Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте! Купих си къща наскоро. Къщата представлява първи каменен етаж и втори кирпичен, с гредоред. Покривът е конструктивно здрав, като има няколко напукани керемиди и понагнили шипки. Проблемите ми са няколко. Първо една от носещите греди на покрива е изгнила в средата. Има ли как да я укрепя без да я сменям, защото смяната ще наложи да разграждам покрива. Другия ми основен проблем е височината на втория етаж. Искам да стане по-висок без да махам тавана, но дъските, които към този момент са под влизат в кирпичените стени и ме притеснява да не отслабя конструкцията като ги отрежа. Но като цяло са много неравни и за да карам с тях трябва да вдигна още нивото, та ще стане съвсем ниско. Някакви предложения за минимален под ако имате ще съм много благодарен.
torbalan - Дървен философ
Махай покрива и втория етаж и ги прави наново, като ти искаш.
Christo - майстор
нед май 14, 2023 7:46 amtorbalan написа:
Махай покрива и втория етаж и ги прави наново, като ти искаш.
+1
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб май 13, 2023 10:32 pmbgreen написа:
Здравейте! Купих си къща наскоро. Къщата представлява първи каменен етаж и втори кирпичен, с гредоред. Покривът е конструктивно здрав, като има няколко напукани керемиди и понагнили шипки. Проблемите ми са няколко. Първо една от носещите греди на покрива е изгнила в средата. Има ли как да я укрепя без да я сменям, защото смяната ще наложи да разграждам покрива. Другия ми основен проблем е височината на втория етаж. Искам да стане по-висок без да махам тавана, но дъските, които към този момент са под влизат в кирпичените стени и ме притеснява да не отслабя конструкцията като ги отрежа. Но като цяло са много неравни и за да карам с тях трябва да вдигна още нивото, та ще стане съвсем ниско. Някакви предложения за минимален под ако имате ще съм много благодарен.
Не пипай пода. Махни покрива и работѝ нагоре
Не знам поради какво по-горните писали искат да махат стените на втория етаж. Т.Е. знам, но не е оправдано, освен от незнание
brick - специалист
нед май 14, 2023 10:07 amn_a написа:
Не пипай пода. Махни покрива и работѝ нагоре
Не знам поради какво по-горните писали искат да махат стените на втория етаж. Т.Е. знам, но не е оправдано, освен от незнание
Например заради
съб май 13, 2023 10:32 pmbgreen написа:
...но дъските, които към този момент са под влизат в кирпичените стени
Но зависи все пак дали дъските наистина прекъсват стените (виждал съм такова изпълнение в стара къща и стените нагоре са компроментирани по определение) или влизат само в мазилката.

Инак, ако не беше това - леко надзиждане на втория етаж и преизграждане на покрива.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед май 14, 2023 10:40 ambrick написа:
нед май 14, 2023 10:07 amn_a написа:
Не пипай пода. Махни покрива и работѝ нагоре
Не знам поради какво по-горните писали искат да махат стените на втория етаж. Т.Е. знам, но не е оправдано, освен от незнание
Например заради
съб май 13, 2023 10:32 pmbgreen написа:
...но дъските, които към този момент са под влизат в кирпичените стени
Но зависи все пак дали дъските наистина прекъсват стените (виждал съм такова изпълнение в стара къща и стените нагоре са компроментирани по определение) или влизат само в мазилката.

Инак, ако не беше това - леко надзиждане на втория етаж и преизграждане на покрива.

Има се предвид пода на втория етаж. така го разбирам. Казвам да не се пипа пода на втория етаж, да не се пипат стените на втория етаж, да се раздигне покрив, и таван на втори етаж, да се подмени, укрепи, в зависимост от състоянието и нужната допълнителна височина .... така направено, ще остане да се изравни пода на втория етаж ВЪРХУ настоящите дъски. Което е друга тема, след покрива!
Lutchezar - майстор
В другата му тема пишеше за някакви дупки на пода/тавана през които се вижда. Та ако е същата къща без поне снимков материал, автора да даде такъв.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон май 15, 2023 3:50 amLutchezar написа:
В другата му тема пишеше за някакви дупки на пода/тавана през които се вижда. Та ако е същата къща без поне снимков материал, автора да даде такъв.
Не е същата къща, онази бе изцяло кирпичена, тази е с каменен първи етаж
Grozdev - специалист
съб май 13, 2023 10:32 pmbgreen написа:
Първо една от носещите греди на покрива е изгнила в средата. Има ли как да я укрепя без да я сменям,

Ако видим коя е тая греда" ? билна ли е , поп ли е , столица, маия или ребро ?? може и да я смениш без разваляне . или минимално такова.

Другия ми основен проблем е височината на втория етаж. Искам да стане по-висок без да махам тавана,
На такъв тип къща , първо дъските на този под който ти казаха вече да не разваляш ,, са дюшеме ! / ако не ти харесва махаш и ново ./
Но тук идва и друго . Най вероятно / гадая / под него е пълно с глина и слама , от долу къси дъсчици или цепеници или обли сопи , които държат пълнежа. Тово е вековната изилоция във всички стари глинении къщи.А изравняване на ново дюшеме ще повдигне пода с поне още 8-10 см увелечаване на 2 етаж !! защото ще е много криво..! И господин " Лазер -нивел ще каже това! :)
Мисията невъзможна почти!!.
Гредореда на него / тавана / е същата работа , но от долу има и допълнително заковани летви или
камъш/ трастика/ и измазан с хоросан или глина таван ! За да "УВЕЛИЧИШ " височинотоа трябва развалиш покрива първо , и после и гредореда !! Но така отслабва цялата конструкция на 2 етаж после трябва се въстанови .Нищо НЕ може се надзижда ако стените на 2 етаж не са от кирпич / поне 60 см дебели / или тухла еденичка 3-ен зид ! Ако е с дървена конструк. трябва се дублира хоризонталната греда върху която лягат гредите на гредореда !
това е трудна и опасна работа . Сглобките и старите пирони почти не се вадят от старите греди. Филма е голям и може се съборят и стените.
Ако е с дървена костркц. и " дулма" пълнеж/ плетарка ,,, не става .
Другия вариант е по скоро визуален по висок таван .
Целия пълнеж на гредореда / на тавана на 2 етаж/се избушва и се оголват гредите . После над тях в подпокривното простронство се лази като ...крокодил/. и се нареждат НЕ горими плоскости от магнезий или фибро цимент . Върху тях топлоизолация по избор . Така от долу остават да се виждат гредите / които могат да се изчистят с малко къртовска работа и обработят , а иа между тях да белне тавана . Ще се спечелят едни 12 -15 см според дебелината им.
Третия вариант са ти го казали вече .
бутане на всичко от пода на 2 рия на горе ,,,, и НА НОВО....!

Всичко това ми се струва го пиша за коментиращите май.!,, Като гледам питащия нещо не го интересува мого ..много ..!
Няма значение , АЗ да си кажа каквото знам в скромния си опит по старите къщи , пък квото такова„ :?

:yawinkle:
chapara - майстор
👍 точно казано, но няма кой да те чуе, още по малко младежите, те знаят ,,всичко" :-D

Тема "Кирпичена къща ремонт или преустройство" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: