Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Sandman - специалист
Това мился е добра новина :)
- Облекчават се собствениците на имоти при промяна на предназначението на сграда без извършване на строителни и монтажни работи. Досега за да превърнеш магазинът си в офис например, трябваше да платиш на проектанти по всички специалности и да чакаш месеци.

- При облекчени условия (без проект) се издава разрешение за строеж и за реконструкция и основен ремонт на покриви и постройки на допълващото застрояване – селскостопански и други обслужващи сгради (плевни, обори, летни кухни, гаражи, кочини и кокошарници).

- Отпада изискването за разрешение за строеж на кладенци, навеси, чешми, септични ями и временни тоалетни и леки постройки за инвентар и отоплителни материали.
Пълния текст тук:

https://trud.bg/%D0%BD%D1%81-%D0%BF%D1% ... %82%D0%B0/
Още не е излязло в Държавен вестник, последно президента го върна и се чака ново гласуване до няколко дни. Той мисля, че не е атакувал точно тези точки, така че след прегласуването ще влезе текста, но още сме по стария закон. Очаквам да го публикуват началото на другия месец, ако го гласуват тази седмица.
BLUEPUPIL - майстор
Отпада изискването за разрешение за строеж на
кладенци, навеси, чешми, септични ями и временни
тоалетни и леки постройки за инвентар и отоплителни
материали.
Имам 12 метров инвентар!
И ще си направя монолитен навес 12х6м
без разрешение за строеж! :shock: :lol: :rolleyes:
Руди - майстор
Изменението на ЗУТ беше прегласувано днес.
На печелившите - честито!
kalin72 - майстор
Имам виза за проектиране на гараж на две нива, долното е за съхранение на сечива. Каква е процедурата оттук нататък, за започване на строежа? Не мисля да правя проект.
Благодаря.
Руди - майстор
чет фев 25, 2021 12:48 pmkalin72 написа:
Имам виза за проектиране на гараж на две нива, долното е за съхранение на сечива. Каква е процедурата оттук нататък, за започване на строежа? Не мисля да правя проект.
Благодаря.
Чл. 147. (1) Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за:
1. постройките на допълващото застрояване...
...
(2) За строежите по ал. 1, т. 1... се представя становище на инженер-конструктор с указания за изпълнението им

***
С думи прости: трябва становище от конструктор, въз основа на което се издава
разрешението за строеж. Конструкторът трябва да спази всички изисквания на
закона относно отстояния, височини и прочее (които обикновено са работа на архитекта).
Аз обикновено правя "становище" във вид на пълен конструктивен проект плюс
ситуация и разпределение, които обикновено прави архитектът...
Последна промяна от Руди на чет фев 25, 2021 1:45 pm, променено общо 1 път.
kalin72 - майстор
Хубаво, ама не разбрах - разрешително за строеж иска ли се?
Руди - майстор
чет фев 25, 2021 1:42 pmkalin72 написа:
Хубаво, ама не разбрах - разрешително за строеж иска ли се?
Въз основа на становището се издава разрешение за строеж.
kalin72 - майстор
Благодаря :)
Друг въпрос - визата ми е за проектиране на гараж над стопанска сграда. Аз не искам да правя гараж, или поне не затворен тип и с железобетонна плоча за покрив, а прост навес. Архитекта на общината иска нови документи - комбинирана скица, за да напише нова виза, да не драскал по старата... Губи ми се логиката нещо....прав ли е архитекта?

Тема "НС прие: Кладенци, навеси и чешми ще се строят без разрешение от общината" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: