Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
ibogdanov - специалист
Здравейте, от един месец се моткам и не мога да реша как да оформя камината. Имам горивна камера с водна риза и купчина тръболяци към нея, които седят доста грозно на стената. Идеята ми е да се скрие всичко и да се оформи визуално камината.
До момента съм се спрял на опаковането на камерата с гипскартон на скара (като преградна стена). Имам закупен от "червения" на Кнауф.
Но започвайки подготовката на скарата се спънах в обличането на вътрешната част с изолационата вата. Оказа се че ако вдигна конструкцията и бодна картона от пред, в последствие няма как да монтирам платната камена вата. Както виждате камерата е завъртяна под ъгъл спрямо стените и това малко затормозява работата. Не може да се демонтира самата камера или да се размества.
Тръбите с изолацията са скрити със замазка и не се виждат вече.
Един от вариантите беше да се изгради класическа зидария с огнеупорни тухли и да се направят двата плота под и над камерата. В статията http://www.napravisam.bg/?id=visual&sid=15 е описано доста подробно как се прави това, само дето не мога да се светна как да направя фронталните блокове от слепени тухли и металната шина. За това взех гипс картон и итонг с идеята да си улесня малко живота. В последствие се оказа, че така или иначе ще се прави част зидария, част гипскартон и направо не знам от къде и на къде да захвана. Още повече, че не съм много сигурен дали итонга е подходящ за такова зидане или трябва да търся шамотни тухли с по-големи размери.
Ще съм благодарен на няколко практически съвета и насоки :) :?

Прикачен файл

kamina.jpg
така изглежда въпросната бъдеща камина
kamina.jpg (77.24 KиБ) Видяна 11245 пъти
EDI - майстор
Итонга е подходяш.Аз на двора си зидах камина и димоотвода - конуса и комина са итонг и няма проблеми.Само използвай ФЛЕКС за лепене на тухличките.Като гледам има фронт да проявиш творчество.По принцип става така - зидаш итонг, после затваряш с гипскартон.Огнеупорни тухли се слагат на горивната камера, при теб няма нужда.Може, ако искаш, но са по-скъпи - от 2,40 нагоре.
ibogdanov - специалист
:) имено в такава последователност се очертава работата. Само проблема ми в декоративните тухли. нямам идея как да "залепя" металната шина, за да ги метна над вратичката. На "Сточна гара" в магазиан на Дявач има един такъв фриз, но каките бяха супер любезни да ме насочът към техния човек дето д'зидал камините, те не можели да ми продадът такова нещо, щото се правело и си имало тънкости! Интересното е че при техния фриз тухлите са захванати само от горе и може да си правиш нещо като арка. По дължината си са свободни и цялата магария пърпи леко огъване . Пробвах директно да захвана шината за тухлите с метални дюбели, но тухлите се пукат. Явно има някаква тънкост :?
Takezo Sensey - модератор
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... .......виж тази тема на 2 страница , камината е ъглова като твоята , и по някакво стечение на обстоятелствата ми стои в хола :wink: .Цялата окнструклия се разглабя в случай на необходимост , камината се вади напред за 10-15 мин.и всичко и оства цяло и здраво.Ама тази вата за какво ще я слагаш имали нужда от нея .
Последна промяна от Takezo Sensey на пет фев 13, 2009 1:35 pm, променено общо 1 път.
ibogdanov - специалист
ватата е за спокойния сън на тъста !!!! той малко параноик си пада иначе е добър майстор :) като му казах, че ще зидаме камина с итонг и гипс картон направо ме анатемоса !!! Старата школа много трудно приема новото. За последните 6 месеца съм го стресирал не веднъж с "нови материали", че горкия направо се е бъгнал! добре, че покрива си е негова територия... ако и за там му предложа нещо ново, ще го загубя за този ремонт тотално.
Takezo Sensey - модератор
ibogdanov написа:
ватата е за спокойния сън на тъста !!!! той малко параноик си пада иначе е добър майстор :) като му казах, че ще зидаме камина с итонг и гипс картон направо ме анатемоса !!! Старата школа много трудно приема новото. За последните 6 месеца съм го стресирал не веднъж с "нови материали", че горкия направо се е бъгнал! добре, че покрива си е негова територия... ако и за там му предложа нещо ново, ще го загубя за този ремонт тотално.
На линка дето съм пуснал , виждаш как се разглабя , на челното и дясното парче няма вата.Има само отзад че не съм махал ламперията.А иначе , на останалия картон , само фолио , и сега съжалявам.Ако не бях сложил , щеше са се понагрява и да отдава топлина , какво са предното и дясното парче.
Profi Stroi - специалист
http://gallery.napravisam.com/thumbnails.php?album=227
Ето ти малко снимково идейна помощ за такъв момент като твоя -ъглов:)

Тема "Изграждане на камина - малко идейна помощ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: