Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
istefanov87 - специалист
Здравейте,

имам една ситуацийка с един иначе простичък покрив, на който за съжаление се изредиха 4 бригади, коя от коя по-спънати. В крайна сметка в момента покрив има и няма да падне, но благодарение на един друг "майстор" се разкрива потенциален проблем, за който ще ми трябва мнение.
Къщите са две, близнак с обща стена. Преди седмица майсторите ми за вътрешни ме предупредиха, че от някъде по покрива духа доста, но аз като че ли подцених ситуацията. Два дена по-късно ходих, но те вече бяха сложили ватата, паромембраната и бяха затворили всичко много качествено и съответно духане не се усещаше. Днес обаче гледам в другата къща как точно по тези по-проблемните места на покрива другата бригада си е оставила ръцете и нещата общо взето нито като картон са затворени, нито мембраната е до края, абе ужас. Съответно духа, особено в днешния ветровит ден се усеща наистина стабилно.

Та чуденето ми е следното - то че вътрешните майстори ще си преправят, ще преправят, това е ясно. Въпросът е, нормално ли е да духа през покрива ? Говорим за керемиди, фолио (и то най-дебелото и плътно фолио на Брамак, специално им бях казал да не взимат обикновеното), 10 см вата между гредите и още 10 см под нея - и през това нещо на точно тези недобре затворени с мембрана и картон участъци си вее до степен да може да го усетиш и без да го търсиш специално. Как изобщо може това движение на въздуха да се случва ПОД/ПРЕЗ фолиото, което трябва да е опънато по дъските ? Това не се случва къде да е, а само на две конкретни места, където има чупка (малко като капандура се получава) на покрива, на правия скат го няма. Уж има ламарини по тези места (4тата бригада ги оправя, че 3тата ги беше тотално омотала, не ми се вадят снимки сега да показвам, но беше страшно, в момента поне на снимка отвън изглежда ОК), може ли там нещо да не е доуплътнено като хората ?
Киррил - специалист
Как се държи на дъжд? Някъде има ли капене? При толкова изолации и липса на явни дупки поне за мен е чудно. Все пак :
""Фолиото също така защитава подпокривното пространство (таванските помещения) на сградата от проникване на сняг, вятър и прах. Същевременно то трябва да бъде и паропропускливо, т.е. свободно да пропуска идващите откъм помещенията отдолу водни пари. Преминали през него и попаднали във въздушния поток под керемидите, те бързо се отделят в атмосферата. Така фолиото изпълнява функциите на еднопосочно пропускаща водните пари мембрана. ""
istefanov87 - специалист
нед фев 04, 2024 5:12 pmКиррил написа:
Как се държи на дъжд? Някъде има ли капене? При толкова изолации и липса на явни дупки поне за мен е чудно. Все пак :
""Фолиото също така защитава подпокривното пространство (таванските помещения) на сградата от проникване на сняг, вятър и прах. Същевременно то трябва да бъде и паропропускливо, т.е. свободно да пропуска идващите откъм помещенията отдолу водни пари. Преминали през него и попаднали във въздушния поток под керемидите, те бързо се отделят в атмосферата. Така фолиото изпълнява функциите на еднопосочно пропускаща водните пари мембрана. ""
При дъжд капеше от местата, където не бяха добре сложени ламарините. След като това беше отстранено сме го наблюдавали доста време преди да затворим и не е текло от никъде.
Фолиото би трябвало да е най-доброто на Брамак, но не мога да се сетя точно за името - помня, че тогава говорих с търговския им представител и го бях питал изрично кой им е най-добрия продукт и взехме него. После като видях колко "майстори" се изредиха - язък за материала, но поне като вложени материали нещата би трябвало да са топ.
По принцип майсторите ми за вътре се качваха да изкарат една керемида отдушник, че трябваше да се върже с тръбите за канала - те по принцип са много грамотни момчета и каквото пипнат си го правят без грешка. Та те ми обърнаха внимание, че тези заоблените керемиди по билото са наредени леко накриво (и на снимка се вижда). Не знам дали може от там да тръгва нещо, ако и фолиото не е добре обърнато на това място и да влиза отдолу и вече да си вее по дъските ?
vlax - майстор
нед фев 04, 2024 6:23 pmistefanov87 написа:
...че тези заоблените керемиди по билото са наредени леко накриво (и на снимка се вижда)...
няма снимка
:partyman:
Чираче - майстор
"Майсторите" са ти сложили шапката. :lol:
Киррил - специалист
Да не са сложили фолиото обратно?
chapara - майстор
нед фев 04, 2024 7:35 pmКиррил написа:
Да не са сложили фолиото обратно?
Често срещано явление напоследък, те не знаят че има такива функции :lol:
schuldiner - майстор
Говорим за керемиди, фолио (и то най-дебелото и плътно фолио на Брамак, специално им бях казал да не взимат обикновеното), 10 см вата между гредите и още 10 см под нея

Не пише нищо за дъски или плоскости, фолиото направо по ребрата ли е? Ако снадките на фолиото не са подлепени, нормално е да духа оттам. При липса на обшивка могат да се подлепят откъм каратавана. А духането може да е от прекомерно голям отвор при стрехите или от самите керемиди, има такива модели, които не уплътняват много-много. Или от разни чупки, комини капандури, които не са добре обшити.

ПП На комини и отдушници се правят две обшивки - едната на нивото на мембраната, другата е с керемидите.
istefanov87 - специалист
пон фев 05, 2024 8:37 amschuldiner написа:
Говорим за керемиди, фолио (и то най-дебелото и плътно фолио на Брамак, специално им бях казал да не взимат обикновеното), 10 см вата между гредите и още 10 см под нея

Не пише нищо за дъски или плоскости, фолиото направо по ребрата ли е? Ако снадките на фолиото не са подлепени, нормално е да духа оттам. При липса на обшивка могат да се подлепят откъм каратавана. А духането може да е от прекомерно голям отвор при стрехите или от самите керемиди, има такива модели, които не уплътняват много-много. Или от разни чупки, комини капандури, които не са добре обшити.

ПП На комини и отдушници се правят две обшивки - едната на нивото на мембраната, другата е с керемидите.
Дъските ги приемах за даденост :-D Има си всичко, цялата дървен конструкция си е налична, с дъски и всичко. За снадките не съм се замислял, явно ще трябва да се свалят няколко керемиди и да проверим и там. Иначе днес проверих, при чупките при капандурите не е обърнато фолиото в ъгъла, някакси ми седи празно, може и това да е ...

По принцип ми обърнаха внимание и друго - керемидите не били добре разкроени, което доколкото го разбрах на лаишки език е, че не се застъпват еднакво и се получава лек "вълнообразен" ефект (който също се вижда на снимка, но снимките не са ми на този лаптоп). Това ми звучи по-скоро като естетически проблем, но все пак някакво мнение за това и дали от там може да се случва нещо ?
Киррил написа:
Да не са сложили фолиото обратно?
Ти ме уби, не ми се вярва, ама и това утре като вдигаме керемиди да гледаме дали е подлепено ще го видя .. това ще е някакъв връх, недостиган досега на обекта.
kr1100 - майстор
пон фев 05, 2024 4:28 pmistefanov87 написа:
....
Отсега помисли за сачака, кухини и вземи мерки за квартиранти - гълъби.

Тема "Духане през покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: