• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте,

Зимата е тук и малко съм закъснял.

Търся идеи и мнение как да изолирам таванна плоча на къща. Къщата има котел, който се намира извън нея т.е. няма топли комини. Може бе ще има само 1 където бабата си отоплява само нейната стая.

Къщата е около 75 кв.м. мисля да купя фибран по 5 см и да го поставя само върху плочата. Ще има два слоя, така че фугите да се разминават. Искам да мога да си ходя и складирам неща върху него в последствие.

Къщата не е санирана. Само има външна мазилка. Желая да запазя топлината по-дълго на втория етаж, защото сега имам чувството, че направо издиша ...

Четох други мнения, че може на 2-рия етаж по тавана да се появи мухъл, което ме притеснява. Ако не се появи мухъл тази година мога и да ги залепя следващата.

Какво мислите ?

Поздрави!
шоп - майстор
viewtopic.php?f=2&t=61521&p=963203&hili ... +5#p963203

тук съм слагал снимки

Слагай смело 2х 5 см фибран с разминати фуги и лепи с пяна на монтаж на топлоизолация.
Hursa - майстор
Ако до сега сте нямали влага - най-вероятно и след топлоизолация няма да имате. Плочата сега е относително студена и нямате конденз. След топлоизолирането и ще бъде по-топла (ако разбира се - продължите да отоплявате :)).
Но може би ще е добре да помислите за по-дебел слой, две по 8 см или дори 2 по 10.
schuldiner - майстор
Котел за 75 квадрата... виж първо дали на минимална не е прекалено горещо. Аз снощи бях на отворен прозорец с обикновена водна риза. Нямам никаква изолация.
Въобще не съм противник на изолациите. Но частичните решения, особено компромисните, никак не ми допадат. За ориентир, може да очакваш около 10% икономия /термомостът през оградните зидове, особено на малка квадратура, обезсмисля частичната ТИ по тавана/. За комфорт - не вярвам да усетиш разлика.
Съжалявам, че е след твой пост!
Само за информация на останалите.
Така започнах с ТИ и съвсем случайно.
Съхранявах сено за животинки.
Разликата бе повече от осезателна.
На фона на -10 в подпокривното, плочата под сеното имаше температура от 30 градуса.
Ще почистя тавана от прах и ще го грундирам с нещо. След това ще го налепя. И аз мисля че ще има ефект от това. Благодаря ви!
Hursa - майстор
Според мен - няма нужда да се престаравате при лепенето. Лепите най-вече да не се отварят фуги - когато ходите по фибрана - вероятно няма да го правите всекидневно и с часове. (Трябва да наредите и двата пласта плътно, отворените фуги няма да са големи, но все пак.)
шоп - майстор
ср дек 20, 2023 5:56 pmtest789t написа:
Ще почистя тавана от прах и ще го грундирам с нещо. След това ще го налепя. И аз мисля че ще има ефект от това. Благодаря ви!

Една прахусмукачка е напълно достатъчно. Грунда е напълно излишен.
шоп - майстор
ср дек 20, 2023 6:57 pmHursa написа:
Според мен - няма нужда да се престаравате при лепенето. Лепите най-вече да не се отварят фуги - когато ходите по фибрана - вероятно няма да го правите всекидневно и с часове. (Трябва да наредите и двата пласта плътно, отворените фуги няма да са големи, но все пак.)
Моя съвет е да оставяте 5-8 мм между листовете фибран, колкото да се пъхне мущука на пистолета. Запенването на фугите подобрява нивото на изолация и усилва коравината на сглобката. Преди време съм гледал с термокамера разлика със запенени фуги и редене без фуги. Има разлика.
Може да се прави още при лепенето, като се нанася пяна по страниците.
Фасадна или подова изолация, винаги така съм лепил, дори когато плоскостите са били със застъпване.
  • 1
  • 2

Тема "Изолация на таванна плоча" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: