• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект

Полезна ли ви е темата

88%
ДА
155
2%
НЕ
3
11%
чета от любопитство
19

Общо гласове: 177

Tzezar - специалист
Здравейте и от мен.Не знам дали е уместно да пиша в тази тема. Но ако модераторите преценят, ще отворя нова. Отскоро съм в къща и се боря с какви ли не предизвикателства. Но ето че дойде ред на таваните. Конструкцията е гредоред. Изчетох доста, но имам въпроси, които се надявам с помощ от форума да изчистя. Стария таван е напукан и на места има провисване. Реших да го изправя с гипсокартон. Средствата не достигат и затова реших да си го направя сам. А и честно казано просто ми допада идеята да приема това предизвикателство.
Стаите са две и са с размери 3,30 на 3,20 едната, и втората съответно 3,30 на 3,05. Гредите на тавана са по размера 3,30 м.Имам доста въпроси но ще започна с най-важните.
1. Дали да е двойна скара или единична - уточнявам система Д112 или Д113 ще е по-подходяща в моя случай.
2. При Д112 мисля тела с ухо да бъде хванат за гредите носещи покрива, а не на гредите на тавана. Не съм сигурен, обаче дали не греша.
2.1 Анкерфиксовете през колко см е най-добре да бъдат разположени. Т. е. на колко точки ще се окачат носещите профили.
2.2. Монтажните профили мисля да започна в двата края от двете стени на 10 см. и после през 50 см. един от друг.
3. При Д113 директните окачвачи трябва да се захванат за гредите на тавана. Изглеждат добре, но дали да им имам доверие!
3. Над каратавана е под подкривното пространство и съм решил между конструкцията и каратавана да сложа паро пропускливо фолио и изолационна вата - поне такива са съветите във форума.
4. И един въпрос, който си задавам разглеждайки системите на Кнауф и форумите е за случай като моя, не е ли по-подходящ варианта със самопремостващ таван с картон само отдолу и изолация- Система Д131.
Благодаря предварително.Ако модераторите разрешат ще сложа и снимки и скицата,която съм си направил.
redlabel - помощник
Здравейте! След като се изгради таван от ГК с фигури и вата как се процедира? Грундира се, шпаклова се и се боядисва или след шпакловка се грундира и след това се боядисва?
falcoh - специалист
Здравейте, предстои ми да правя изолация на таван с вата и гипсокартон на еднофамилна къща. Тавана е бетонна плоча, изолацията ще е отдолу на плочата, отгоре е неизползваемо таванско помещение. Въпросът ми е ще има ли разлика и каква ще е освен в цената ако вместо пароизолационно фолио между ватата и гипсокартона сложа обикновен найлон.
KnauFer - специалист
съб май 11, 2019 5:22 pmfalcoh написа:
Здравейте, предстои ми да правя изолация на таван с вата и гипсокартон на еднофамилна къща. Тавана е бетонна плоча, изолацията ще е отдолу на плочата, отгоре е неизползваемо таванско помещение. Въпросът ми е ще има ли разлика и каква ще е освен в цената ако вместо пароизолационно фолио между ватата и гипсокартона сложа обикновен найлон.
Е щом има таванско помещение - мисля че не е нужно да се полага пароизолация !
Иначе да,аз полагам найлон вместо фолио когато клиента не иска да налива много пари..
muhala - майстор
Здравейте,

При система D11* на кнауф какви окачвачи трябва да бъдат използвани при дървен мансарден покрив ?
Директните окачвачи ги дават само за бетон. Освен това наклона на покрива ще създаде момент в окачвачите, който няма да е надолу, а и към стрехата. Това може ли да ги огъне ?

Окачвачите за дърво пък не са ми удобни, защото искам да сложа мембрана под гредите.
theagent - специалист
ср мар 31, 2021 1:05 pmmuhala написа:
...
Директните окачвачи ги дават само за бетон. ...
Защо само за бетон?!? Двата отвора в края са точно за винтове при монтаж към дървена конструкция.

А за скатни покриви има анкерни окачвачи за дървени конструкции
muhala - майстор
Ако използвам обикновен директен окачвач и профилите са от билото към стрехата, горе долу става. (1)
Обаче ско профилите са напреки (2), тогава и окачвача трябва да се завърти на 90 градуса и тогава ще сгънат (3)
Изображение


ср мар 31, 2021 10:06 pmtheagent написа:
ср мар 31, 2021 1:05 pmmuhala написа:
...
Директните окачвачи ги дават само за бетон. ...
Защо само за бетон?!? Двата отвора в края са точно за винтове при монтаж към дървена конструкция.

А за скатни покриви има анкерни окачвачи за дървени конструкции
theagent - специалист
чет апр 01, 2021 4:54 pmmuhala написа:
...
Обаче ако профилите са напреки (2), тогава и окачвача трябва да се завърти на 90 градуса и тогава ще сгънат (3)
Е за тези случаи са другите анкерни окачвачи за дървена конструкция

nikkk - специалист
Майстори, как бихте процедирали с направата на двойна скара от CD профили при таван с ъгъл, който не е прав - например подобен в който ъгъла е 120 градуса? Например, лявата и дясната половина според чертежа ще имат собствена (перпендикулярна на стените си) скара, и двете скари ще бъдат "закопчани" заедно. Или от кнауф са измислили нещо по-"извънземно" за такива случаи? :)

Прикачен файл

tavan.PNG
tavan.PNG (10.54 KиБ) Видяна 2332 пъти
nikkk - специалист
Отговор не получих, но събрах информация, направих тавана, и споделям с всички как би трябвало да се процедира.

При двойна скара, носещите (горните) профили, не е необходимо да се фиксират един за друг на мястото на срещата им, задължително е да се фиксират монтажните (долни) UD профили. Това може да стане по няколко начина:
1. въртящ се анкервинкел
Аз лично не си представям как ще се получи;

2. поцинкована лента:
Изображение
Това е системното решение на Кнауф. Вероятно най-доброто, но лентата се продава на разфасовки от 10 метра, и хич не е рентабилно за домашния майстор да закупува такова количество, при положение, че ще използва само 30-40см от нея.

3. обикновена поцинкована ламарина
Трябва да се намери такава с дебелина между 0.5 и 1мм; недостатък е, че трудно ще се фиксира от едната страна докато се навият рапидките в другата.

Моето изпълнение е подвариант на т.3, като съм използвал продължение на UD профилите с изрязани вертикални части, като остава само долната хоризонтална част от профила. На това място не се пропуска да се сложат поне по 2 рапидни винта през картона.

Прилагам чертеж и снимка за яснота. Поздрави!

Прикачен файл

снимка.jpg снимка

Прикачен файл

чертеж.PNG
чертеж
чертеж.PNG (23.01 KиБ) Видяна 799 пъти
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Направа на таван от гипскартон на двойна конструкция" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: