• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
donchoddd - помощник
аз лично си направих окачен таван не с гипс-картон а е тези плоскости 60/60см. на Кнауф мисля че бяха и сложих 10см. вата минерална и не чувам нищо от горните съседи и те често ме подлудяваха с музика и най вече заради тях направих окачения таван в спалнята.
А в хола заради моята уреда и купоните за да не преча на никой:)
leonardo_vd - модератор
tcm написа:
Ровейки непрекъснато из нета стигнах до извода, че моите "майстори " са допуснали следните грешки
1 няма гумени уплътнения и никакви гумени ленти по металната конструкция
2 ватата/rockwool е на листове и лесно се къса с ръка- явно неподходяща за звукоизолация
3 гипсокартона e дебел
Правилни ли са разсъжденията ми и какви материали е трябвало да се използват?
В най-скоро време ще бутна тава в спалнята, защото вече не се издържа на думкането на музиката. Сега се оказа, че идва от 5 етаж, а аз съм на 2-я
И въобще ако звука се носи по конструкцията на сградата ще постигна ли ефект с такъв таван ? Подходящ ли е корка в това отношение?
От разсъжденията ти само едно е логично и може би е причина, а то е това че не е слагана уплътнителна лента.
Аз НИКОГА не съм използвал такава и за сега нямам такива проблеми. В твоя случай явно най-доброто решение е разваляне на тавана и направа на нов.
tcm
За бутането на тези тавани вече сме решили, но предвид какъв ужас е при условие, че се живее в този апартамент, не искаме да сгрешим отново. Въпросът е КАКВО ДА НАПРАВИМ СЛЕД ТОВА??
Това е и целта с която пиша упорито в този форум- да получа повече полезни мнения по въпроса.
Сега обмисляме вариант с корк, но не намирам никакво мнение доколко ще е ефикасен този вариант в моя случай, споменава се за заводи, звукозаписни студиа.
Дилемата е такава- 1. ако моя таван пропуска ниските честоти, няма ли да е по лесно решение ако залепя корк върху гипсокартона и дали той ще издържи./ пояснявам че е 9 мм, а не 7 както писах по-рано/ 7 см са целите тавани.
2. Бутам вскичко и слагаме корк . ще има ли ефект???
Ако някой е от Пловдив или региона- и има решение моля да се обади!!! Вярвайте ми всяко ваше мнение е ценно за мен.
velsi - Почетен майстор
Къде точно смяташ да е този корк? На мене не ми става ясно. И колко дебел ще е? Корка е много хубав материал, но не виждам как ще си решиш проблема с него. За мене решението е много вата. Колкото по-дебело - по-добре.
tcm
върху напаравения окачен таван - 4 мм.
velsi - Почетен майстор
Това, ако изобщо предизвика някакъв ефект ще е за твоя шум да не се предава навън. Но за тези резониращи кухини, за които говориш няма да има никакъв ефект.
Без да съм специалист ни най-малко ще се опитам да поразсъждавам по начина на предаване на звука. Знаем, че звука е вълна, трептения на въздуха предизвикани от някакво трептящо тяло. В случая тонколоната на твоя съсед. Колкото честотата е по-голяма, толкова дължината на вълната е по-малка. Високите честоти, се отразяват, навират се в разни пролуки с размери от порядъка на тяхната дължина на вълната и така затихват. Затова ти не ги чуваш при тебе. Тормозят те тези с ниска честота. Защо? Те имат много голяма дължина на въълната. От порядъка на метри. Те не могат да се наврат никъде, защото пролука от този порядък няма. Те просто блъскат по повърностите, до които достигат и така ги карат от своя страна да трептят и да се превърнат в нов източник на трептения, съответно звук. Затова и низките честоти проникват през строителните конструкции. Значи какво може да е решението? Преградата, до която тази вълна достига трябва да е такава, че да погълне трептението без самата тя да може да се разтрепти. Трябва да е някакъв масивен и мек материал, несвързан твърдо към останалата конструкция. Това, може да е някаква дебела и мека вата. Например стъклена на руло, 2 пласта, че може и повече. Другия източник в твоя случай са металните профили. Аз бих потърсил дебела (поне 1 см) пореста гума, която да се постави между UD профилите и стената. Също и между окачвачите и тавана. А защо не и между самия картон и профилите някакъв подобен материал?! Например подложка за ламинат.
При тебе казваш ватата е каменна, тоест по-твърда, подложка под профилите няма.... От там идват проблемите ти.
radoraev - специалист
tcm написа:
Ровейки непрекъснато из нета стигнах до извода, че моите "майстори " са допуснали следните грешки
1 няма гумени уплътнения и никакви гумени ленти по металната конструкция
2 ватата/rockwool е на листове и лесно се къса с ръка- явно неподходяща за звукоизолация
3 гипсокартона e дебел
Правилни ли са разсъжденията ми и какви материали е трябвало да се използват?
В най-скоро време ще бутна тава в спалнята, защото вече не се издържа на думкането на музиката. Сега се оказа, че идва от 5 етаж, а аз съм на 2-я
И въобще ако звука се носи по конструкцията на сградата ще постигна ли ефект с такъв таван ? Подходящ ли е корка в това отношение?
Да не би проблема ви да идва от другаде а не от окачения таван????
КАМИНА..........ОБЩ КОМИН............от 2-рия до 5-тия етаж нещо не ми се вързва :?
  • 1
  • 2

Тема "Проблем с окачен таван" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: