• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 23
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
cadmaster - напреднал
Аз пък съм доволен и от 2-та - Баумит и Вебер. Общо съм ползвал към 100 торби - за ограда около 120 метра от метални профили 40х40, два стълба бетонирах по 6м за кабелите и към 40 бордюра. Много удобно за сам човек без бъркалка и помощници. Нямам напукано, макар да бачках и в големите жеги. Вебера е като цимент, в Баумита се виждат дребни камъчета. Бърках в корито, с бъркалка закачена на ел. бормашина 1000 W.
torbalan - Дървен философ
пет авг 25, 2023 1:32 pmMamaMy написа:
Да се изходя и аз по темата. Веднъж ползвах готов сух "бетон" на Баумит. Е това нито е бетон, нито е лепило за теракота. Това са боклуци дето са ги смели на рампата от скъсани торби и са го пакетирали. Повече няма да се мина така. Взех го защото трябваше в службата да се уплътни една фуга и да се залепят плочки отгоре. Даже и за тази безотговорна работа не става. След изсъхване се рони като кал. В него нямаше и едно камъче. На цвят си беше кафяво. Абсолютен боклук. Милион пъти по-добре да се купи пясък и филц на чувалчета по 25кг. цимент от турския с твърдост 46. Дозирането в бетонарката супер лесно. 2 торби филц, 2 торби пясък и 1 торба цимент. Даваш по-скромно с водата. Почти земно-влажна смес. Това после ще е по-здраво и от мавзолея.
Странно.
Не бих казал, че е боклук. Камъчета няма, но си върши работата.
Аз съм го ползвал да пълня фуги по около 3 см. между бетонни плочи ляти на земята на двора (там, където минава колата от портата до гаража).
Не знам колко години (не са много - около десетина) не е мръднало.

Иначе се кърти лесно (наложи се да изкъртя едната фуга, за да прекарам кабел през нея), но то това си го пише в описанието.

А и на цвят си е сиво, не кафяво.

Но да, за целите на питащия, и аз съм с две ръце "За" нормално забъркан бетон от цимент, пясък и филц.
И трите ги има в торби по строителните магазини.
schuldiner - майстор
Предната зима се забавлявах да правя подпорни стени в мазата, че бутобетонът беше малко потеглил :) Много врати, много стълби... не става по бързия начин. Най-добре за двама човека, а и за сам, се оказа /за около кубик/ 20 чувала пясък, 30 чакъл, 12-14 торби цимент по 25 кг. Примъкването е един път, после отделно си забърквам директно до кофража колкото ми се работи - една 20 литрова кофа събира четвърт торба цимент, половинка торба чакъл, а пясъкът е до ръба колкото поеме, горе-долу 1/3 чувал. Т.е. това са около 60 бъркала в 20-литрови кофи, реално по 15-16 литра бетон. С елбъркалка става за минута. По кафяна чашка бетонконтакт във всяко бъркало още докато сипваш цимента във водата.

Готовите смеси не са толкова зле за малки количества. Обаче има голямо разминаване в обема. На теория трябват 80 тори по 25 кг за кубик, а на мен ми излязоха 100, че и повече като се опитвах да отливам бордюри на един покрив. И както няма значение цената, що ми се струва че готовият е двойно по-скъп :?
chapara - майстор
Транспорта, но и качеството😉
preslav - майстор
Не съм изключил варианта с цимент, пясък и чакъл в торби, но ме поблазни идеята за нещо готово, фабрично дозирано и замесено.
Иначе имам някаква рецепта за бетон С 20/25 - вода 0.25 куб, пясък 0.39 куб, чакъл 0.79, цимент 0.28 куб (405 кг.), сумарно обемът на сухата смес е 1.708 куб, а готовият бетон е 1 кубик.
За едно и също нещо най-евтино, но най-неудобно е готов бетон, най-скъпо е в торби поотделно. За мен е предизвикателство да пресметна пясъка и чакъла в килограми - има някакви таблици в нета, но обемното тегло на двете фракции варира в доста широки граници. Притеснявам се като започна работа да не се окаже, че не ми стигат 5 кофи чакъл или 3 кофи пясък.
Обмислям варианта да поръчам в бетонов възел да ми смесят само пясък и чакъл около 1.5 - 2 куб, но не знам дали някой ще се наеме да се занимава с мен, а и дали е възможно омесването само на пясък и чакъл, дали фракциите няма да се разделят по време на престоя си.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб авг 26, 2023 6:20 ampreslav написа:
Не съм изключил варианта с цимент, пясък и чакъл в торби, но ме поблазни идеята за нещо готово, фабрично дозирано и замесено.
Иначе имам някаква рецепта за бетон С 20/25 - вода 0.25 куб, пясък 0.39 куб, чакъл 0.79, цимент 0.28 куб (405 кг.), сумарно обемът на сухата смес е 1.708 куб, а готовият бетон е 1 кубик.
За едно и също нещо най-евтино, но най-неудобно е готов бетон, най-скъпо е в торби поотделно. За мен е предизвикателство да пресметна пясъка и чакъла в килограми - има някакви таблици в нета, но обемното тегло на двете фракции варира в доста широки граници. Притеснявам се като започна работа да не се окаже, че не ми стигат 5 кофи чакъл или 3 кофи пясък.
Обмислям варианта да поръчам в бетонов възел да ми смесят само пясък и чакъл около 1.5 - 2 куб, но не знам дали някой ще се наеме да се занимава с мен, а и дали е възможно омесването само на пясък и чакъл, дали фракциите няма да се разделят по време на престоя си.
С интерес чакам развитието
preslav - майстор
Мисля, че се намери решение - разговарях с бетонов възел, където могат да ми замесят цимент, пясък, чакъл в съответните пропорции на сухо. Цената за С 20/25 е към 120 лв/куб, транспорта леко ми се вижда завишен 70-80 лв за 10-на километра, още повече, че ми трябва на два пъти по половин кубик бетонова смес. Каквото и да е, по-евтино е от торбите на Баумит, за които също ще се плаща транспорт на два пъти, марката бетон е по-висока с една стъпка, а аз ще поръчам с още една стъпка нагоре С 25/30, а с половин кубик мисля, че ще се справя в рамките на един ден без да се притеснявам, че готовият бетон ще замръзне. Остава факторът дъжд "тъкмо си измих колата и заваля".
Насипно или в торби (чували) ще го карат?
Ако е пакетиран, поръчвай на куП!
Предполагам има къде, върху какво да се складира и покрие.
nikolson - майстор
...транспорта леко ми се вижда завишен 70-80 лв за 10-на километра
За тебе са 10 км, за него са два часа.
torbalan - Дървен философ
съб авг 26, 2023 9:42 ampreslav написа:
... а с половин кубик мисля, че ще се справя в рамките на един ден...
С бетонобъркачка, ако материала е около теб и не трябва много разнасяне, един кубик за един ден е нищо работа.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 23

Тема "Сух бетон в торби по 25 кг." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: