• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Lutchezar - майстор
По повод рекуператорите, който няма върти въздуха я с проветряване, я с леко притворени прозорци, всеки си има схема.
В сегашните условия, всеки с достатъчно разум си прави сметки и си ограничава разхода на ток. Дали ще умреш ти или някой домашен любимец от топлинен удар, или ще платиш някой друг лев за да можете да живеете нормално при 40 градуса навън е въпрос на личен избор. Ако си в гората, в подножието на планина или направо в планината, дори и само извън града е едно, а в застроената бетонен джунгла без дърво наоколо което поне сянка да прави и кислород да дава е друго.
Влажността също се регулира, моята е от 49 до 55 без да правя нищо, което ме устройва за момента, ако се наложи имам каквото трябва.
Опитах се да видя колко ми е разходът само на смарт устройствата в къщи в режим на покой, но се наложи да включа климатика, не целият му разход е документиран, а още не съм сложил бушон с измервател на енергия на таблото.
Човека си е направил вътрешната изолация, плановете си ги каза. Единствено му бих препоръчал.да засади дървета за сянка през лятото, през зимата листата падат и слънце има. Това ако има къде де. Другото дотогава е да опъне едни засенчва що мрежи. Виждал съм и конструкция тип щора с регулируеми или фиксирани жалузи, слънчева светлина минава само под определен ъгъл. Това цяла ограда с такива над нея, 2х4 метра примерно.
BLUEPUPIL - майстор
ср юли 26, 2023 9:40 pmradius написа:
Е той Блуто щом влезе с тезата, че на климатик било хладно И ВЛАЖНО, какво ли полезно ще чуя в тази тема?!
ср юли 26, 2023 9:43 pmТрифон П.Трифонов написа:
Нещо му куца с проекта, но програмата ли е окуцяла, въвеждащият ли е нещо е объркал...
Не споря, че му е влажно при климатика. Щом казва, на Месия се вярва.
Even with a properly designed and operating piece of HVAC equipment, operating outside of design parameters (during low load conditions) leads to overcooling and short cycling.

An oversized air conditioner will quickly satisfy the thermostat, which turns off the compressor. A compressor that is off, will not dehumidify! The system needs adequate runtime to start effective moisture removal. While the temperature in the space may be at setpoint, the compressor just hasn’t run long enough to remove humidity. Remember that air conditioning isn’t just about temperature, it’s also about removing the moisture from the air (decreasing relative humidity)!

When the compressor shuts off, the evaporator coil becomes warmer than the dew point of the air going across the coil and is unable to remove any moisture. Meanwhile, the fan will stay on and blow ALL that water that is on the coil and in the drain pan right back into the space. THEREFORE, extended runtime is needed to counter-act the RE-humidification from a wet coil and full drain pan.


Недейте да се съмнявате в думите ми.
Като Ви кажа, че с климатик е по-влажен
въздуха значи е така и недейте да
подвеждате аудиторията. Особено, ако иде
реч за бюджетни изпълнения. В моят случай
е още по-зле с влагата, защото климатика
не работи постоянно. Включвам го и няма
да Ви кажа след колко минути стaват 24
градусите, защото няма да повярвате, ама
го качихме и монтирахме с малък кран.
:lol:
Климатикът в колата прави същите „влажни“
номера и ми се запотяват слънчевите очила.
:wink:
чет юли 27, 2023 6:36 pmBLUEPUPIL написа:
...и ми се запотяват слънчевите очила.
:wink:
Блу, виж намери някъде трибуна в раздел за веселие!
Тая година сях само един ред домати с колци, но ги свърших и почнах безколовите.

Имах една кола, която събаряше предното стъкло за 10 секунди заедно с влагата.
Вероятно съм нямал твоите слънчеви очила.
Запознай се, ако имаш желание само, каква е зависимостта между външна, вътрешна Т и промяната на влажността при работа на климатична техника в помещенията!
Всеки смарт терморегулатор ти подсказва какво да направиш, когато се повишава или понижава влагата, а параметрите излизат извън комфортните.
Полезни са, при липса на познания по "материята".

Кранът вероятно е да придаде тежест на поста, а кого би впечатлило това, не зная.
Сигурен съм, че с по малко хора, няколко въжета и съответните джаджи, ще монтирам тежкият ти климатик, на която и да е сграда, дори на по висока от възможностите на малък кран.
Lutchezar - майстор
Блу явно имаш теч в парното на колата, повишена влажност и ускорен конденз. Следващия път с влагомер го направи този експеримент. Всеки климатик има и функция обезвлажняване. И всеки има отвеждане на конденз. Винаги има влага отделена и повече или по-малко изсушаване на въздуха. Подведен си от някой или нещо, няма нормален климатик който да овлажнява въздуха, има специални такива, хората преди заедно с климатика си купуваха и отделно овлажнители.
Спукано радиаторче на "парното", компрометирано водно съединение към същото, проблеми с отводняването на шибидаха- затлачено отводняване в праговете или където е решил инженерът, запушени маркучи в колонките- по вероятно предните, но в този случай ще има следи по тавана.
Достатъчно е да си повдигне предните стелки и да опипа мокета.
nelina_london - специалист
Blue ,по икономическия въпрос няма да се врускам в подробни обяснения ,защо не подкрепям тезата ти .Мисля ,че всеки знае какво се случва ,когато поскъпне основен консуматив като електричеството .Сега ,да дадем едни пари на държавата ,тя да ги отчете като печалба и после да ги върне като компенсации за бизнеса и увеличаване на минималната заплата ...няма нужда .
Обаче ,ми стана много интересно с климатика .
В публикувания текс пише ,че когато климатикът е мощен ,работи за кратко и преминава във вентилаторен режим ,съответно външното тяло не работи , водата от ваничката се изпарява и вентилаторът я издухва в помещението.
Колко вода има във ваничката ? Въпросът го задавам сериозно,не съм запозната и предполагам зависи дали се ползва помпа или гравитационно оттичане .
В Англия съм пускала мощен влагоуловител в къщата и за 10 часа е събирал 10литра вода ,обаче промяна в усещането на въздуха не е имало ,та се чудя как се усещат тези милилитри ,че водят до усещането за "влажно" . :?
Във ваничката, при правилен монтаж, не трябва да остава вода.
При спиране, поради достигната температура, естествено е ваничката и питата да останат влажни.
Нормално, вентилаторът издухва тази влага обратно в помещението.
Тук идва моментът с правилното оразмерямане на машина спрямо помещение.
То трябва да се направи много внимателно, на база изисквания не само за охлаждане, а комбинирано.
То трябва да се направи и спрямо топлотехническите характеристики на обекта.

От изцепките на Блу, правя си извода, че нещата куцат осезаемо при него.

Сам не мога да се досетя какво ме е накарало да избирам възможно най слабите машинки за домът си.
Ми.....няма петтички, да му се не види! Инак бих избрал такива.
Вероятно това е една от причините, все още да не страдам от влажност, но със сигурност ще се стигне и до там. Първи сезон достигам 60%+, в големите жеги.
Продължавам с опаковането на къщичката.
Остават ми още ок. 30% за довършване.

Наблюдавах интересен феномен. За някого би могло да бъде феномен, затова ползвам тази дума.
През изминалият дъждовен ден, влъжността у дома спадна средно с 5%.
Някой да обясни, ако може, за "широката публика"!

Много лесно е, когато човек прави нещо, което осъзнава, знае какво би последвало и какво го очаква. Така решението е лесно- какво, колко, как, защо и пр.
Инак, следват въпроси по форумите.
brum - майстор
пет юли 28, 2023 1:43 pmТрифон П.Трифонов написа:
Наблюдавах интересен феномен. За някого би могло да бъде феномен, затова ползвам тази дума.
През изминалият дъждовен ден, влъжността у дома спадна средно с 5%.
Някой да обясни, ако може, за "широката публика"!
Обяснявам. Относителната влажност е в проценти. Казва колко % влажност има като 100% е точката на насищане с влага.

Абсолютна влажност е колко грама вода има на кубичен метър въздух.

При 12 градуса и 100% относителна влажност това е около 11г/м3 абсолютна влажност.
При 20 градуса и 100% относителна влажност това е около 17 г/м3 абсолютна влажност.
При 26 градуса и 100% относителна влажност това е около 23 г/м3 абсолютна влажност.
При 40 градуса и 100% относителна влажност това е около 51г/м3 абсолютна влажност.

Сега какво става като вкараме въздух на 40 градуса с влажност да кажем 30г/м3 и го охладим до 26 градуса. Ми става, че абсолютната влажност скача на 100%, а 6 грама от влагата кондензират някъде. Къде - ми където сварят.

Ако охлаждаш с климатик той ще вади въздух на 12 градуса (примерно), то въздуха ще излиза с 11г/м3 абсолютна влажност. Като се омеси с тоя в стаята ще се стопли на 26 градуса и влажността от 11г/м3 ще стане около 50% относителна влажност. Останалата влага ще излезе като конденз през вътрешното тяло на климатика.

А какво става като вкараш въздух от 20 градуса с 80% влажност (14г/м3) и го загрееш до 26 градуса? Ми относителната влажността пада до 60%.

То затова зимно време като проветриш въздуха е сух. Щото вкарваш въздух на 0 градуса дето може да носи 1-2 грама влажност и като го сгрееш до 24 градуса относителната влажност пада на едни 20-30 процента.

Затова и с климатика няма драма да се охлаждаш - щото смъква влажността. А с подово относителната влага се качва и ако прехвърлиш 70-80 процента става силно неприятно, пък било то и на 26 градуса. При тая влажност потта не се изпарява и хем е хладно, хем се потиш повече отколкото като е било топло. Хем докарваш конденз по пода и се лизгаш като скиор на лед.
Както казах, зная какво целя, зная пътят по който да го постигна, но зная и препъникамъните по пътя.
Всичко е въпрос на избор и компромиси.

Гроздев, Иванов, честито!
BLUEPUPIL - майстор
чет юли 27, 2023 7:31 pmТрифон П.Трифонов написа:
Кранът вероятно е да придаде тежест на поста, а кого би впечатлило това, не зная.
Сигурен съм, че с по малко хора, няколко въжета и съответните джаджи, ще монтирам тежкият ти климатик, на която и да е сграда, дори на по висока от възможностите на малък кран.
Голям цирк, качил си хора на покрива
и с въжета дърпате няколко тонен
Rooftop HVAC.
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Тема "Охлаждане." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: