Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте добри хора :) Преди няколко години платих едни близо 25к на една строителна фирма да ми смени покрива щото това не е работа, която исках да правя сам. Положението стана битият бит - е*ният - доста прее*бан, но сега усвоявам покривното и трябва да оправя мизерията по възможност без да бутна покрива :)
Покрива е изпълнен така в момента:
надзид около 1м, втори зид 2м на 1.70 разстояние от първият, гредоред върху вторите зидове, покрива е двускатен и прост, покритието е керемиди младост, къщата е на 30км от софия близо до Драгоман. Каква е мизерията - добрите тъмнозелени хора наковаха горните столици върху съществуващия гредоред (и не смениха средната столица, която е доста изгнила и трябва да я сменя сега), който както става ясно е много нисък - 2м - стайчетата са много захлупени и няма пространство. Какво искам да направя аз е видно на картинката (с червено са столиците - двете крайни лежат на ниският надзид, трите средни на гредореда) - ще премахна едният зид на който се крепи гредореда (след като си подпра покрива разбира се :)) и ще разделя помещението на три стаи с ширина по столиците 3 метра - не искам в тези стаи да има видими попове - струва ми се, че три метра е съвсем възможно разстояние за премостване.
Така сега въпросите:
Столиците са изпълнени с греди 10х12 - малко, но от сърце... при положение че трябва да премостя 3м - ще може ли тази греда да удържи или най-добре да завра още една 10х12 под нея - Понеже "снадките" на настоящите столици са където се е паднало ми се струва най-удачното решение за да не се притеснявам дали металните планки, който ще сложа на снадките ще удържат - ако подложа под нея греда и фиксирам с една голяма планка и снадката и долната греда - това трябва да ме надживее, нали така?
За средната столица под билото - тъй и тъй ще я сменям, за да не правя като горните изпълнения една греда 15х15 достатъчна ли е? Или пак по-добре две по 12х10?
За преградните стени, които ще изпълняват ролята на попове - мислех доста как да го направя - мисля, че с итонг ще е най-удачно защото плочата е доста тънка - ~9-10см и ще е на късмет да закрепя стабилно стъпки за попове. Ако итонг е удачно решение, то с каква дебелина да е - на чертежчето съм заложил 30см (за да станат по три метра премостванията), но ако мога да мина с по-малък размер то с радост ще го кача три етажа :)

Прикачен файл

Screenshot 2023-06-09 105730.png
BLUEPUPIL - майстор
Плочата няма да понесе добре полезния
товар от помещенията и този от покрива.

Решението е целия(т) товар от покрива да
се носи от стените, тръгващи от основите.
Ако са от плътни тухли. Ако не са- ст. бет.
колони с фундаменти.
Иска ст. бет. пояс и няколко ст. греди.

P.S.
Разбирачите да кажат на отбелязаното с
червено има ли пълен член(съставно именно
сказуемо) или не.
"Решението е ТОЙ" - значи пълен член :) Относно плочата - под средната столица и съответно билото имам носещи стени до основите на къщата. Иначе всичко е тухли четворки. Според строителен инженер - няма нужда от укрепване и е структурно ок къщата въпреки четворките (говорих с него преди известно време, като исках да слагам врати в както се оказа носещата стена - съответно останах без врати там).
BLUEPUPIL - майстор
Има някакво недоразумение. Как така
колегата е казал О.К. на носещи стени от
четворки? На колко етажа е? Поне няколко
колони няма ли?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет юни 09, 2023 5:07 pmlayne написа:
"Решението е ТОЙ" - значи пълен член :)
Решението е в ср.р. и няма пълен член ;-)
За другото дай Пълната информация
пет юни 09, 2023 10:31 pmBLUEPUPIL написа:
Има някакво недоразумение. Как така
колегата е казал О.К. на носещи стени от
четворки? На колко етажа е? Поне няколко
колони няма ли?
Не - няма ни една колона. Иначе е на три етажа. Къщата е от онези строени 80-те години, типов проект - всичко е четворки и тънки плочи върху тях - каквото е такова - някой ден ако финансите позволяват ще се строи друга, засега - това имам в това живея :/
Инжинерът каза, да не правя никакви промени по първите два етажа и всичко ще е наред - така и направих - ходи, мери, крътна тук и там, дадох едни пари и така…
пет юни 09, 2023 10:48 pmn_a написа:
пет юни 09, 2023 5:07 pmlayne написа:
"Решението е ТОЙ" - значи пълен член :)
Решението е в ср.р. и няма пълен член ;-)
За другото дай Пълната информация
Здравей, правилото се отнася за думата във мъжки род за която определяме пълен/непълен член - ако можем да заменим думата със той - пълен член, ако се заменя с него - непълен - гениално и просто правило на което ме светнаха сравнително късно - чак в 10-11 клас… За горното изречение “Решението е целия(т) товар от покрива да се носи от стените..” трябва да определим за “целия/т товар” - “решението е той да се носи” или “решението е него да се носи” - първото е логично, второто не. Другото правило, което помня е след “е” - пълен член задължително :)

По моя проблем с р-рите на гредите какво още трябва като информация - опитах се да се напиша всичко, което съм виждал да се търси из темите тук — ако не съм успял ще напиша още каквото трябва :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет юни 09, 2023 11:40 pmlayne написа:
По моя проблем с р-рите на гредите какво още трябва като информация - опитах се да се напиша всичко, което съм виждал да се търси из темите тук ..
По-горе тъкмо си го описал :-)
За пълния член си се поопетлал, ма на фона на... няма значение, просто се закачах, мислех, че и ти се шегуваш
BLUEPUPIL - майстор
Решението е целия(т) товар от покрива да
се носи от стените..
Решението е подлогът
и подвеждащото е, че е в ср. род, затова го
заменяме с м. род. “Компромисът е целият
товар от покрива да се носи от стените..

Тогава членуваме с пълен член компромисът,
защото е подлог в м. род ед. число и
съставното именно сказуемо е целият товар.

пет юни 09, 2023 11:40 pmlayne написа:
По моя проблем с р-рите на гредите какво още трябва като информация - опитах се да се напиша всичко, което съм виждал да се търси из темите тук — ако не съм успял ще напиша още каквото трябва :)
Дай конкретен въпрос. Например какво трябва
да е сечението на столица, подпряна през 2хх см,
като разтоянието между две съседни столици е
1хх см; ребрата са през 4х-5х см, товарът от
покрива е 5х кг/м2, сняг 1хх кг/м2?
BLUEPUPIL - майстор
Сметката за тухлите излиза, що се отнася до вертикалния товар. При хоризонталния (от земетръс), обаче положението е по-различно. Подобни къщи, но двуетажни в пернишко станаха „необитаеми“. Защо ще влагаш още пари?
Какво бих препоръчал от конструктивна гледна точка?
Премахване на третия етаж; Премахване на част от вътрешните стени, за по-големи помещения и замяната на част от останалите (вътрешни) с шайби и греди; 4бр. външни „Г“ образни колони, плюс 4бр. колони в средата (отвън) на външните стени, вързани с външни пояси на нивото на плочите.

Тема "Оразмеряване на столици и попове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: