• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
PIP - майстор
Аз стигнах до 20к лв и спрях... направете си калкулация преди да почнете.
schuldiner - майстор
пет яну 12, 2024 9:08 amPIP написа:
Аз стигнах до 20к лв и спрях... направете си калкулация преди да почнете.
Не бе, жената не искала барака за 20 к :-D :-D :-D Като ще е, да е!
По цени от миналата година, със собствен труд може да се завърши до около 1000 лв./м2 без обзавеждането. Ама горна граница няма при претенциозните... и тези без късмет.
Aframe - напреднал
чет яну 11, 2024 6:33 pmMamaMy написа:
Четох всичко, но гледам имаш помощници и ще се справите. Акъл нямам и за мен си, та ще пропусна да го раздавам. Ще напиша само как аз си представям моя къща:
На един етаж, правоъгълна, едно ниво и без стъпала. Покрива двускатен от специалните термо панели за покрив. От външната страна са с метална керемида от вътре нормален термо панел. Всичко в едно за един покрив.
Цялата къща с метални колони, а покрива с дървени ребра. Отвътре без таван на общо помещение (всекидневна с кухненски бокс), а една част с под направена на подпокривна спалня, а отдолу сервизните помещения. Знае се, че топлия въздух се качва на горе и ще се стопля най-лесно. Дървените ребра ще се виждат и по една метална греда на няколко места напряко. Задължително 3 метра веранда на ширината на къщата като входа е по средата. Стените могат да бъда от каквото и да е. Въпрос на вкус.
Гледам в една посока мислим, термопанела за покрива също е добра идея, но честно казано - нямам наблюдения и ще трябва да поразгледам.
Това с подпокривната спалня все още го обмислям и е вариант, ако се отиде към двускатен покрив.
Последна промяна от Aframe на пет яну 12, 2024 11:28 am, променено общо 1 път.
Aframe - напреднал
чет яну 11, 2024 7:11 pmkr1100 написа:
чет яну 11, 2024 6:33 pmMamaMy написа:
Четох всичко, но гледам имаш помощници и ще се справите.
1. В коя държава ще строи ??
2. За проектирани изискваните проекти да е чувал автора ?? Само докато си узакони разните проекти и то от членове на сдружението на проектанти ще му се стъжни от мотаене
По първата точка - в България ще се строи. По втората - нядавам се да не се окажеш прав :wink: Иначе, естествено, че всичко ще е по буквата на закона, както съм написал - изчакваме среща с архитект за момента, което ми дава достатъчно време за груб идеен такъв. Общината, в която евентуално ще се строи за момента ме учудва със супер бързи срокове и доста стикована работа, но да видим. Не е проблем да се чака - време има, въпроса е да се почне в посока, пък след това ще се изчакат законовите срокове. :)
Aframe - напреднал
пет яну 12, 2024 9:08 amPIP написа:
Аз стигнах до 20к лв и спрях... направете си калкулация преди да почнете.
Благодаря за включването, груба калкулация естествено е направена. Ще видим тази след архитекта каква ще е и с колко ще се разминем.
Тези 20к бяха подметната сума при калкулация на първоначалния вариант за бунгало на стъпки. За улеснение, ще разбия първия пост в няколко, че няма четене - бая съм се отплеснал :-D
Aframe - напреднал
пет яну 12, 2024 9:18 amschuldiner написа:
пет яну 12, 2024 9:08 amPIP написа:
Аз стигнах до 20к лв и спрях... направете си калкулация преди да почнете.
Не бе, жената не искала барака за 20 к :-D :-D :-D Като ще е, да е!
По цени от миналата година, със собствен труд може да се завърши до около 1000 лв./м2 без обзавеждането. Ама горна граница няма при претенциозните... и тези без късмет.
Грубо, да - толкова получих и аз... около 1000лв на кв.
Късмета се надявам да е на наша страна, пък и не сме от най-претенциозните.
Aframe - напреднал
пет яну 12, 2024 7:24 amschuldiner написа:
На терен със "средно голяма естествена денивелация" първо трябва да си изясниш вида и обема на бетоновите работи в основите. Подпорна стена към ската може да ти се струва неоправдан разход към момента, но в бъдеще това си е готово мазе, плюс че наистина работи като подпорна стена и дренаж.
За металната конструкция - чудесен избор! Но имай едно наум, дори изпълнител да е баща ти... Отклонения до 0,5-1 см на стена се преодоляват после с дървенията, но дотам. Тръгне ли накриво, няма изправяне.
Има и какво да се каже за детайлите на стените и покрива, ама по-късно.
Успех!
Благодаря ти за идеята! Това е планът - да използвам естествената денивелация. Ще трябва някъде подпорна стена, да и макар да съм смятал някакви количествени сметки на бетона, няма да ви занимавам още с тях, защото има шанс да са едно към гьотере. Ще изчакам проекта, за да сме сигурни в сметките.
За метала съм съгласен! :thumbs: За стените и покрива - каквото ти се е набило на око, ще се радвам да споделиш :-D
Aframe - напреднал
Разглеждам в момента варианта за двускатен покрив и сравнявам с едноскатен. Събирам мнения, но при двускатния, големия плюс е, че в основното пространство ще се получи доста просторен висок таван, който и двамата с жена ми харесваме. Над спалните, пък може да се обособи мансарден етаж с използваемо пространство. Заел съм се да нащракам двата варианта в sketchup и да видя какво се получава реално - така или иначе имам време за уплътняване.

Разглеждам и готовите термопанели за покрив, както вече МамаМу беше предложил, струва ми се доста адекватен вариант за diy изпълнение. Лесно ще мога да ги наредя и при използване на видии с неопренова подложка м/у главата и панела, би трябвало да е достатъчно водоустойчив (пък ще измисля и с нещо да ги намажа отгоре). Само не схващам - "челната дъска" (обшивката) на калкан гледам има я готова - какви са отзивите ви за нея?
По скатовете, пък виждам някакъв вариант за вградени улуци :roll: разчудват ме дали са ОК или залагането на стандартни такива е по-добрия вариант? :?:

По друг въпрос - какво мислите за наскоро-внесения румънски дървен материал? А, относно обработката за вредители?
Познат ми предлага варианта с прегорялото масло, но това нещо не ми се връзва с негоримостта :-D Вие какво бихте препоръчали?
MamaMy - майстор
Ранното и вече редовно спиране на форума има и плюсове. Надрасках набързо основната си идея. Желязото в черно, дървото в кафяво, цимента в сиво. Не се хващайте за подробности. Все пак за половин час в пейнт и със супер смотана мишка мога само толкова (приказката за обущаря).

Прикачен файл:
kyshta.png
kyshta.png (33.75 KиБ) Видяна 220 пъти

Тази снимка е от обект на колега по форум. Качвам я само за справка какво е покривен термопанел

Прикачен файл:
keremidi.jpg
keremidi.jpg (103.92 KиБ) Видяна 278 пъти
Последна промяна от MamaMy на съб яну 13, 2024 4:09 pm, променено общо 2 пъти.
kr1100 - майстор
пет яну 12, 2024 10:21 amAframe написа:
.... Общината, в която евентуално ще се строи за момента ме учудва със супер бързи срокове и доста стикована работа, но да видим. Не е проблем да се чака - време има, въпроса е да се почне в посока, пък след това ще се изчакат законовите срокове. :)
2009 г. ми разказаха играха по съгласуване на проектите. Губеха и скици от проектите , изтегляне на цялата купчина папки с проекти и пак внасяне, и пак такси . Абе проточи се почти 1 г само съгласуването на проектите.
При мен беше нищо не пипаш и копаеш дори и да имаш разрешение за откриване на строителна площадка докато не дойде проверяващ от общината , е смао след 1,5 месеца. Бюрокращината е велика.
В никакъв случай покрив тип плоча - после проблеми с години. 2 скатен.
Ламаринените термопанели за покрив дрънчат при дъжд.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Нова година - нов късмет (май...) - Дървена къща с метална конструкция" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: