Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
Matchless - специалист
Да поизцепя и аз малко.:) Рядко ми се е случвало да правя двойна скара, но винаги съм обяснявал различните варианти и последствията от тях, като оставям клиента да реши.При единична скара с директни окачвачи при възможност не ги захващам в една линия а шахматно.Също така фиксирам окачвача с един дюбел и после бия още два(един метален и два пвц или обратното), за да не провисне с времето, а дюбелите ги бия под лек наклон, за да държат повече.Една добре изпълнена единична скара според мен е достатъчно качествена, но за предпочитане е двойна при възможност.Но общо взето съм съгласен с мечо пух- от много "побългаряване" в различни степени и правене на компромиси в монтажа за икономисване на мъничкоко време и пари тръгват мнения като "картона ми е много афиф".:)Тези тавани на снимката за мен поне са добре изпълнени (с някоя незначителна забележка тук-там).И разбира се напомням, че това е мое мнение...
simeonov_74 - специалист
Pooh написа:
Горните CD-та лягат ВЪРХУ UD-то което обкрайчва помещанието и е вече нивелирано. С други думи UD си има, просто CD профилите не влизат в него а лягат отгоре.
Браво,за този вариант не се сетих,мислех си че се прави 1-вата скара и умът не ми го побираше как се нивелира. А при дължина на СД-то Кесването пак ли конец се опъва като при единичната скара?
Pooh - майстор
simeonov_74 написа:
Браво,за този вариант не се сетих,мислех си че се прави 1-вата скара и умът не ми го побираше как се нивелира. А при дължина на СД-то Кесването пак ли конец се опъва като при единичната скара?
Това червеното не го разбрах, ама ако е нивелиране - аз си минавам с нивелирчето по всеки профил ... или през един и средните с мастар стъпил на 2 съседни вече нивелирани. Проверка напречно на скарата с нивела показва дали всичко е наред. Чак тогава щраквам долната с кръстата връзка/двоен анкервинкел.

chapara, не съм искал да те обиждам, но щом си и строителен инженер, би трябвало да ти е ясно какво значение има правилното изпълнение на определен строителен процес. Ако е само да си чешеме езиците - всеки е правил някакви компромиси в даден етап от работата си, но тук ставаше въпрос за Правилен и Неправилен начин на изпълнение. Така се заблуждават хората, че може да се спестява винаги, после се сеща някой, че и скарата може да е на 60см. и да се реди картона като на стена - успоредно ... и отива коня у ряката. Очуден съм, че колега инженер дава съвети за спестяване на материал ... да спестим и от арматурата на някоя сграда ... в основите, че там ходи най-много, а? И после - "Защо новото строителство било по-калпаво от старото ... че даже и от панелките?" - Ами от икономии бе хора, от икономии!
simeonov_74 - специалист
Това червеното не го разбрах, ама ако е нивелиране - аз си минавам с нивелирчето по всеки профил ... или през един и средните с мастар стъпил на 2 съседни вече нивелирани. Проверка напречно на скарата с нивела показва дали всичко е наред. Чак тогава щраквам долната с кръстата връзка/двоен анкервинкел.


Да, за нивелирането ми беше интересно как се прави на 1-вата скара. Като вкараш СД-то в УД-то малко увисва и аз лично опъвам конец от едното УД в срещуположното и вдигам Сд-то над конеца и го захващам с директните окачвачи.
chapara - майстор
Само едно не ми хареса, че не си захванал с рапидки за картона онова CD което е в ъгъла да ти държи ватата.
Напротив захванато с копчета на всякъде.
Очуден съм, че колега инженер дава съвети за спестяване
Никъде не съм говорил за спестяване на нещо!Говориме за възможни варианти.Аз съм абсолютен враг на пестенето.И не се обиждам,защото водиме конструктивен спор.Та идеята е,ако няма възможност за понижаване в голяма степен.При мен ако го бях понижил в повече имаше вероятност да кова УДтата к кабелите.Инак височина съм имал3.20м.
prascho - майстор
Всъщност при нивелирането на двойна скара нито в един момент не ти е необходим нивелир. Аз лично не ползвах и не го намирам за практично тъй като е инструмент, който в изрядно състояние дава отклонения. Не намирам за практично и носещите профили да се нивелират посредством разни мастари-нивелири. Трябва ти втори човек за да ти придържа. Къде отива производителността за единица време. Все пак сте майстори и трябва да се научите да си оползотворявате времето в правене на пари и да цедите финансово не само клиентите, но и работния ви персонал.
MASTER - специалист
prascho написа:
Всъщност при нивелирането на двойна скара нито в един момент не ти е необходим нивелир. Аз лично не ползвах и не го намирам за практично тъй като е инструмент, който в изрядно състояние дава отклонения.
Всъщност нивелира не дава никакви фрапантни отклонения.

Преди много време чух от един майстор следното изречение.

"Всички гледат нивелира, но много малко го виждат"

Качествените нивелири са достатъчно точни, но това че някои не умеят да ги ползват е съвсем друг въпрос.
dechoоо - специалист
Pooh,съгласен съм със всичко казано от теб.Но,обажда ти се клиент,иска да си изправи тавана...да го изправи!!!Падане максимум 5 см под плочата,какво правим тогава?...
:-D е сещам се за нещо...И все пак си има място и за компромиси нали.Предполагам...не,сигурен съм че не винаги си правиш таваните на двойна скара...нали :)

А Kio може да отговори на Matchless за провисването на единичната скара със битите шахматно директни окачвачи и за "разпределянето на тежеста"
Pooh - майстор
dechoоо написа:
Pooh,съгласен съм със всичко казано от теб.Но,обажда ти се клиент,иска да си изправи тавана...да го изправи!!!Падане максимум 5 см под плочата,какво правим тогава?...
:-D е сещам се за нещо...И все пак си има място и за компромиси нали.Предполагам...не,сигурен съм че не винаги си правиш таваните на двойна скара...нали :)

А Kio може да отговори на Matchless за провисването на единичната скара със битите шахматно директни окачвачи и за "разпределянето на тежеста"
Вариант 1. Изпълнява се кръстосана скара на едно ниво - скъпо, но пък работещо решение
Вариант 2. Отказваме под предлог "Работим само със сигурни материали и системи" - глупаво от икономическа гледна точка ... все пак всички българи са родени майстори и изобщо разбирачи
Вариант 3. Предупреждаваме за всички възможни опастности свързани с преработката на дадена система, искаме писмено уверение, че няма да ни се търси сметка за възникнали проблеми и с викове "Алах Акбар!" почваме работа и усвояваме средствата по възможно най-бързият начин - това е една от любимите ми схеми, защото гаранция давам само докато съм на обекта :wink:

Заключение:
Има много начини да се свърши една работа, но само едни е правилен. Тази мъдрост обаче, е за други географки ширини - тук всеки сам си определя правилният начин за работа. Кои сме ние, че да променяме хората - предупреждаваме, измиваме си ръцете и действаме ... безумията се коментират в доста теми и няма да почвам и тук. Единственното за което наистина умолявам всички колеги е, да изискват писменно потвърждение за промените на конструкции, както и за снемането на отговорност - това доста ще намали приказките за "кадърността на майсторите". Другата ми молба е - уведомявайте хората/клиентите, за евентуалните последици от промени в конструкциите - мнението им така или иначе няма да променим, но нека поне имат представа с какво могат да се сблъскат.
dechoоо - специалист
Добре,отказвам се :-D Прав си за кръстосването на скарата :ops:
Обаче адски малко са хората който го правят така,а ти явно си сред тях...евала ако е така :-D

Тема "Един преглед на таванчето" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: