Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
mladenvasilev - специалист
поне хубава ли стана...покажи снимка
prascho - майстор
Виж цитираните пари са за големите градове, в село може да ти излезе по-евтино. Как бе, аз като се сетя в селото на майка ми, че за 2-3 лева върви квадратен метър земя. Но е факт, че материалите са скъпи!!!Имай предвид грубо, че строежа до покрив е 1/3 от разходите. 1/3 е за обзавеждане и 1/3 за дограма, мазилка и евентуално саниране.
Gadnyara - специалист
Здравейте колеги,
Въпреки, че съм напълно нов във форума мога да изразя несъгласие с цитираните по-горе 200€/кв. м. Това би трябвало да е крайната цена при двуетажна постройка с подземен етаж - считай мазе. Ако няма подземна част за груб строеж на етаж 70кв.м биха стигнали 18-20К лв, като втория етаж /22-25К лв/ поема разхода на покрива. Тези общо 40-45 хил./150 кв.м излизат малко над 150€/кв. м, това при акт обр. 14 - затворена постройка с външните дограми и врати.
Виж, след това идва интересната част - някой беше писал, че съотношението е 1/3 за зид, 1/3 за инсталации и 1/3 за обзавеждане!
Много зависи от това каква бригада ще се наеме, защото фактора "време" и в България вече има стойност. Всеки има право да не се съгласи с мен. Аз съм го проверил през лято '07.
Цената на загубеното лично време не е включена!!
pipbel - майстор
E те това долу е въпросната къща - 118 м2 РЗП на 3 етажа, без маза, дето ми излезе 204 Евро /м2 грубия строеж.
Плочата на тавана е вече топлоизолирана, напролет слагам дограмата на 2 етаж и почвам ЕЛ и ВИК инсталациите,мазилки и така нататък.......

Да не говоря че и тази година Юни почвам 2-я етап - още една къща долепена до вече построената, тя ще е едноетажна ,но с маза.

После и двор ме чака.....абе то няма край като че ли......

Прикачен файл

Ka6tata.jpg
Ka6tata.jpg (99.13 KиБ) Видяна 11001 пъти
prascho - майстор
Покрай една къща има работа за няколко десетилетия и не само. Апартаментът прави човека мързелив!!! Аз живея в къща, която видях как се построй пред очите ми и сигурно докато се пенсионирам ще има какво още да се прави по нея, но никога не бух се заврял в апартамент! Поздрави за хубавата еднофамилна къща :)
mladenvasilev - специалист
много е хубава къщата...от тук нататък следва дограма, саниране и си ок...Gadnyara е дал много хубава цена за къща, която наистина е много атрактивна..ако мога да вляза в тези разходи като неговите си мисля че ще могат да стигнат 70000 лева...Gadnyara, кажи сигурно има доста тънкости с които мовеш да спестисх доста пари при строеж на къща...договаряне с строителна фирма или търсене на по слаби и евтини "майстори"...
крум - специалист
Младен, както казва една моя приятелка, от първоначалното планиране смятай парите по 2, а времето по 3.
Винаги има непредвидени разходи, винаги има какво по-добро да поискаш, което е малко по-скъпо от първоначално предвиденото...
nnikbg - специалист
Здравейте. В момента правя покрива. Къща във Варна 2 ет. РЗП 196кв.м без маза.
62000 лв на фирмата за грубия строеж, или 162 Е/кв.м
16000 лв местото
5000 лв за проекти, такси до разрешително за строеж
Gadnyara - специалист
mladenvasilev написа:
много е хубава къщата...от тук нататък следва дограма, саниране и си ок...Gadnyara е дал много хубава цена за къща, която наистина е много атрактивна..ако мога да вляза в тези разходи като неговите си мисля че ще могат да стигнат 70000 лева...Gadnyara, кажи сигурно има доста тънкости с които мовеш да спестисх доста пари при строеж на къща...договаряне с строителна фирма или търсене на по слаби и евтини "майстори"...
Де да беше моята - на мен ми строят килерче 50кв.м на по-висока от цитираната цена ;). Тази е за спокойните старини на родителите ми и не ми върши работа като география. Истината е, че трябва да се потърси сериозна група с водещ Майстор, който да си свърши работата! Моят племенник е строител и за периода му намерих клиенти в близост до селото, така че контрола от професионалист беше всекидневно в 3/4 от периода... Със строителна фирма само законната минимална разлика е с + 23-25%, печелиш относителна сигурност, че нещата ще станат - все пак Договорите и тук започват да тежат...
И никога авансови плащания повече от 500лв!!!
pipbel - майстор
Аз бях далеч (на 30 км) от бетоновия възел дето избрах и м3 бетон ми излезе скъпо - около 150 лв по памет. За дървен материал също отидоха доста пари, повече отколкото смятах. А и тухлите ми излязаха по скъпи4ко защото са Поротерм.

Един съвет към всички начинаещи тепърва - осигуряваите си материалите сами, не се доверявайте на строителя си, не е толкова голяма философия. Така най-добре контролирате качеството на това което се доставя за строежа.

Тема "как да сметна колко би ми излязла нова къща от 150 квадрата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: