Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте колеги !
Искам да си направя мансарден етаж при следните условия .Къщата е без носещи колони. Има мазе високо 1.90м ( стени камък 40 см ширина / 50 височина), след това туха единичка (плътна), плоча м/у мазето и 1 етаж и гредоред между етажа и тавана. Има надзид от 5 реда тухли единички. Идеята ми е да махна надзида, да направя пояс 10 см височина, да пусна нов гредоред и надзид 5 реда ( 1.25м ) но се двуомя дали да се изпълни с тухли Младост Економик 380/250/238 или с блокове Итонг 600/250/250. Няма да има колони а само пояс след последния ред. Моля за вашите съвети и гледната ви точка, биха ми били доста полезни. Благодаря ви !
:partyman:
MamaMy - майстор
Аз съм за тухли. Все пак са се доказали през годините, че издържат. Итонга се доказа само като лек и като частична изолация. При най-малката влага се сговнясва бързо.
съб дек 23, 2023 9:46 pmMamaMy написа:
Аз съм за тухли. Все пак са се доказали през годините, че издържат. Итонга се доказа само като лек и като частична изолация. При най-малката влага се сговнясва бързо.
И аз съм привърженик на тухлите. Притеснява ме само теглото. Ако е тухла ще е около 12000 надзида с калканите а с итонг ще е 6500кг. Тухлата е 850кг на м3 а итонга 400.
floydogi - специалист
При всички положения пояса ще поукрепи иначе келявата конструкция. Не казваш покрива с какво е и с какво ще бъде. Според мен единичките отдолу ще издържат каквото си наумил, но мислил ли си за дървена или метална конструкция нагоре, съответно с олекотен покрив (метални керемиди например).
шоп - майстор
съб дек 23, 2023 9:42 pmIvan.Ivanov911 написа:
Моля за вашите съвети и гледната ви точка, биха ми били доста полезни. Благодаря ви !
:partyman:
Моя съвет е да се свържеш с проектант и конструктор за да сметне. Искаш да стане почти 3 етажна къща без колони. Не е шега работата.
нед дек 24, 2023 5:48 amшоп написа:
съб дек 23, 2023 9:42 pmIvan.Ivanov911 написа:
Моля за вашите съвети и гледната ви точка, биха ми били доста полезни. Благодаря ви !
:partyman:
Моя съвет е да се свържеш с проектант и конструктор за да сметне. Искаш да стане почти 3 етажна къща без колони. Не е шега работата.
Прав си колега. Единственото, което съм смятал е статичното натоварване на най- долния ред тухли ( този над каменната основа ) и се пада 1.2 кг/см2 а на плътната единична тухла е 10 N/mm2 - 100кг/см2. Въпросът е как ще се държи това нещо при земетръс. Ще се консултирам, но смятам, че плътната единичка ще носи товара.
schuldiner - майстор
Правилният детайл е пояс-зидария-пояс. Т.е. надзидът също трябва да е хванат в рамка, щото покривната конструкция ще го разчекне.
За стените на такива каратавани вече не се и замислям - директно дървена конструкция, облечена с ЕПС и шпакловка. Не че не може да се зида, ама не си струва, нищо съществено не се печели с тухли или итонг.

ПП Проектант-конструктор никога не е излишен, но ако повтаряш разпределението на долния етаж /носещите елементи на мансардата да стъпват върху зидове с пояс/ и не се хвърляш на супертежки материали, въобще няма за какво да се тревожиш.
съб дек 23, 2023 9:42 pmIvan.Ivanov911 написа:
Здравейте колеги !
Искам да си направя мансарден етаж при следните условия .Къщата е без носещи колони. Има мазе високо 1.90м ( стени камък 40 см ширина / 50 височина), след това туха единичка (плътна), плоча м/у мазето и 1 етаж и гредоред между етажа и тавана. Има надзид от 5 реда тухли единички. Идеята ми е да махна надзида, да направя пояс 10 см височина, да пусна нов гредоред и надзид 5 реда ( 1.25м ) но се двуомя дали да се изпълни с тухли Младост Економик 380/250/238 или с блокове Итонг 600/250/250. Няма да има колони а само пояс след последния ред. Моля за вашите съвети и гледната ви точка, биха ми били доста полезни. Благодаря ви !
:partyman:

https://www.mladost17.com/keramichni-bl ... la-relefna

https://www.mladost17.com/keramichni-bl ... ove-Fortem

Тема "Нов покрив ( с какво да надзидам )" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: