• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
Niki82 - напреднал
Аз съм УМНИКА, който е сложил такъв картон на 2 от таваните, които са пи 8,5кв м. Основният е каратаван и едвали ще оцеля гредарата. Лампите са пендели. Имам и един полюлей, който искам да сложа, но той ще е на 12,5 мм карто и мисля че точно до кабела има профил и мога да го хвана сбрапида в него. Надявам се да го издържи, понеже той е малко тежък
enean - напреднал
Тия окачвачи мисля че издържат до 25kg ама не съм на 100% сигурен, така че няма страшно. Гипсокартона въпреки че е 10мм не рискува абсолютно нищо, няма смисъл да търсиш профили.
Ако чак толкова те е страх предлагам ти и още един вариант. Щом разстоянието между тавана от гипскартона е 10см, ако над него е бетон, пробиваш с дълга бургия за бетон и използваш тези анкери :
http://markita.net/anker-m12-za-beton.html
Вкарва се като първо навиеш анкера на шпилката и после целиш с налучкване отвора, който трябва да е около 3 сантиметра (примерно за анкер за шпилка 6мм). След като нацелиш дупката натисни шпилката максимално с ръка да влезе колкото може. След това за всеки случай с чук отдолу на шпилката удари за да влезе още ако може. Не режи предварително шпилката. Остави я примерно ололо 30 см. След това с клещи хващаш и навиваш чпилката някъде най-накрая отдолу, защото там неименуемо ще прецакаш резбата-навиваш докато започне да скърца. Така направено режеш на място колкото ти трябва шпилката и е хубаво да сложиш шайба+гайка за зацепиш. От там нататък трябва да измислиш някаква кука, която да захванеш на шпилката с гайки.
Pooh - майстор
enean написа:
Тия окачвачи мисля че издържат до 25kg ама не съм на 100% сигурен, така че няма страшно. Гипсокартона въпреки че е 10мм не рискува абсолютно нищо, няма смисъл да търсиш профили.
"Тия окачвачи", са всъщност дюбели и въпросът е не ТЕ колко издържат, а гипсокартона, преди да се изкърти. И как реши, че при дебелина 9,5 мм (защото 10 мм дебелина няма), не рискува нищо? Ако си закачал товари и си сигурен - това е друг въпрос. Просто АЗ не бих рискувал, да окача товар над 1 кг. разчитайки на здравината на 9,5 мм-ова плоскост. Дори и при разпределяне на теглото на по-голяма площ, съществува опасност от огъване и провисване - зависи от теглото ... но може и да бъркам.
enean написа:
Ако чак толкова те е страх предлагам ти и още един вариант. Щом разстоянието между тавана от гипскартона е 10см, ако над него е бетон, пробиваш с дълга бургия за бетон и използваш тези анкери :
http://markita.net/anker-m12-za-beton.html
Вкарва се като първо навиеш анкера на шпилката и после целиш с налучкване отвора, който трябва да е около 3 сантиметра (примерно за анкер за шпилка 6мм). След като нацелиш дупката натисни шпилката максимално с ръка да влезе колкото може. След това за всеки случай с чук отдолу на шпилката удари за да влезе още ако може. Не режи предварително шпилката. Остави я примерно ололо 30 см. След това с клещи хващаш и навиваш чпилката някъде най-накрая отдолу, защото там неименуемо ще прецакаш резбата-навиваш докато започне да скърца. Така направено режеш на място колкото ти трябва шпилката и е хубаво да сложиш шайба+гайка за зацепиш. От там нататък трябва да измислиш някаква кука, която да захванеш на шпилката с гайки.
Niki82 написа:
Основният е каратаван
enean - напреднал
Ами например такива подобнии окачвачи съм ползвал много, когато правя окачен таван от гипскатрон, под друг окачен таван от гипскартон. Един квадрат окачен таван единична конструкция 12,5мм тежи на всеки окачвач 12,5 кг точно. По книга мисля че му дават 25 кг върху картон 12,5мм, като там почти съм сигурен, че първо се чупи окачвача при пренатоварване, а не картона.
Тук имаме картон 9,5мм, но колко тежи един полюлей? Вярно е че е картон, изглежда несигурно, но въобще не е така - здраво си е и се окачва по такъв начин на общесвени места и си в норми до определено тегло. Меду другото охлюви и пластмасови дюбели като показаните по-горе на таван е абсолютно забранено да се ползват за окачване на таван.
jekasus - майстор
Ще цопна тук един руски клип от Ютуб -
[youtube][youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pCSUksZnBfQ[/youtube][/youtube]
Niki82 - напреднал
Теглих абажура и тежи 1,6кг.
Тани - модератор
Монтирай го с показаните дюбели. Няма да падне. Най-много да ти направи корем на гипскартона :wink:

Другия пътползвай нормален гипскартон, или ако ползваш 9,5 направи скарата поне на 40 см или по-малко.
Niki82 - напреднал
На единия таван е през 50см, на другия е през 40см. Въпроса е тази метална пеперуда с кука, таива купих , в отвора през който минава кабела ли да ги слагам или нови отвори? Питам понеже чашките на абажурите не са много големи, за да скрият ако е по встрани отвора.
Niki82 - напреднал
Не намирам точният раздел и моля да бъда извинен. Искам да попитам когато си купувам осветително тяло с какъв цокъл да го избирам? Има G9, G4,E27 и т.н. Има ли някаква особенозт и някои от изброените да не е добре дасе купува? Благодаря.
  • 1
  • 2

Тема "Осветително тяло - монтаж на окачен таван?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: