Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
livewire - помощник
Става въпрос за едноетажна къща, строена в началото на 60- те, която я чака ремонт :lol:
Къщата е с гредоред, три стаи, кухня, голям коридор. Искам да съборя някои от стените - с цел да направя едно общо помещение - хол+ кухня+ всекидневна.

Как да разбера коя стена е носеща и въобще може ли да се събарят стени на къщи, с тавани на гредоред?

Другият ми въпрос е свързан с ремонт на покрива - кой вариант / керемиди, ондулин и пр/ е икономически най - целесъобразен?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Всички стени са носещи (е, изключая някои евентуални допълнителни преграждания).
По въпроса за покрива - зависи от сгашното състояние на греди, обшивка и керемиди. Като видиш какъв обем работа има, и примерно колко керемиди ще подмениш...
livewire - помощник
Това, че всички стени са носещи означава ли, че няма възможност да бъдат съборени някои от стените. Например чрез оставяне на колони / както в панелните блокове/ или нещо такова?
Керемидите на къщата / към момента - преди ремонта/ са здрави. Но ми се иска да направя ремонт и на покрива- тъй и тъй ще се ремонтира
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
livewire написа:
Това, че всички стени са носещи означава ли, че няма възможност да бъдат съборени някои от стените. Например чрез оставяне на колони / както в панелните блокове/ или нещо такова?
Керемидите на къщата / към момента - преди ремонта/ са здрави. Но ми се иска да направя ремонт и на покрива- тъй и тъй ще се ремонтира
Не може да събаряш стени!
Върху стените ти лежат гредите на кьортавана, а върху тях покривните греди. Събориш стена, увисва греда, изкривява се друга, покривът хлъва и се посуква и тн и тн.
По другия въпрос - каква е логиката, щом имаш достатъчно от най-качествения покривен материал (керемиди) изобщ да мислиш за подмяна с евтинии?
Керемида се сменя с пласмаси и балатуми само ако са сичките изпочупени и нямаш парите за нови.
Налято си поръчваш на синоптиците една-две сухи седмици и скат-по-скат местиш керемидите, подменяш обшивка, ако има нужда, подлагаш каквото си избрал, нови летви ако трябва, улуците и редиш керемидите.

p.s. Хех, бас ловя, че не си компютърджия!
livewire - помощник
счетоводителКА съм. Мисля, че си личи от въпроса / икономически целесъобразно :cool: /

Таванът в къщата е покрит с много гадна плоскост. Нещо като фазер или фазер. Какво трябва да направя, за да се виждат гредите /етностил/?? По възможност без гипсокартон и около него бутафорно наредени фалшиви такива :)

Освен това - плоскостите OSB дали стават да се сложат върху старото, напукано и много грозно боядисано дюшеме?

П.С. Благодаря за търпението [иконка за ужасно много мила усмивка]
velsi - Почетен майстор
Не съм убеден, че има вътрешни носещи стени при този тип къщи. Поне за моята знам, че няма. Има носещи греди, които обикновено са зазидани в някои от стените и не се виждат, но самите стени не са носещи. Носещи са само външните. Те за това са и толкова дебели.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Таванът в къщата е покрит с много гадна плоскост. Нещо като фазер или фазер. Таванът на къщата или таванът на стаите? Ако е таванът на стаите - просто махни фазера, опиши какво има между гредите, ще препоръчам действия. Ако става дума за тавана на къщата - не можеш да го ползваш без топлоизолация. За да имаш изолация и да запазиш визията на градите, ще трябва да изградиш още един "слой". Ще обясня.
Какво трябва да направя, за да се виждат гредите /етностил/?? По възможност без гипсокартон и около него бутафорно наредени фалшиви такива - Предполагам, че си виждала псевдо старинен стил, чак не ми се коментира. Има си начини и за това.
Относно професията ти - има тооолкова много вицове "една система работи ли, не я ремонтирай!" Това за покрива, щом си върши работата, не тече, не е икономически целесъобразно да ремонтираш. Щото е дошла дата за ремонт. Шегичка, не се връзвай.

Хрумна ми, че има оправия (евентуално) и за отваряне на помещенията. Трябва да направиш точна скица на гредите на тавана.
Последна промяна от n_a на пет мар 14, 2008 8:51 pm, променено общо 1 път.
peshev-ko - специалист
Прав е velsi.При такава къща са важни външните стени.Здравината на покрива се "докарва" от дебелината и правилното разпределение и "заключване" на покривната конструкция.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
velsi, за кирпичена къща ли говориш?
velsi - Почетен майстор
Не кирпичена, а гредоред. Основата тръгва с каменен зид, около 60 см дебел и продължава с плътни тухли до втория етаж (ако са два). Върху масивните външни стени лягат греди, които според размерите на къщата са подпряни тук-там с греди, но те са зазидани във вътрешните стени. Самите стени не са носещи. Върху външните стени на втория етаж лягат други греди, а върху тях вече е изграден покрива. Вътрешните преградни стени на втория етаж при мене са кухи, изработени от летвички и измазани отгоре. Направени са така, за да са леки и да не тежат на гредите.

Тема "Стара къща, събаряне на стени- как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: