• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Minkov88 - помощник
Здравейте! Неотдавна създадох тема, свързана с евентуалното повдигане на покрива на стара къща от средата на 60-те години, като опитах да я продължа с този пост, но никой не откликна, затова създавам нова такава, с надеждата да получа мнения и препоръки. Знам, че събарянето на носещи стени не е препоръчително, но изложението на къщата никак не ми допада, а и предвид че предстои цялостна подмяна на покрива, а може би и работа по гредореда, като възможно е да се стигне дори до отливне на плоча, може би това е най-доброто време за подобни промени, така че съм готов да вложа повече средства в тази посока. Приложено ще откриете четири снимки, като първата илюстрира оригиналния план, втората плана на мазето и основите, а на третата съм описал желаните от мен промени, които са 3 на брой. Четвъртата представлява плана на покрива, но е доста бледа. Номерирал съм ги върху третата снимка, но ще ви дам и повече информация за идеите ми. Номер 1 е свързан с разширяване на банята, като бих искал да включа кухненския бокс към нея. Доколкото виждам, стените там не са носещи, което би трябвало да позволи подобна интервенция? Важно е да се отбележи, че разделящи стени в банята понастоящем няма, като моето желание е да бутна стената зад тоалетната и да я иззидам където свършва кухненския бокс. Номер 2 е свързан с избиването на свод в носещата стена между кухнята и хола, като за целта съм готов да зазидам вратата между хола и кооридора. Възможно ли е да се постигне подобен ефект, ако се укрепи въпросния свод? Разбира се, бих искал да е по-голям от стандартна врата, но и това е приемлив вариант. Номер 3 е свързан със зазиждане на вратата между кухнята и терасата, избиване на цялата носеща стена, деляща хола и терасата, и остъкляване на хола под трегера на терасата с плъзгаща система, като идеята е лятото холът да може да се отваря изцяло към терасата. Понастоящем покривът пада над трегера на терасата, а във въпросната носеща стена има двоен прозорец с размери 130х150см, докато големият прозорец на съседната стена е троен с размери 190х150см, а не 250х150см, както е описано в плана. Осъзнавам, че това е огромна носеща стена, но има ли някакви варианти за постигането на този резултат? Предполагам, че евентуално укрепване би било крайно недостатъчно, но дали цялостно разграждане на къщата, полагане на колони и отливане на бетонна плоча върху първия етаж би ми позволило да направя това? И само да вметна, че само под хола няма мазе. Под кухнята, спалнята и банята има такова, а под терасата има малко помещение за съхранение на инструменти. Каменният зид в основата на къщата е 50см широк, а нагоре тулените стени са 30см отвън и 25см отвътре, както вече коментирахме по-рано, но това може да се види на втората снимка.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Бързаш, фантазираш ...
Никъде нещата не стават бързо, най-малкото тука
Това, което искаш е голямо преустройство на къща. Ще отнеме месеци, докато ти разрешат, отделно работата на архитекта... На първо време вземи прочети ЗУТ и ВСИЧКО писано тук за КЪЩА и ВИЛА и ... И може би ще сханеш с какво си мислиш, че искаш да се захванеш...
Конкретно по неконкретното ти питане - всико е възможно.

п.с. Препоръчвам да пишеш кратко и ясно изложение и така да формулираш въпросите си, че да може да им се отговори с Да и Не
iliya_i - майстор
Ако вместо да рушкаш носещата стена, а запазиш сегашната врата на хола, преграждаш с лека конструкция (гипсокартон на профили с вата) продължението на стената хол-спалня в посока банята и сложиш врата там, всичко ще мине много леко и без риск да събориш къщата. Махни и паянтовия зъб на кушнята.
Minkov88 - помощник
пет фев 23, 2024 7:48 pmn_a написа:
Бързаш, фантазираш ...
Никъде нещата не стават бързо, най-малкото тука
Това, което искаш е голямо преустройство на къща. Ще отнеме месеци, докато ти разрешат, отделно работата на архитекта... На първо време вземи прочети ЗУТ и ВСИЧКО писано тук за КЪЩА и ВИЛА и ... И може би ще сханеш с какво си мислиш, че искаш да се захванеш...
Конкретно по неконкретното ти питане - всико е възможно.

п.с. Препоръчвам да пишеш кратко и ясно изложение и така да формулираш въпросите си, че да може да им се отговори с Да и Не
Благодаря за съветите, ще се придържам към тях, иначе съм напълно наясно, че мечтая и фантазирам, но истината е, че имотът има невероятна сантиментална стойност за мен, без да споменавам дори перфектната му локация и т.н., заради което реших да се захвана с това начинание, иначе безпроблемно можех да го продам, и заедно със средствата предвидени за ремонта да построя чисто нова къща. Като цяло, нямам бърза работа, а и ще работя директно с един от общинските архитекти, така че се надявам нещата да се случват с една идея по-бързо. Той е на почивка в момента и просто се опитвам да разбера какво е изключено, какво е възможно и какви варианти има.
iliya_i написа:
Ако вместо да рушкаш носещата стена, а запазиш сегашната врата на хола, преграждаш с лека конструкция (гипсокартон на профили с вата) продължението на стената хол-спалня в посока банята и сложиш врата там, всичко ще мине много леко и без риск да събориш къщата. Махни и паянтовия зъб на кушнята.
Замислял съм се над възможността да махна вратите на кухнята и хола, тоест да останат просто сводове, с което да постигна донякъде желания ефект от втора точка. Минавало ми е през ума и да махна паянтовия зъб на кухнята, с което да увелича размера й, така че това определено е вариант, който ми допада. А паянтовата стена, напречно на носещата такава между хола и спалнята, може ли да бъде премахната откъм страната на хола, тоест да се уголеми евентуалния свод? Ясно ми е, че откъм спалнята трябва да държи вратата. Продължаването на стената деляща хола и спалнята също звучи като интересна идея. Единствената причина да искам да уголемя банята е, защото е изключително малка за основна такава, заради което имам идеята да добавя кухненския бокс зад въпросния паянтов зъб към нея (илюстрирано в първа точка). Предвид, че там няма носещи стени, това сравнително лесно изпълнимо ли е? Чисто хипотетично питам, защото може би увеличаването на размера на банята за сметка на кухнята не е оправдано. Иначе явно живея с грешното разбиране, че да зазидам една врата (в случая са две) в носеща стена и да избия нова между тях не е равносилно?
Последна промяна от Minkov88 на нед фев 25, 2024 12:19 pm, променено общо 1 път.
iliya_i - майстор
пет фев 23, 2024 10:55 pmMinkov88 написа:
Иначе явно живея с грешното разбиране, че да зазидам една врата (в случая са две) в носеща стена и да избия нова между тях не е равносилно?
Ами не е равносилно. Виждаш ли, че на чертежа имаш 2 вида стени - дебели носещи и тънки неносещи.
Искаш да зазидаш вратите в неносещите и да пробиеш носещата.
Minkov88 - помощник
пет фев 23, 2024 11:09 pmiliya_i написа:
пет фев 23, 2024 10:55 pmMinkov88 написа:
Иначе явно живея с грешното разбиране, че да зазидам една врата (в случая са две) в носеща стена и да избия нова между тях не е равносилно?
Ами не е равносилно. Виждаш ли, че на чертежа имаш 2 вида стени - дебели носещи и тънки неносещи.
Искаш да зазидаш вратите в неносещите и да пробиеш носещата.
Едната е в носеща стена (тази откъм терасата), но може би там външните стени укрепват и придават допълнителна стабилност, докато избиване на свод в средата на стената би я компрометирало отвсякъде? Определено премахването на паянтовия кухненски зъб и превръщането на вратата на хола в свод биха дали почти същия резултат, който желая да постигна, но може ли да отговориш и на другите ми въпроси, за да си изградя по-ясна картина?
Minkov88 - помощник
пет фев 23, 2024 7:48 pmn_a написа:
Бързаш, фантазираш ...
Никъде нещата не стават бързо, най-малкото тука
Това, което искаш е голямо преустройство на къща. Ще отнеме месеци, докато ти разрешат, отделно работата на архитекта... На първо време вземи прочети ЗУТ и ВСИЧКО писано тук за КЪЩА и ВИЛА и ... И може би ще сханеш с какво си мислиш, че искаш да се захванеш...
Конкретно по неконкретното ти питане - всико е възможно.

п.с. Препоръчвам да пишеш кратко и ясно изложение и така да формулираш въпросите си, че да може да им се отговори с Да и Не
iliya_i написа:
пет фев 23, 2024 10:55 pmMinkov88 написа:
Иначе явно живея с грешното разбиране, че да зазидам една врата (в случая са две) в носеща стена и да избия нова между тях не е равносилно?
Ами не е равносилно. Виждаш ли, че на чертежа имаш 2 вида стени - дебели носещи и тънки неносещи.
Искаш да зазидаш вратите в неносещите и да пробиеш носещата.
Ако приемем, че централната носеща стена остане непокътната и размерът на банята остане непроменен, а единствено се избие паянтовия кухненски зъб, и се махнат вратите, за да свържа кухнята и хола, доколко е възможно изпълнението на трета точка? Прилагам и няколко външни снимки, за да придобиете по-ясна представа как точно изглежда носещата стена и терасата, тъй като по плана тя е цяла, а реално в нея има двоен прозорец. Само да вметна, че ако има вариант за разрушаване на стената и остъкляване на терасата до трегера, тогава бих зазидал напълно кухненската врата към терасата. По принцип бих искал да остъкля целия отвор, но няма да е края на света да се намали остъклената площ, ако примерно се наложи допълнително укрепване.

Изображение

Изображение

Изображение
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
На мястото на стената с прозореца можеш да имаш колони с трегер, както на терасата. Принципно. Изчислени.
Как ще взлизаш в къщата?
Minkov88 - помощник
нед фев 25, 2024 1:02 pmn_a написа:
На мястото на стената с прозореца можеш да имаш колони с трегер, както на терасата. Принципно. Изчислени.
Как ще взлизаш в къщата?
Най-отдолу вдясно на чертежа се намира главния вход, както и стълбището, което води до тавана. Спалнята и стълбището са с изложение към улицата. Иначе под остъкляване имам предвид някаква плъзгаща система, най-вероятно тип хармоника, така че отзад също да има излаз към терасата и двора. Да разбирам, че няма как да се укрепят допълнително външните колони и трегер, и да се разруши цялата стена с прозорец, за да няма чупки вътре? Бетонният пояс, който ще трябва да се прави за надзиждане и повдигане на покрива, би ли помогнал или попречил по някакъв начин на подобно начинание?
Последна промяна от Minkov88 на нед фев 25, 2024 1:19 pm, променено общо 1 път.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед фев 25, 2024 1:13 pmMinkov88 написа:
... под остъкляване имам предвид някаква плъзгаща система, най-вероятно тип хармоника...
... да се смъкне цялата стена, за да няма чупки вътре...
Много искам да видя остъклена хармоника.
Върху тези чупки ти лежи покривът! Инак, какво си мислиш, че носи, носеща стена??
И още, не мисля, да имаш нещо паянтово на етажа, вземи разучи термините.
  • 1
  • 2

Тема "Събаряне на стени и избиване на сводове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: