Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
mladenvasilev - специалист
тоест 250 евро на квадрат....без дограма ,изолация...нали така....
Нещо интересно да видят хората, които се хващат да строят сега:

www.thermoblockbg.com

www.creobg.biz

Мисля,че има още 1-2 фирми, които се занимават с това.
За първата знам, че произвеждат продукта в България.
pipbel - майстор
Малко по-подробна информация по темата, която би била полезна за всеки начинаещ с груб строеж на къща.
Намерих си тефтера и си поиграх да направя по-подробни изчисления.
Данните ми са края на август миналата година когато завърших строежа, тоест сравними долу горе със сегашните цени.
Всеки може сам да си направи преценката, макар всеки строеж да си е индивидуален и да си има особенности.

Та така - става дума за къщата на която пуснах снимка - 118 м2 РЗП на 2 етажа, без маза, ивичести основи,кота 0 на 40 см над терена (равен, без наклон), няма високи подпочвени води и съответно дренаж не е правен. 1 етаж - 54м2, 2 етаж - на еркер 50 см - 64м2 площ. Покрива е двускатен с керемиди Стралджа, Брамак унижерсал фолио и обшивка с ОСБ-3, улуците са поставени.
Няма инсталации,замазки,дограма и др...абе завършен груб строеж в чист вид дето се вика.
Строителство - по стопански начин ( местна бригада)

В разбивката долу не съм смятал около 3000 лева за проект и общински части, както и около 600 лева да докарам ВИК и захранващ ел.кабел до входа на къщата.

Общата сума е 45 000 лева ,която по пера изглежда така :

= За Труд (майстори) - 12 000 лева ( 27 % )
= Бетон - 8845 (19.6%) - 61м3 при средно 145лв/м3, от които 31м3 са в основите
= Дървен материал,вкл и ОСБ-то - 8310 (18.5%)
= Тухли (около 80% Поротерм,вкл и вътрешни стени) - 6620 (14.6 %)
= Желязо - 3865 (8.5%) - по 1.27 лв/кг
= Керемиди - 1090 (2.4%) - Стралджа "Европа"
= Надзорник,геолог,геодезисти,проектант за приемане на арматурата-820 (1.8%)
= Други- 3450 (7.6%) - цимент,вар,пясък,обратен насип,ОВ в сновите,транспортни разходи и т.н.

Средно на м2 ми излиза 381лв или 195 евро

Извода и съвета ми към начинаещите - нямате ли приготвени поне по 400 лв на м2 от одобрения ви вече проект - НЕ почвайте с грубия строеж, рисковано е !
PIP - майстор
pipbel, мерси за извадката, много е полезна за такива като мен дето тепърва ни предстои да си чупим главите.
Само един въпрос, ако може? Колко кубика материал ти отидоха общо и колко от него в покрива?
mladenvasilev - специалист
тази информация е прекрасна...но кажи ми от наемането на фирма която грубо иска 300 евро квадрат, означава че се добавят към 40 -50 % повече разходи. Ако сметнем твойта къща 118 квадрата РЗП x 300 евро= 36,000 евро с фирма...ти сам ли си наемаше майстори, доставяше им материал и прочие...Не се ли губи много време....
pipbel - майстор
Mладене

Да, бригадата ми я препоръчаха местни хора, които са били доволни от тях.

Вече написах по напред че препоръчвам всеки сам да си осигурява материалите за строителството и че не е толкоз голям "праз", след като и жена ми се справи блестящо, когато ме заместваше за 1 месец, че бях в странство.

PIP - пак съм в чужбина, нали трябва да се довършва къщата... :cool:
Не мога в момента да ти отговоря точно колко кубика греди,кофражни дъски и прочие влизат в общата сума от 8300 лева за дървен материал, но доколкото си спомням ОСБ-то ми излезе около 1100 лева за 90м2, а водоустойчивия черен шперплат за кофраж ( таваните станаха супер гладки) беше близо 70м2 за около 1400 лева.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
mladenvasilev написа:
тази информация е прекрасна...но кажи ми от наемането на фирма която грубо иска 300 евро квадрат, означава че се добавят към 40 -50 % повече разходи. Ако сметнем твойта къща 118 квадрата РЗП x 300 евро= 36,000 евро с фирма...ти сам ли си наемаше майстори, доставяше им материал и прочие...Не се ли губи много време....
А! Де ми е изчезнало мнението??
Та, "...Не се ли губи много време...." Ти за колко време изкарваш 12000 евро? Щото в повечето случаи се оказва, че несвойственият строително-надзорно-организационен труд е най-високоплатеният за бъдещия новодомец.
pipbel - майстор
n_a

Може и да си прав. Ама не и в моя случай. 1 лв не съм загубил от отсъствие от работа
или да ми се е "счупил" кръста от тичане за материали.

Всичко е въпрос на добро предварително проучване и планиране според мене.
Аз бях абсолютен лаик в тая област. Почти година съм се ровил преди това из тези форуми и нета да се пообразовам (докато събирах парите)

Още преди 1 копка бях наясно от какво и от къде ще пазарувам, каква е цената, кой ще ми осигури транспорта и т.н. за всеки 1 материал по строежа. Имах телефони за връзка и т.н.
Всички тухли и 1/2 от дървения материал бяха складирани и завити в двора още преди да се почне строежа. Както и цимент и пясък.
Е...винаги има "изненади" по време на един строеж, ама не бяха кардинални.
pipbel - майстор
А за контрол на майсторите и качеството на работа отделно си плащах и на надзорник.
Казал съм го по-горе.
Демек не съм им висял постоянно на главите
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Именно! :razz:
Колко часа твое време вложи в този строеж? Това ти време е заплатено точно с онези 12000 юро разлика.

Тема "как да сметна колко би ми излязла нова къща от 150 квадрата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: