява само, че не е направил плоча и за покрива, а само за втория етаж.


За покрива съм се спрял на скатен покрив с метални керемиди тип панели, като идеята е отгоре да сложа и соларни панели (около 6MW, без батерии).

Къщата ще се отоплява на термопомпа на ток.

Бягай далече от фирма RichHouse. Къщите им въобще не струват.

Помисли и за трети вариант - метална носеща конструкция, и железобетонни плочи с дебелина поне 16 см. Стените и покрива от термопанел. Пълнеща на стените с каменна вата с дебелина поне 15 см, и вътрешна облицовка по твое желание. Не ползвай стиропор - любима крана за мишки.

Учудвам се на тия 6MW? Може би 6 КW!
Привет, да, 6Kw са, моя грешка! :) Защо такова мнение за фирма RichHouse? Имам няколко познати с къщи от тях и нямат проблеми. Технологията им е по-различна на панелите смазват ги с преса и ги прилепват за стириопора, не би трябвало мишка да може да го достигне?

Отделно вече се убедих за стоманобетонната конструкция. Това ще го направя със сигурност с плоча отдолу, за втория етаж и за покрива. Единствено стените ще са от тези панели, като допълнително ще сложим и 5см вата отвътре на стените преди гипсокартона.

Поздрави,
Чираче - майстор
пон май 08, 2023 8:02 pmblad3runn3r88 написа:
:) Защо такова мнение за фирма RichHouse? Имам няколко познати с къщи от тях и нямат проблеми. Технологията им е по-различна на панелите смазват ги с преса и ги прилепват за стириопора, не би трябвало мишка да може да го достигне?

Отделно вече се убедих за стоманобетонната конструкция. Това ще го направя със сигурност с плоча отдолу, за втория етаж и за покрива. Единствено стените ще са от тези панели, като допълнително ще сложим и 5см вата отвътре на стените преди гипсокартона.

Поздрави,
Както решите. А мнението ми е такова по мнение на брат ми. Доста години е работил в тая фирма. Панелите са им от стиропор, като от двете страни са с 10 мм ОСБ. В момента нямам снимка да покажа как мишките са направили дупки в ОСБто, и са направили тунели в стиропора. Как са го направили, не знам.

Сложете поне 15 см вата, а не 5 см. Правите инвестицията сега, ще се убедите в бъдещето.
radko87 - помощник
Погледни темата на BLUEPILL за проектиране на къща. Има страхотно много знание и кондензирана мъдрост вътре. Като човек току що приключил със строеж, бих те посъветвал да не строиш 2 етажна къща. Имаш много пространство. Направи си я едноетажна и няма да съжаляваш. Със сигурност е по-неизгодна от 2-етажна от гледна точка на площ на основи и покрив, но реално ще ти донесе несравним комфорт на живеене. Успех.
Благодаря за мненията! :)

Минахме на вариант монолитна къща, тъй като получих доста добра оферта от известна фирма в региона ми. На практика цената е като на сглобяема, просто ще отнеме повече време.

Керемидите ще са керамични на Брамак.

Тема "Строеж на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: