Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
сакъзче - специалист
Здравеите, пиша Ви с молба да се отзовете на моя въпрос:
Имахме лятна кухня, която я разширихме , за да стане като стая/механа/.Преди това имаше малки прозорчета, но след новото строителство направихме 3 прозореца. Стените са на единична тухла и са още неимазани. Този който ни прави дървената дограмата ни каза че първо стените трябва да са измазани и тогава да се слага дограмата , а майсторите ни които щ е измазват казват че първо се слага дограмата, направо се побърквам....Това е спор от една седмица...Моля ви се кажете ми на кого да вярвам и кое по добре. ани
Justy - майстор
Разбира се, че първо се измазва. При това отворите за прозорците много точно се "изтеглят". В зависимост от дограмата може да се наложи преди измазването в тухлите да се циментират клепета - дървени трупчета. Каква дограма ще слагаш ?
EDI - майстор
При всички положения ще има пяна, така, че практически почти няма разлика.
сакъзче - специалист
Благодаря ви за отговора, дограмата ще е дървена. Много държах да е дървена, не харесвам новите видове дограми.
Но все пак искам да чуя още мнения, ако може .........
сакъзче - специалист
ОК ЕДИ ти на на какво мнение си първо дограмата или първо измазването?
hhhristov - напреднал
Хей банда - да сте видяли измазана къща без дограма?
Винаги първо дограмата - след това се маже и така се запълва и фугата между стената и прозореца - не мисля така - а съм сигурен...
Стефан - майстор
Мнения много, и различни. Лично аз предпочитам първо да се сложи дограмата, като се отвесира, намести и стабилизира много добре. Измазването го остави за после.
сакъзче - специалист
Не знам дали ме разбирате колко съм объркана, татко ми разбираше от всичко това , но сега вече го няма за да ми помогне, за това се обръщам към вас...С майка ми се чудим какво да правим... Много ви благодаря все пак че се отзовахте на проблема ми..,
velsi - Почетен майстор
Да ви кажа виждал съм всичко. И съм слагал дограма на какво ли не. Дори и във въздуха, а после се зида. Според мене правилния начин е да се измажат стените като се оставят отворите за дограмата без да се мажат отвътре (в самия отвор). Предимства:
1. при монтажа на дограмата ще може да се вземе точна мярка от вече готовата стена и прозореца ще легне точно както трябва, на равни разстояния и няма да е посукан в равнината на стената. Иначе може да се случи, ако се мери от тухла, защото рядко има еднакви тухли.
2. В отвора, където ще се монтира дограмата ще се виждат тухлите и ще може да се избере къде точно да се пробива за дюбелите. Иначе, ако е измазано се пробива на сляпо и много често се попада в кухина. Налага се ново пробиване и т.н.
3. След като основната мазилка е положена се свежда до минимум вероятността дограмата да се оплеска с вар, да се издраска, да се напълнят с вар механизми, панти и т.н. Обръща се само ъгъла отвътре и отвън.

Недостатъци... не се сещам.
emil_v r - майстор
Да сакъзче послушай Велси ,и забрави за всякакви притеснения.
Става по всеккви начини , но този е най -безпроблемен.

Тема "Кое се слага първо?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: