Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
ivanovbg - майстор
100-200лв на квадрат материали??? Я сметни квадрат основи, стена нагоре 2.5 метра. Плочата отгоре, желязото на квадрат за основите и плочата, да не говорим че и покрив трябва на този квадрат. Включи и материалите за зидане и мазилки... Предполагам, че нямаш материалите, та ще има и транспорт. Та май ще излезе поне 700лв на квадрат само материалите за къщата.

:partyman:

П.П. Изкопните работи забравих и първата плоча, а са цифра ако ще има мазе.
m_markovski - специалист
Те и повечето къщи в Пернишко бяха без планове и като друсна земетресението имаше “олеле майко”.
Не случайно има изисквания за проекти, изпълнители и тн. Нагледен пример са комшиите в Турция.

Към автора на темата - при този бум на строителството защо си мислиш, че ще има майстори-будали, които ще дойдат да ти строят точно на теб “за без пари”? Къде по-лесно е да са на строеж на блок в София и да бухат квадратура, отколкото да са на къща, чиито собственик ще ги дебне на всяка крачка. За добро или лошо в момента майсторите си избират обектите - да е лесно, да е сгодно, чорбаджията да не е маханджия и тн.
resistbody - майстор
нед мар 03, 2024 8:23 pmivanovbg написа:
100-200лв на квадрат материали??? Я сметни квадрат основи, стена нагоре 2.5 метра. Плочата отгоре, желязото на квадрат за основите и плочата, да не говорим че и покрив трябва на този квадрат. Включи и материалите за зидане и мазилки... Предполагам, че нямаш материалите, та ще има и транспорт. Та май ще излезе поне 700лв на квадрат само материалите за къщата.

:partyman:

П.П. Изкопните работи забравих и първата плоча, а са цифра ако ще има мазе.
1-ва плоча(кота 0) с механизацята на мен ми стъпи 130лв/кв.м без мазе
2-ра плоча 150лв/кв.м със зидарията от работник с който после заедно правихме кофража.
ivanovbg - майстор
Да де, само двете плочи са почти триста, а тухли, основи, керемиди, дървен материал топлоизолация, върешна и външна мазилка, зидарски разтвор ... И това съвсем груб строеж без труд, бетонпомпи, бетоновози ... Тухлите и те няма да дойдат сами
pit55 - помощник
Здравей, за твой късмет в момента строя къща на един етаж -99,6м2 с обитаемо подпокривно пространство и мога да ти дам инфо до етапа на който съм в момента.
Проект, съгласуване и надзор -4500лв
Желязо 5000кг
Бетон 70м3
Ток и вода - пред имота са но няма партиди- 1500лв
Терена е равен, изкоп по проект 110см х 40см - реално около 90см х40см или като цяло изкопах 23м3 пръст - багера си е мой, време за копаена -според почвата/скалата :-D
Арматура за основите се връзва от 2 човека за 4 дни
Връзване на колони и шайби - 1 ден.
Насаждане на долен ЖБ пояс и колони в изкопа - 2 дни
Тръби за ток/вода/тлефон :yawinkle: - 1 ден
Наливане на бетон-ниво земя 23м3 - 4 часа
Полагане на горен ЖБ пояс- 2 дни
Обратен насип (камъни), поставяне заварена мрежа и тръби обратни води - 5дни
Кофраж от дъски 30см над ниво земя - 3 дни
На 15.03 ще наливам пак бетон.
До сега работя сам (строеж пета категория) основно през почивните дни, помага ми само баща ми, който е на 75 а е по-жилав от мен - да е жив и здрав 100 години! :partyman: :partyman: :partyman:

Та както казаха колегите пътят е :проект, съгласуване, договори ток и вода, надзор, строителна площадка и гааааз :rolleyes:
resistbody - майстор
нед мар 03, 2024 8:54 pmivanovbg написа:
Да де, само двете плочи са почти триста, а тухли, основи, керемиди, дървен материал топлоизолация, върешна и външна мазилка, зидарски разтвор ... И това съвсем груб строеж без труд, бетонпомпи, бетоновози ... Тухлите и те няма да дойдат сами
Това ми е с тухлите+разтвора, миксерите, помпите, багерите самосвалите и т.н.
Мазилка 16.50лв./кв кнауф МП75
Замазка 18.85лв/кв земновлажна машинна пердашена
Покрива няма да го коментирам.. изолацията и нея..


@pit55
Добри цени, на мен само проекта беше 5к + 1к надзор
Аз кота 0 я изкарах за 17 работни дни... после стана тегаво..
kr1100 - майстор
нед мар 03, 2024 7:59 pmКиррил написа:
.....Моята къща като е на над 70 години и няма планове и съгласувания и т.н.т. да не ги изреждам всички, какво да правя - да се гръмна ли? Преживяла е две земетресения без пукнатина, а тези с плановете.... напукани.
Недей се надява на много на твоята къща. Не напразно повишиха противоземетръсните норми 2007г и категорията.
Наоколо тресе почти през ден , Турция е наблизо , та 1 на ум. Провери каков е било положението с къщите след земетресението около Чирпан.
Ако яко тресне тука ще има много нападали къщи и блокове дано не се случва .
И аз живея в стара къща 1/2 1915г и 1/2 1938г. , но много надежди нямам при як трус, затова се запасявам с нова по-нависочко в предвид предстоящия нов потоп :-D , та плажа да ми е пред двора за по- лесно :-D
pit55 - помощник
Да, до ниво земя и настила се стига относително лесно, после не ми се мисли колко ще опъвам шия за колони/шайби и плоча на К 3,20.
Архитекта за проекта взе 2700лв- но аз с жената, начертахме какво искаме, той реално не е влагал никакъв интелектуален труд а и сградата е проста 12х8 метра с двускатен покрив.
Надзор - 600лв, съгласуване 200лв... и други дребни суми абе май и нямаше и 4 хиляди бяха достатъчни. Това са цени за Пазарджик от 2023г.

Тук е момента и да благодаря на всички колеги споделящи опит - Вашият споделен опит колеги, ми помогна в ремонта на апартамент, изграждане на отоплителна инсталация/подово/термопомпа/слънчев колектор. Няма да изброявам поименно, най- активните се знаят. Да сте живи и здрави 100 години :partyman:
kr1100 - майстор
нед мар 03, 2024 9:23 pmpit55 написа:
Здравей, за твой късмет в момента строя къща на един етаж -99,6м2 с обитаемо подпокривно пространство и мога да ти дам инфо до етапа на който съм в момента.
Проект, съгласуване и надзор -4500лв
Не виждам хидроизолация на бетона в земята по описаното или после ще копаеш пак и ще слагаш
pit55 - помощник
Правилно забеляза- няма хидроизолация, селото е на баир- водното огледало в кладенеца е на 10 метра. Изкопа почна да се руши от дъжда през декември, окалях се до ушите с иловица в тез окопи и бях най-доволния човек на света когато 05.01 налях бетоня ! :)
Избрах бетон Б30 и вибрирах - живот и здраве, ако има проблем ще копая с багера и ще направя дренаж около къщата.

Тема "Къща сам с помощта на хамали ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: