• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
milchomi - напреднал
Аз съм поредният ентусиаст, решил да се впусне в приключението „да построим къща“ на гола поляна, разчитайки основно на съвети от експертите във форума по ключовите точки по време на строежа.
Ще се опитам сбито да разкажа за проекта:
Мястото закупих преди година и половина като УПИ, сляпо вярвайки на продавача, че още утре мога да започна да строя и без да имам идея, че има села без Подробен Устройствен План. Бързо научих за какво става въпрос, след като поисках „Виза за проектиране“. Половин година по-късно вече имах ПУП-ПРЗ и държах този заветен документ в ръцете си. Пътят до документа „Разрешение за строеж“ ми отне още около година и през юни го получих от Общината.
Парцелът е 1 декар, сравнително равен с надморската височина около 600м. Къщата по проекта е 165кв.м РЗП, на два етажа, вторият от които е мансарден, основите са ивичести а покривът е метален.
Плановете на етажите са:
Изображение[/img]
В момента си търся строител и ще се радвам на препоръки. Обектът е в региона на Тетевен.

Прикачен файл

NapSam2.JPG етаж II

Прикачен файл

NapSam1.JPG етаж I
milchomi - напреднал
В разрешението за присъединяване към ВиК имам следното предписание:
В разрешението за свързване към ВиК имам следните изисквания – водомерно-арматурния възел да бъде статичен и да съдържа:
1. Спирателен кран без изпразнител;
2. Филтър пред водомера;
3. Водомер с Q3=4,0 m3/ч с възможност за дистанционно отчитане;
4. Възвратна клапа или друго устройство за защита от обратен поток, съгл. БДС EN1717;
5. Спирателен кран с изпразнител;
Посъветвайте ме какво да купя така, че да изкара някаква гаранция. От друг форум ми предложиха такава шахта:
https://www.reliks-vibro.com/bg/product ... -120-115sm
но до обекта сумата за транспорт стана по-голяма от самата шахта. Та ако има някакъв по-достъпен вариант, моля споделете го. Пластмасовите неща не ми вдъхват доверие ...
Разбира се, има вариант за зидане, обаче като нямам вода е трудно. И още един въпрос - радиомодулите на водомерите имат ли някакъв общ стандарт за комуникация или всяко ВиК си има предпочитан доставчик и работи с него? Опасявам се да не купя нещо, което няма да работи.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
вт юли 11, 2023 3:32 pmmilchomi написа:
...
но до обекта сумата за транспорт стана по-голяма от самата шахта. Та ако има някакъв по-достъпен вариант, моля споделете го. Пластмасовите неща не ми вдъхват доверие ...
ите на водомерите имат ли някакъв общ стандарт за комуникация иРазбира се, има вариант за зидане, обаче като нямам вода е трудно...
E, баш вчера на 10м от нас изхвърлиха една приемлива водомерна шахта. Външно много приличаше на голям хладилник
chapara - майстор
И вероятно е било хладилник, често се ползват за такива цели😉
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Е, именно де :-)
nelina_london - специалист
Писах и на другото място, но тук въпросите са други .
Водомер нямам спомен да съм купувала ,трябва те да са си го донесли. И въпреки ,че го пломбираха ,накрая пак идваха за окончателния договор и платих такса "пломба водомер " ,при все че е поставена .
При нас ,бе изкопана дупка с багер , и ВИК бе изграден .Шахтата я градихме месеци след това .Дооформихме дупката и с бетонени тухли .Щом Ви свържат ,ще имате вода за градежа .
LazarGanev - "Велик майстор"
Вероятно има разлика в различните ВиК дружества, но за Варна специално има 2 оторизирани фирми за монтаж на водомери и задължително трябва да извикаш една от тях за да ти издаде документ, таксата е към 60лв и включва самия водомер + документа (говоря за обикновен водомер). Ако ти си купиш водомер отнякъде примерно за 40лв, таксата пак ти я взимат и сумата става 100лв, така че няма никакъв смисъл да се правиш на хитър. Колкото до водомерите с дистанционно отчитане, там пък изобщо не е препоръчително да се правиш на играч, защото може да си купиш водомер, който не отговаря на тяхната система за радиаовръзка и да си остане за играчка на децата. Затова питай предварително и не се прави на хитрец
milchomi - напреднал
ср юли 12, 2023 7:49 amLazarGanev написа:
Вероятно има разлика в различните ВиК дружества, но за Варна специално има 2 оторизирани фирми за монтаж на водомери и задължително трябва да извикаш една от тях за да ти издаде документ, таксата е към 60лв и включва самия водомер + документа (говоря за обикновен водомер).
Да, запознат съм и имам два такива водомера. Пратих запитване до ВиК-то по мейла с надежда да ми отговорят какъв точно водомер да купя, според тяхното предписание, но нямам отговор и затова се налага да питам тук.
milchomi - напреднал
Забравих да добавя, че от местното ВиК искат да има изградена чешма, която да свържат към водопровода, да се тества всичко и тогава да се подписва договор и протокол.
Успях да намеря това https://www.vidaxl.bg/e/vidaxl-gradinsk ... 21093.html, но ме притеснява, че изхода за водата е за маркуч. А не знам тези маркучи, които са за поливане могат ли да издържат на налягането на водопровода? Ако някой има наблюдение върху тези чешми, нека сподели. Мисля да я закрепя на една тротоарна плочка и до там ... Приемам всякакви съвети.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Нова къща в планината" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: