Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
yavorrg - помощник
съб мар 02, 2024 9:55 amДимитър Димов написа:
На поставеният въпрос вероятното продължение е във вечерните новини.Човек не се занимавай с глупости ,а си намери фирма която знае как да направи нещата.Това ''бригада тъмно-зелени ще направят изкопа,а аз ще питам тук-там по форумите '' е щуротия.
Защо си мислиш че не съм търсил строителна фирма..всички отказват защото е малко работа. Иначе пак да кажа аз питах колко бързо се копае на ръка.. туй то :)
bigdragon - майстор
:error:
Последна промяна от bigdragon на нед мар 03, 2024 7:30 am, променено общо 1 път.
nikolson - майстор
Добре, зависи от терена. Пръст, каменливо, камък...
пет мар 01, 2024 11:07 pmyavorrg написа:
Здравейте,
Имам казус с изкоп около сграда, който трябва се направи на ръка. Разбирам, че има много условности, но средно с каква скорост се копае на ръка? 10м3 пръст ( 5м дължина/1м ширина/2м дълбочина ) може ли да се изкопае за 2-3дни? Поздрави
82ра изкопах 6.0/3.0/1.5 за 2 седмици. Копаех и директно мятах в ремарке на ЮМЗ.
Други ок. 30м3 бяха копани в продължение на 3 години.
Първият изкоп беше много лесен.
Вторият е кладенец 25м дълбок, в мергел и два слоя камък по ок 50см.
Времето зависи от уредите, операторите и още няколко условия.
Димитър Димов - специалист
съб мар 02, 2024 10:13 amyavorrg написа:
съб мар 02, 2024 9:55 amДимитър Димов написа:
На поставеният въпрос вероятното продължение е във вечерните новини.Човек не се занимавай с глупости ,а си намери фирма която знае как да направи нещата.Това ''бригада тъмно-зелени ще направят изкопа,а аз ще питам тук-там по форумите '' е щуротия.
Защо си мислиш че не съм търсил строителна фирма..всички отказват защото е малко работа. Иначе пак да кажа аз питах колко бързо се копае на ръка.. туй то :)
Добре,след като игнорираш разумните отговори и те интересува само за колко време-отговора е всичко е относително ,от кпд-то на ''бригадата'',състава на почвата,та се стигне до мет.условия.
шоп - майстор
съб мар 02, 2024 9:43 amyavorrg написа:
Изобщо не искам да се копае на ръка въпреки че цената няма да е мн по-висока.
Вервай си!
съб мар 02, 2024 9:43 amyavorrg написа:
Какъв е риска, ако се копае до сграда?
Риска е да падне сградата и да затрупа живи завалийте работещи на кота -2м.
Предлагам да се залопати в ръка, да иде на мястото, да засече 5 минути, през които ще копае не много интензивно! После да измери обема на изкопа, не на изкопаното, хаха.
Крайният резултат, като време, да умножи по две!
Да съобщи резултатът, иначе обявявам въпросът за глупав. Не зная как се сдържах до сега,а и другите писали.
kozl - майстор
В соц ТНС има норма време за изкопни ръчни работи и е според категорията на земния материал.
Понеже нямам ТНС при мен за по-леки почви по спомени е 1,4 ч.ч. за 1 кубик.
Днес обаче ръчно копане почити не се прилага и норма вриме се е увеличила поне двойно.
И ако преди е била 1,4 часа за кубик сега ще е 3 часа на кубик.
Обаче по записките на Трифон излиза, че е копал по соц време 1 кубик за 4,2 часа :rolleyes:
Копане под основите е опасно за постройката.
Най-вероятно изкопа за хидроизолиране на стените под ниво терен ще попадне в насип. Както писаха укрепване на изкопа е наложително.
съб мар 02, 2024 12:33 pmkozl написа:
...
Обаче по записките на Трифон излиза, че е копал по соц време 1 кубик за 4,2 часа :rolleyes:
...
Това са съвсем смътни но героични спомени.
Освен самото копане, по ок 2м3 на ден, материалът трябва и да се премести.
В моят случай- да се намята на ремарке.
Едно, че се работи и по височина в определени случаи, то и с напредването на работата, копането се отдалечава от ремаркето, до известна степен.
Освен това, бил съм на 14 навършени, ваканция...Наденцето, Галенката, Иленчето...
Сметките не са онова, което ни се привижда или очакваме.
Освен всичкото до тук, в последствие изкопът се превърна в гараж от бетон, бъркан и наливан на ръка.
Ужас! А днешните кви въпроси задават! Хахаааа, до къде я докарахме, че и по зле ще става!
yavorrg - помощник
Ох боже.. всеки си го мисли както му дойде.. 2000 квадрата сграда, а аз умувах да оголя 5м стена и сградата щяла да падне.. обратния насип щял да падне като такъв никога не е правен защото там е строено на калкан..как пък баш строители не видяха такива проблеми каквито тук описвате.. та дори строителя на конкретната сградата казва " копай няма проблем". Аз исках просто да засека дали това което ми се обещава от фирмите/ бригадите е релевантно и мога ли да разчитам че може да се случи бързо. Аз не вярвам че може да се изкопаят 10 12 м3 и да се изнесат за 2 - 3 дни. Исках мнения са сверяване просто. Утре очаквайте в новините " падна сграда "

Тема "Копаене на ръка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: