Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nelina_london - специалист
Сложи ги за 24 часа .
Прочела съм данните от такива опити .Изненадващо то е ,че и колкото и малко вода да проникне в XPSa и е нужно дори 10 пъти повече време за да излезне от там (да се изсуши) .
Направих снимки на северните фасади на 3 къщи в тъмен цвят .Снимала съм от прозорците в хола .Тази сутрин T падна до -2° . На тази в цвят бордо се виждат само дюбелите ,на двуцветната дюбели + някои очертани стиропори (и на 2те при -10° става истинска красота ) и една тъмносива ,няма да казвам кой я е правил :wink: .Държа да кажа ,че при Т над нулата тези дефекти не се виждат ,ни на слънце ,ни на сянка .
Приближавала съм доста и вероятно качеството няма да е много хубаво .
Прикачен файл:
Screenshot_20231210_095010_Gallery.jpg
Прикачен файл:
Screenshot_20231210_094955_Gallery.jpg

Прикачен файл:
Screenshot_20231210_095001_Gallery.jpg
Първата сякаш стреляна с ДШК.
Сивата изглежда много арна.

Значи, "дишането" го знаем колко е.
nelina_london - специалист
нед дек 10, 2023 10:13 amТрифон П.Трифонов написа:
Първата сякаш стреляна с ДШК.
Сивата изглежда много арна.

Значи, "дишането" го знаем колко е.

Не схванах ...Точно заради "дишането" водата от EPS се изпарява много бързо ,за разлика от XPS ,при който водата навлиза основно от пукнатини .

Ясно ми е ,че на "гърмяната къща " мазилката е боклук ,вероятно е от сухата в торби .Поема влага и замръзва ,но ако шпакловката отдолу бе направена качествено и с нужната дебелина ,този ефект нямаше да го има .Гарантирам ти ,че стиропорът на тази сграда преминава през цикли на замразяване и размразяване .

На тази снимка се вижда как там , където се виждаха дюбелите , изсъхна и се размрази (дъжд не е валял ) ,дойде ред и на останалата част да се покажат .
Прикачен файл:
20231210_103423.jpg
А, да не забравя да направя снимка на мазилка от сухата, в торби. За късмет имам и на собствена стеничка.

Каквото и да е лепено, на тази къща, е направено със......
Мисля, че не са се старали при реденето на листите, а фугите не са опенвани.
Ако е лепено с лепило, сигурно не са опънали и канапите.
Жалко за хвърлените средства!

пп. Хм, това е влага от атмосферата. В никой случай не е преминала през топлоизолацията.
Този ефект го има и при обикновена вароциментова мазилка. Като се навлажни, вижда се с какво е зидано.
https://photos.app.goo.gl/DemfjfiNrwLJYS7f9
Обитава се само приземният етаж.
В ляво е стеничката, шпаклована само на една ръка, която утре ще изчопля.
Тази стая се отоплява инцидентно. Влажността там е най висока- 65% в момента, при 47% процента в другите стаи.
nelina_london - специалист
Никой не казва ,че атмосферната влага е минала ПРЕЗ изолацията ,но искаш да кажеш че е минала през мазилката ,шпакловката и е спряла точно до EPS ? Е, съмнява ме да не е закачила и нещо от повърхностния му слой .Видях как се изсушава и размразява точно както са наредени листите -все едно гледаш стълбичка.
Познавам майстора на изолацията ,виждала съм го как работи - фугите на стиропора се запенват .На слънце се виждат минимални кривини по фасадата ,бих казала в рамките на нормалното за БГ .Проблемът е в ужасно тънко нанесената шпакловка ,буквално се изтисква през мрежата .
schuldiner - майстор
нед дек 10, 2023 10:01 amnelina_london написа:
Сложи ги за 24 часа .
Прочела съм данните от такива опити .Изненадващо то е ,че и колкото и малко вода да проникне в XPSa и е нужно дори 10 пъти повече време за да излезне от там (да се изсуши) .
Не за 24 часа, а минимум за 3-4 години. Моите не са във вода, а зарити в пръстта незащитени или частично хидроизолирани /имам различни мостри на различни материали/. Заложени са малко след 2007-2008, последно ги "обследвах" към 2015-та. Интересуваше ме само попиването, УВ-то очевидно прегаря стиропорите за сезон-два. Ами същото си е и днес, както твърдях в тази тема viewtopic.php?f=2&t=37339&hilit=%D1%81% ... 0%BE%D1%80
Нищо не пречи да изкара 20-30 години, но при масовия случай на претупване на работата с една-две ръце някаква шпакловка плюс "структурирана мазилка", която надрасква и без това тънкия водонепропусклив слой, работата често е много зле. Това от снимките ти ще е сюнгер преди десетата година.

ПП Малкото положително е че поне във Варна циклите замръзване-размразяване от около 300 на зима паднаха наполовина. Другите градове са по-добре в това отношение - или не замръзва често, или като замръзне, така си държи с дни, а не по пет пъти на ден да минава от киша на лед :-D
viewtopic.php?f=2&t=37339&hilit=%D1%81% ... 80#p405502
Утре ще проверим. Вече споменах 12-13г. а е възможно да са повече.
Претупано, на 1 ръка, като за "майстора".
ivanovbg - майстор
А какво ще кажете за изолация с пяна и отгоре със сайдинг?
nelina_london - специалист
schuldiner ,много съм любопитна как изглеждат стиропорите след като ги изкараш .Ронливи ли са ?

Имам тези 2 таблици.

При първата изолациите са накиснати във вода за 30дни и са им приложени 300 цикъла на замръзване и размразяване .
Прикачен файл:
Screenshot_20231210_203107_Samsung Internet.jpg
Screenshot_20231210_203107_Samsung Internet.jpg (93.89 KиБ) Видяна 211 пъти

На втората се показва представянето на на EPS спрямо увеличеното тегло и съхненето в дни .
Прикачен файл:
Screenshot_20231210_203213_Samsung Internet.jpg
Screenshot_20231210_203213_Samsung Internet.jpg (45.2 KиБ) Видяна 211 пъти
Патъра - специалист
нед дек 10, 2023 6:54 pmivanovbg написа:
А какво ще кажете за изолация с пяна и отгоре със сайдинг?
Това е гениално!!! Така всеки материал ще си даде своя принос в отоплението и никой няма да се сърди. А дали наистина ще стане по-топло? Направо като пасивна къща? Като пръдна и ще държи топло до пролетта. :partyman:

Тема "Сайдинг или стиропор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: