Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте,
Предстои ми изграждане на гараж с площ около 25кв.м., с трискатен покрив с керамични керемиди (едната страна ще е залепена до друга стена, тоест ще стане обща). Поради ред причини предпочитам да е изцяло с дървена конструкция, от външната страна с мазилка и боя, за да се запази визията на къщата. И тука започва голямото забавление - предлагат ми най различни варианти, като най-масовото е да покрият конструкцията с osb, над нея 2см xps, шпакловка и мазилка, зад osb-то вата в конструкцията, отново osb и от там ако искам гипсокартон. В този вариант не съм сигурен какво точно се случва с конденза и влагата в стената, никой нищо не спомена за мембрани, итн.
Като цяло от вътрешната страна предпочитам също да има някакво завършване - дали отново мазилка или сайдинг/ламперия, не обичам вида на osb.
От друга страна не съм сигурен защо ми предлагат вата, като гаража няма да е отопляем и не държа да е изолиран. Покрива мисля да го оставя само на конструкцията, но ако е по-добре стените да бъдат с изолация, тогава ще изолирам и него.
Решил съм изпълнението да е с висок клас материали - Jaf дървесина, хубави керемиди, качествен бетон (може би с хидроизолация), тъй като съм се убедил, че спестиш ли някъде, все нещо няма да се получи и после ще умирам от яд, че не съм го направил с точната технология и материали (обичам да правя нещата от един път и да е както трябва, ако не по-добре да не го почвам).
Моля за съвет, коя е най-добрата технология за изпълнение на конструкцията и стените. Ако препоръчате мога и да сменя концепцията с дървената конструкция. Имам приятели с доста сериозно металообработващо предприятие и проектирането, доставката и монтажа на основната конструкция от метал ще е нищо работа за тях. Естествено може да де мине на класическия вариант с тухли.
Прочетох доста теми тук, разбрах за технологията при строеж на къща, но тук не търся топлоизолационни свойства, от друга страна при навеса е ясно, но там пък няма стени, затова реших да потъся помощ тук.
Предварително благодаря на всички за отделеното време и за мненията.
Поздрави!
hidrazin - майстор
А какво е написано в проекта за гаража?
Все пак проектанта е взел някакви кинти и би трябвало да е посочил материалите и начина на изграждане.
Успех!
:partyman:
PIP - майстор
Ако ще криеш и обличаш дървото с мазилка няма смисъл да го правиш с дърво. И защо е нужно да е същия като къщата? Ако е от дърво може да се общие с дърво или да се изгради с дървени греди и след това да се иззида с тухли между гредите с отстъп на вътре и да се измаже и гредите да останата да се виждат. Варианти много, но ако ще се маже изцяло е безсмислено да е от дърво или метал.
Grozdev - специалист
КАКТО казва PIP" ако ще останат видими гредите,, кви вати и кви OSB ТА!,, КАРТОНИ И мембрани
И баси филмите.. :?
Зидария между гредите и мазилка.
Тва е класика от време оно.
Е може и видима зидария!
ТУХЛИ, (стари) нови, или ютонг (него харесвам).,, бетонови блокчета (оградени),, Кирпич,,
Квот си хареса човек.
...всъщност и дървенията може се измазва! С малко допълнение..!

П. П
Имам вариант с естествени матрияли,, но това е друго животно...!
Те не струват сериозни пари,, но хамалогията и труда се компенсира.
Тва в за друга тема.Мисля. :) :cool:

:yawinkle:
ivanovbg - майстор
Не бих го направил дървен. То си е барака с вход за кола. Ще ти потрябва нещо да заключиш вътре... Да не говорим за дълготрайност. След 25 -30 години ще е за бутане, а баш тогава си остарял, децата може да са по чужбина...
Добър вечер и благодаря на всички за мненията и коментарите!
Именно за да получа мнение за най-добрия тип конструкция реших да се информирам тук и виждам, че постъпих правилно :supz:
hidrazin - нямам проект още и именно затова искам да получа мнения за технологията, не искам като посетя проектант и да ми набута това което на него ще му е най-лесно, а аз после да се оправям. Винаги предпочитам да взимам информирани решения.
PIP написа:
Ако ще криеш и обличаш дървото с мазилка няма смисъл да го правиш с дърво. И защо е нужно да е същия като къщата? Ако е от дърво може да се общие с дърво или да се изгради с дървени греди и след това да се иззида с тухли между гредите с отстъп на вътре и да се измаже и гредите да останата да се виждат. Варианти много, но ако ще се маже изцяло е безсмислено да е от дърво или метал.
PIP - Идеята да се завърши с мазилка е за да не се нарушава общата визия на къщата, а си мислих да е от дърво, тъй като доколкото бях проучвал е най-бързия строеж (предстои ми строеж и на къща на друго място, но за нея твърдо съм се спрял на клаическото за БГ строителстов - фундамент, зидария, поркив с керамично керемиди и дървена к-я). Може ли съвет каква технология да избера тогава - стоманена конструкция с тухли или стоманобетонна конструкция с тъхли. Варианта с видими греди също ми допада, тъй като и по къщата има открит дървесина.
Grozdev - Да разбирам, че ти и ти си за класическото строителство.
ivanovbg - Аз вътре мисля да заключвам много работи, затова го планирам толкова голям. Но ако си има стени, каква е разликата, те хайдуците не влизат през стените, а през вратите. За дълготрайност съм чел какви ли не полярни мнения - едните твърдят че с дървото няма проблем и едва ли не е почти вечно, другите че нищо не става, затова и търся мнение тук.

Утре ще кача снимки и за онагледеване.

PS: За къщата точно заради липсата на достатъчно качествени материали и изпълнители се отказах от log house. Има няколко читави фирми в България, за материал не знам откъде трябва да се внесе, но проблема е че тия фирми са заети за 2 години напред, а аз за 1,5 ще съм на етап обзавеждане, тоест много неизвестни без да печеля времето и затова реших да заложа на класическо за нашите ширини строителство.

Давайте съвети, не ме жалете :partyman:

Поздрави!
ivanovbg - майстор
Най бърз строеж е с термопанели. Виждал съм и измазани с мазилки. Не влезеш ли вътре не можеш разбра, че е от термопанели. Лесно се слагат и прозорци където и когато решиш. Мишки трудно ще изгризат стените. За комфорта да не говорим. Зимата лесно се топли, а лятото е хладно.н Покрива също от термопанели. Има много видове дето имитират керемиди.

На сина за проект и одобрение от общината му казаха, че ще оправи документите за не по малко от година и половина.
Чираче - майстор
вт апр 30, 2024 11:48 pmivanovbg написа:
Най бърз строеж е с термопанели. Виждал съм и измазани с мазилки. Не влезеш ли вътре не можеш разбра, че е от термопанели. Лесно се слагат и прозорци където и когато решиш. Мишки трудно ще изгризат стените. За комфорта да не говорим. Зимата лесно се топли, а лятото е хладно.н Покрива също от термопанели. Има много видове дето имитират керемиди.

На сина за проект и одобрение от общината му казаха, че ще оправи документите за не по малко от година и половина.
+1
Gadnyara - специалист
Еха, година и половина за документи. Вероятно е терен с много проблеми.
Ако се гонят срокове, за 6 месеца става всичко до първа копка - виза, предварителни договори, проект, съгласуване в община (РС).

Гараж 25кв.м е стандарт в модерното българско строителство - няма място за почти нищо, освен за 1 кола с 4 гуми за следващ сезон и 1 стелаж. Дори няма да може да паркирате и да излязат всички пътници - трябва да слизат извън гаража. Помислете за размерите отново.

Откъм конструкция, при толкова малко помещение няма пречка да е каквато е най-удобна за инвеститора. Аз имам двоен гараж с дървено-скелетна конструкция, с изолация и мазилка. Премостването между колоните е 5м, но с цената на обемна ферма.

Ако бях заложил на стомана преди години, можеше да са по-елегантни гредите, вероятно И по-голямо премостването. Следващият семеен проект е с метална конструкция и термопанел, до месец-два почваме основите. След година трябва да съм я затворил като минимум, вероятно и завършил, да видим какво ще мисля за стоманените къщи тогава...
ivanovbg - майстор
Година и половина е трябвало на комшия. Става въпрос за село в пернишко. Толкова му е отнело. Не че го е почнал, но са му готови документите.

Май ще караме по другата процедура. Правим, пък документите когато станат. Хубавото на термопанелната конструкция е , че лесно се разваля ако нещо... :-D

Тема "Гараж с дървена конструкция - избор на технология" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: