• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
a.3 - напреднал
Здравейте,

опитвам се да направя първия си окачен таван. На снимката съм показал как съм го направил до момента - носещите греди закачени с бързи окачвачи за тавана (през 80см) са опрени отгоре върху UD профилите.
Прикачен файл:
tawan_2.jpg
И точно тук искам да питам дали трябва окачените CD-та да опират UD обшивката(стената над тях) или трябва да висят във въздуха? Ако трябва да висят, то защо?

Смятам отдолу с кръстовидна връзка да сложа скарата от CD-та, която ще влезне в UD обшивката.

Благодаря ви предварително.
ivanovrg - специалист
UD не само трябва да опира стената ,но и трябва да е захванато за нея

има вариант при който не се опира в стената и не се захваща за нея,но не се използват УД-та там а ЦД-та

до тук добре си се справил

п.п на снимката не се вижда адли носещите ЦД-та са захванати за УД-то
ако не са го направи
a.3 - напреднал
Благодаря ти за бързия и много полезен за мен отговор :-D Не съм сложил още рапидки на носещото CD към UD-то, понеже исках да си изясня предишния въпрос!

И да използвам прИмоцията да питам още 1 въпрос - Стените са много криви (няма нито един прав ъгъл в стаята - почти ромб) и следователно от къде е най-правилно да почна поставянето на листовете с гипскартон в последствие, за да има възможно най-малко кърпежи?

Благодаря още веднъж!
ivanovrg - специалист
аз лично тръгвам някъде в средата на едната стена с рязан лист
според размерите на стаята и кривината :-D (примерно 90см-200см)
след този лист поставям един цял,като започна някеде в средата на поставения
после поставям от тази същата средав другата посока

ако стаята е по голяма и с тези два листа не си стигнал до двата и края
почваш 3 ред по същия начин като втория
после се връщаш назад по обратен ред да запълниш празнините

като ги нареждаш внимаваш фабричните фуги да вървят плътно една до друга
така ти се гарантира лесното поставяне на следващия ред

май стана дълго и объркано
дано си ме разбрал
subzero - специалист
Един въпрос от мен. С двойна скара ли мислиш да си правиш тавана? Защото ако не, ЦД-тата трябва да влизат в УД-тата иначе няма как да захванеш гипсокартона и за двата профила. И един съвет от мен. Сложи си вата задължително, разликата в температурата е доста голяма после
a.3 - напреднал
Да, ще бъде двойна скара (тя вече е :rolleyes: ) и мисля да сложа 5cm каменна вата 50кг/м3 (fibran geo) както и паро непропускливо фолио.

Това съм направил до момента:
http://www.flickr.com/photos/37498351@N ... 705412537/
Интересуват ме няколко неща:
1. Трябва ли да закрепя кръстатите връзки към носещите CD профили с копчета? (вижда се на една от снимките)
2. Трябва ли да закрепя скарата от CD-та, която влиза в UD профилите с копчета?
3. Трябва ли да слагам звукоизолиращи ленти някъде, за да не кънти от бас на домашно кино например и къде? Също така късно ли е вече?
4. Стаята е 3.37х3.80м, а скарата стана 60см на 85см , като ватата ми е 60х120см, което е добре, но гипскартона не мога да измисля как да го почна (не че съм стигнал до него). Няма ли някакъв софтуер, на който да му зададеш размерите на стая, скара и р-р на листове на гипскартон и да ти покаже как да го редиш? :-D

Много въпроси станаха, но надявам се отговорите да бъдат полезни и за други начинаещи направи си сам майстори и съфорумци.
ulieliadi - специалист
1.Не е задължително, но ти препоръчвам ако не бързаш го направи
2.Не
3.Ленти се слагат на УД профилите и на окачвачите(ти си изпуснал момента)
4.Сложи още профили като ги направиш през 50см един от друг.Тогава затваряш перпендикулярно на тях
a.3 - напреднал
ulieliadi написа:
1.Не е задължително, но ти препоръчвам ако не бързаш го направи
2.Не
3.Ленти се слагат на УД профилите и на окачвачите(ти си изпуснал момента)
4.Сложи още профили като ги направиш през 50см един от друг.Тогава затваряш перпендикулярно на тях
Благодаря ти много :shock: Особено за т.4, колко просто и ефективно решение, за което изобщо не се сещах. Така ще си напасна нещата както на мен ми е удобно, а пък и CD-профилите не са чак толкова скъпи :) Благодаря ти още веднъж :supz:
ivanovrg - специалист
и понеже не са толкова скъпи ти препоръчвам да ги сложиш през 40см
в разните му проспекти пише от 40 до 50
защо винаги вземате горната граница
mitko64 - майстор
Използвам темата на колвгата за едно мое питане. Решил съм да си правя окачен таван в банята от тези пласмасовите ламперии. Питането ми е по-скоро от естетично естество. Как да ориентирам плоскостите спрямо прозореца- успоредно или перпендикулярно.
  • 1
  • 2

Тема "Бързо питане за окачен таван." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: