• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Minkov88 - помощник
Здравейте! Казвам се Асен, от Ботеврад и съм нов във форума. Предстои ми цялостно реновиране на стара къща, наследена неотдавна от дядо ми. Като пълен аматъор, предварително се извинявам, ако задавам безмислени или глупави въпроси, като не се притеснявам от евентуални критики, напротив дълбоко бих оценил всичките ви мнения и съвети. По същество, къщата е построена през 1964, което я прави на точно 60 години, като е разположена на един етаж, с мазе отдолу, а квадратурата на основата е 80кв.м. Дебелината на външните стени е 30см. Няма плочи и колони, само носещи стени, като досега няма никакви пукнатини по стените. Над първия етаж има таванско помещение, което някога е оставено на груб строеж. Няма бетонна плоча, само гредоред и сгур, като гредите се показват над сгурта. Състоянието на гредите е добро. Заради малката квадратура на първия етаж и по-ниския таван в мазата, бих искал да построя две малки спални в средата на таванското помещение (детска стая и такава за гости), като за целта ще се наложи повдигане/надзиждане на покрива с около 60см, тъй като понастоящем билото му е около 2.5м., което значително намалява обитаемото пространство (заради скосяването). Беше ми подсказано, че заради частичното ютилизиране на подпокривното пространство, е възможно да се размина без отливане на плоча и колони, а само армировка и цимент, което теоретично би трябвало да издържи товара на две малки стаи (10-12кв.м. всяка). Моето питане е дали това мнение е адекватно или задължително трябва да се леят плоча и колони? Процесът по узаконяване не ме притеснява толкова, колкото желанието ми да избегна излишни дейности, които единствено биха коствали пари и време, без особена добавена стойност, но същевременно сигурността ми е приоритет и бих искал да отговарям на законодателство, стандарти и изисквания. Благодаря предварително за мненията ви!
Последна промяна от Minkov88 на чет фев 08, 2024 6:42 pm, променено общо 3 пъти.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Върху гредите дюшеме и ползваш
Може да добавиш вата и пародрън-бръм фолио. Може вместо дюшеме да сложиш USB, може и друго. Мисълта ми е, че изобщо не ти е необходим цимент-бетон-плоча...
Мансардните етажи не е нужно да са с равни тавани, еднакава височина и тн. Скосеното го ползваш за вградени долапи/гардероби/шкафове... леглата могат да са в скосено и изобщо, много може

Прикачен файл

3.jpg
3.jpg (5.99 KиБ) Видяна 769 пъти

Прикачен файл

2.jpeg
Minkov88 - помощник
чет фев 08, 2024 6:33 pmn_a написа:
Върху гредите дюшеме и ползваш
Може да добавиш вата и пародрън-бръм фолио. Може вместо дюшеме да сложиш USB, може и друго. Мисълта ми е, че изобщо не ти е необходим цимент-бетон-плоча...
Мансардните етажи не е нужно да са с равни тавани, еднакава височина и тн. Скосеното го ползваш за вградени долапи/гардероби/шкафове... леглата могат да са в скосено и изобщо, много може
А как биха стояли нещата със зидането на стаите в този случай? Всмисъл, понастоящем, подпокривното пространство е абсолютно празно. Старият покрив е без сачак дори, буквално се виждат керемидите, като той ще се сменя изцяло, така че това не е проблем, но както вече обясних за пода, той е на сгур и гредите се показват, съответно не разбирам как би станало изграждането на стаите? Или този вариант изключва всякакви зидарски дейности? Неслучайно изтъкнах, че съм абсолютно бос по темата. Разбира се, като дойде времето, планирам да се обърна към архитект, проектант и специалисти, но за момента просто събирам информация и мнения.
шоп - майстор
чет фев 08, 2024 6:52 pmMinkov88 написа:
А как биха стояли нещата със зидането на стаите в този случай? Всмисъл, понастоящем, подпокривното пространство е абсолютно празно. Старият покрив е без сачак дори, буквално се виждат керемидите, като той ще се сменя изцяло, така че това не е проблем, но както вече обясних за пода, той е на сгур и гредите се показват, съответно не разбирам как би станало изграждането на стаите? Или този вариант изключва всякакви зидарски дейности? Неслучайно изтъкнах, че съм абсолютно бос по темата. Разбира се, като дойде времето, планирам да се обърна към архитект, проектант и специалисти, но за момента просто събирам информация и мнения.
Просто минаваш на сухо строителство и нищо няма да зидаш.
Minkov88 - помощник
чет фев 08, 2024 7:18 pmшоп написа:
чет фев 08, 2024 6:52 pmMinkov88 написа:
А как биха стояли нещата със зидането на стаите в този случай? Всмисъл, понастоящем, подпокривното пространство е абсолютно празно. Старият покрив е без сачак дори, буквално се виждат керемидите, като той ще се сменя изцяло, така че това не е проблем, но както вече обясних за пода, той е на сгур и гредите се показват, съответно не разбирам как би станало изграждането на стаите? Или този вариант изключва всякакви зидарски дейности? Неслучайно изтъкнах, че съм абсолютно бос по темата. Разбира се, като дойде времето, планирам да се обърна към архитект, проектант и специалисти, но за момента просто събирам информация и мнения.
Просто минаваш на сухо строителство и нищо няма да зидаш.
Това определено звучи обнадеждаващо, но честно казано при всички случаи искам да повдигна височината на покрива с около 60см., тъй като самото стълбище, което води към таванското помещение, опира в сравнително ниска част на покрива, което те принуждава да се навеждаш и определено не е рентабилно, но предполагам, че за това задължително се изисква разрешение за строителство?
Bo-Yan - специалист
Да, ще имаш нужда от разрешително ако искаш да караш по правилата. Но за целта трябва да имаш акт 16. Ако си със споразумение за търпимост, както са някои паянтови къщи забрави за разрешително за промяна на контурите на къщата.
kr1100 - майстор
Това към което се стремиш изисква сваляне на покрива и надзиждане на стените и бетонен пояс и нов покрив. пресметни си финансиите - новия покрив е най- голямата сума.
Bo-Yan - специалист
Като искаш да ти е по-високо в средата и ще сменяш изцяло покрива, просто го направи двускатен и по- стръмен, тоест по-висок.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Фантазираме си без картинка. Дай скица или ако много те мързи дай снимки
Може да се зида върху гредите,ако много ти се иска да зидаш. Инак, сега стени се правят на конструкция с картон и може навсякъде. То и едно време е можело - плетарка, като старите американски къщи ;-). Изобщо - дай какво имаш, кажи какво искаш, акъл отвсякъде ще получиш ;-)
Светла му памет,на дядо ти
nikolson - майстор
През средата на къщата, предполагам има стена, която е от едната страна на коридора.
  • 1
  • 2

Тема "Повдигане на покрив и изграждане на стаи без полагане на бетонна плоча?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: