Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Благодаря на Кирил и на pit55 за изчерпателните отговори.

Мисля обаче че не разбрахте каква ми е идеята. Плоча между първи и втори етаж няма да има. Гредоред ще е отгоре, подпокривно пространство. Това брои ли се въобще за РЗП ?

Също и самата къща няма да е железобетонна конструкция , а ще е както е строено навремето - всичко ще е каменна и тухлена зидария.


Ъглите на къщата ще са тухла до тухла, височина 2.60 - 2.80, вече за покрива ще си викна бригада, но самите материали, които ми трябват са инертни и в големи количества наистина няма да ми стъпи повече от 250 лева квадрата

Ще взема:

- трошен камък няколко тона
- тухли Porotheeum
- пясък
- циментови смеси, мазилки
- чакъл
- керемиди
- греди, дъски и летви
- инструменти и машини - бетонобъркачка, мистрии, ливенир, чукове, отвертки

За 100м2 трябва ли ми фирма строителен контрол, не може ли да си осъществявам надзора от моята фирма т.е. да се пиша конструктор-архитект ?

Също момчетата, които ще ми помагат трябва ли да ги осигурявам или може и на граждански договор без осигуровки ?

Между другото мотивирах се още повече да докажа и на себе си , че няма нищо сложно и че хората хиляди години са си строили къщи без да лапат 10 фирми по веригата.

Ако не ме спънат с някакви измислени бюрократични изисквания съм 100% сигурен, че мога да се справя с такъв проект.

По-здрави и благодаря на момчетата , които се включиха.
m_markovski - специалист
Петров, много философстваш.
Ще правиш къща, не кокошарник в двора.
Вземи прочети зут и ще си отговориш на много въпроси.
Ще правиш каменна зидария, ако ти одобрят проекта с каменна зидария. А имаш изисквания за земетръсоустойчивост - шайби, колони и тн.

Айде успех!

ПП
Ползвайте форума активно
viewtopic.php?t=64360&start=10

ППП
Къщата ще ти излезне под 10 бона ако я направиш от слама. Лека е, даже няма нужда от бригада.
После като те погне общината ще я палнеш и за един час си разчистил терена. Без пари.
https://drugata-realnost.com/уютните-сламени-къщи/
Последна промяна от m_markovski на нед мар 03, 2024 10:45 pm, променено общо 2 пъти.
pit55 - помощник
Съжалявам, идеята ти няма как да се реализира .Трябва ти проект, в проекта ще е заложена ЖБ конструкция - нема бегане от тази теорема.
Много пари и труд ще хвърлиш, и ще съжаляваш когато поискат от общината да я бутнеш.
Грубия строеж,желязо бетон тухли греди и покрив ще ти струва минимум 50000лв само материали. Помисли струва ли си риска ако те погнат?
resistbody - майстор
нед мар 03, 2024 10:19 pmDpetrovv написа:


Също и самата къща няма да е железобетонна конструкция , а ще е както е строено навремето - всичко ще е каменна и тухлена зидария.
Няма такъв филм... кухите тухли са НЕ носещи.. прави си стоманобетонния скелет, това е най-евтиния и здрав вариант..

28 колони с 5 шайби ми струваха 5000лв... с механизацията и наема на кофража барабар.. айде с пояса и сегашните цени да стане 8000...
Или казано с две думи къща от слама или кирпич минава регулациите за устойчивост , а такава без железобетон, а с камък и тухли не, защото няма носещи колони ?

Че какво има да носи, къщата ще е на 1 етаж ?
нед мар 03, 2024 10:44 pmresistbody написа:
нед мар 03, 2024 10:19 pmDpetrovv написа:


Също и самата къща няма да е железобетонна конструкция , а ще е както е строено навремето - всичко ще е каменна и тухлена зидария.
Няма такъв филм... кухите тухли са НЕ носещи.. прави си стоманобетонния скелет, това е най-евтиния и здрав вариант..

28 колони с 5 шайби ми струваха 5000лв... с механизацията и наема на кофража барабар.. айде с пояса и сегашните цени да стане 8000...
Какво точно представлява твоята къща и ако може да споделиш какви разходи си имал по грубия строеж по-подробно.

Благодаря
kr1100 - майстор
нед мар 03, 2024 10:09 pmpit55 написа:
Правилно забеляза- няма хидроизолация, селото е на баир- водното огледало в кладенеца е на 10 метра. Изкопа почна да се руши от дъжда през декември, окалях се до ушите с иловица в тез окопи и бях най-доволния човек на света когато 05.01 налях бетоня ! :)
Избрах бетон Б30 и вибрирах - живот и здраве, ако има проблем ще копая с багера и ще направя дренаж около къщата.
=D>
bota156 - специалист
нед мар 03, 2024 11:05 pmDpetrovv написа:
Или казано с две думи къща от слама или кирпич минава регулациите за устойчивост , а такава без железобетон, а с камък и тухли не, защото няма носещи колони ?

Че какво има да носи, къщата ще е на 1 етаж ?
Вземи си сглобяема от Турция. По 30-35к лв са 100кв. Един фундамент за 5к и си готов
шоп - майстор
пон мар 04, 2024 5:27 pmbota156 написа:
нед мар 03, 2024 11:05 pmDpetrovv написа:
Или казано с две думи къща от слама или кирпич минава регулациите за устойчивост , а такава без железобетон, а с камък и тухли не, защото няма носещи колони ?

Че какво има да носи, къщата ще е на 1 етаж ?
Вземи си сглобяема от Турция. По 30-35к лв са 100кв. Един фундамент за 5к и си готов
Може ли линк?

Тема "Къща сам с помощта на хамали ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: