• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект

Полезна ли ви е темата

88%
ДА
155
2%
НЕ
3
11%
чета от любопитство
19

Общо гласове: 177

leonardo_vd - модератор
След многото запитвания на ЛС и цапане в темите реших да направя една проста темичка за това как се монтира гипскартон на таван и в нея да се задават въпроси САМО по тази тема.

За почвам с необходимите инструменти, който е препоръчително да имаме. Снимал съм някои от моите, малко са изтормозени но вършат работа.

1.Нивелир /може и лазер/
2.Чук
3.Ножици за ламарина
4.Перфоратор
5.Винтоверт /може на батерии и на ток/ и с отверка става ама трябва доста здрави ръце :rolleyes:
6.Метър или рулетка /аз предпочитам метъра, доста по-точно се работи/
7. Молив
8. Макетно ножче
9. Ренде /може и без него/
10. Конец чертилка
11.Прав ъгъл /гюния/

След това идва ред на материалите:

1. UD профил за окантване на стените по нивото на тавана
2. CD профил за направа на конструкцията за монтаж на картона
3. Директни окачвачи за нивелиране на тавана и захващане на НОСЕЩИТЕ CD профили за съществуващия таван.
4. Кръстата връзка за 2 нива за захващане на монтажните профили за носещите.
5. Анкер дюбел за захваюане кръстата връзка за съществуващия таван /ако е бетон/ а ако е гредоред се ползват по-дълги винтове за дърво и се завинтват в гредите.
6. Винт тип "копче" за захващане дирекния окачвач за носещите CD-та
7. ПВЦ дюбел пирон за монтаж на UD профилите към стените или винтове за гипскартон ако стените са от гипскартон като в случая.
8. Винтове 25мм за гипскартон за монтаж на самия картон върху профилите
9. Вата само по желание, която препоръчвам винаги да се слага.
10. И гипскартон естествено. Аз работя само с 12,5мм това 9,5мм ми се струва та*ак работа.

Открийте доказани професионалисти за монтаж на гипсокартон

Свържете се с препоръчани майстори и фирми за окачени тавани

Намерете надеждни специалисти в сферата на сухото строителство

Прикачен файл

Image036.jpg
Инструменти
Image036.jpg (76.13 KиБ) Видяна 72657 пъти

Прикачен файл

Image033.jpg
Кръстата връзка и крепежи
Image033.jpg (48.77 KиБ) Видяна 72657 пъти
leonardo_vd - модератор
Започваме с оразмеряване на помещението ни. В случая стаята е с размери 4,20м на 3,10 м. Грубо, не помня точните размери. Пускаме си ниво където искаме да слезе тавана, кой с каквото има /нивел, маркуч или лазер/ и с чертилката очертаваме къде ще монтираме УД профилите. Важно е така да се пусне нивото че да има място за конструкцията която заема не по-малко разстояние от 7см. Така че преди да монтирате профилите проверете обстоино дали има "пазви" на съществуващия таван които евентуално ще ви създадат проблеми.

И така вече имаме нивото на тавана с монтирани УД профили. :rolleyes:

Прикачен файл

Image035.jpg
Ето и монтирани УД профилите.
Image035.jpg (44.33 KиБ) Видяна 72656 пъти

Прикачен файл

Image029.jpg
Това е част от стаята
Image029.jpg (39.15 KиБ) Видяна 72656 пъти
leonardo_vd - модератор
Минаваме към следваща фаза оразмеряване на позицията на носещите профили и тази на монтажните.
След като помещението е правоъгълно би следвало за по-лесна работа и по-голяма здравина монтажните профили да са по посока на късата страна в случая на 3,10м. Тогава НОСЕЩИТЕ трябва да разположим перпендикулярно на монтажните, сиреч по дългата страна.
Следващото което трябва да определим е колко броя монтажни ? В случая разполагаме с широчина от 3,1м и мисля че 3 монтажни профила са идеален вариант. В този случай делим широчината на 4 /понеже като се монтират 3 профила се получават 4 полета/ или 3,1/4= 0,77м.
Значи че през всеки 77см. ще имаме монтажен профил /хобаво е това разстояние да не е по-голямо от 1 - 1,2м/ Вече имаме мястото на носещите остава да определим къде ще са директните окачвачи с които ще нивелираме тавана. Те се монтират по дължината на носещите на не по-малко от 1 метър разстояние между тях. Ето и няколко снимки на описаните работи.

Прикачен файл

Image034.jpg
Директните захващайте винаги САМО с анкер дюбел който е метален. Може да монтирате и с 2 дюбела в края на окачвача, но с годините опит монтирам само с един в средата и проблеми не съм имал.
Image034.jpg (58.37 KиБ) Видяна 72651 пъти

Прикачен файл

Image030.jpg
РАзпределени и монтирани директни окачвачи.
Image030.jpg (46.29 KиБ) Видяна 72651 пъти
leonardo_vd - модератор
След като сме монтирали окачвачите минаваме към следващата фаза а тя е изграждане на самата конструкция. Тук има няколко начина да се направи, аз ще Ви обясня моя който се е доказал като прецизност и време за изпълнение.
Тъй като конструкцията за монтаж на картона /монтажните профили/ трябва да е през 50см. и да е перпендикулярна на конструкцията от носещи то гипскартона ще лежи с дългата си страна по посока на дължината на стаята. За това конструкцията ни трябва да е перпендикулярна на дългата страна на стаята та да не се налага да режеме гипскартона по дължина а само по късата част. Оразмеряваме от къде ще почнем и тъй като в моя случай стаята е с НИТО един прав ъгъл си избирам една от 2-те страни и бележа 20см /примерно/ така дори и ъгъла да се затваря или отваря аз ще имам профил по края на стаята, който не е на повече от 50см и няма да се налага в последствие да добавям такъв ако се наложи. След това си оразмерявам от тези 20см всеки 50см. до края на стаята. ЗАПОМНЕТЕ по дългата част. След това трябва да определим от другата страна къде ще са профилите под прав ъгъл с вече оразмерената дълга стена. За случая си изрязваме едно ЦД с ширината на стаята, пъхаме го в УД-тата и с прав ъгъл от някой от вече направените белези го пренасяме от другата страна. Така след това си оразмеряваме и другата стена през всеки 50см и имаме линия за конструкцията под прав ъгъл със стената по която ще започнем монтажа на картона, което гарантира безпроблемен и прецизен монтаж.

Прикачен файл

Image038.jpg
Image038.jpg (43.85 KиБ) Видяна 72639 пъти
leonardo_vd - модератор
Идва ред и на самата конструкция. Предварително си удължаваме носещите профили по дължината на мястото което заемат. Нарязваме и монтажните по размер на широчината. В моя случай всички за с различен размер, защото стаята ми е крива. ЗА по лесен монтаж аз процедирам ТАКА:
Пъхам в УД-тата средния монтажен профил и след това напъхвам носещите отгоре и ги позиционирам спрямо окачвачите без да ги захващам. Редя си и монтажните според белезите и ги закопчавам с кръстати връзки за носещите, като конструкцията буквално "виси" на УД профилите. По този начин по-лесно се захващат кръстатите връзки и за нула време имаме подредена, но НЕНИВЕЛИРАНА конструкция.

Прикачен файл

Image039.jpg
Нахвърляните профили.
Image039.jpg (66.68 KиБ) Видяна 72630 пъти

Прикачен файл

Image041.jpg
Кръстатата връзка
Image041.jpg (52.95 KиБ) Видяна 72631 пъти

Прикачен файл

Image040.jpg
Image040.jpg (57.82 KиБ) Видяна 72631 пъти
leonardo_vd - модератор
Следва да нивелираме конструкцията. Тук аз процедирам така:
Пускам си лазера на произволно ниво и замервам колко е до УД профила.

Прикачен файл

Image044.jpg
Това е показанието до уд профила.
Image044.jpg (41.92 KиБ) Видяна 72630 пъти
leonardo_vd - модератор
След което нивелирам тавана само по дължина на средния носещ профил и така избягвам следващи мерения с лазера и използвам мастар от средата към краищата за да изправя и другите 2 носещи. Процедурата е много лесна, защото веднъж нивелиран среден носещ профил и закопчана конструкция другите да почти там където трябва, защото монтажните ги повдигат. Трябва обаче за всеки случай с мастар да си проверите и захванете директните окачвачи.

Прикачен файл

Image048.jpg
И вече захваната и изпъната конструкция
Image048.jpg (57.39 KиБ) Видяна 72626 пъти

Прикачен файл

Image046.jpg
Проверка с мастар. МАлко кофти снимка ама с 8800 толкоз
Image046.jpg (46.01 KиБ) Видяна 72626 пъти

Прикачен файл

Image045.jpg
Замерване и захващане на средния носещ.
Image045.jpg (50.39 KиБ) Видяна 72626 пъти
leonardo_vd - модератор
Следва поставяне на ватата и монтаж на картона. Аз слагам по два пласта по 5см. като кръстосвам посоката на ватата.

Прикачен файл

Image050.jpg
След това по посока на монтажните
Image050.jpg (61.73 KиБ) Видяна 72623 пъти

Прикачен файл

Image049.jpg
Първо по посока на носещите профили между тях.
Image049.jpg (77.51 KиБ) Видяна 72623 пъти
leonardo_vd - модератор
Идва ред на листовете картон. Аз почвам ВИНАГИ с половин лист разцепен по дължина /на 60см/ та да нямам фабрична фуга по дължина на стаята в ъгъла между стената и тавана /така не се налага пълнене с фугиращ материал/ Не започвам от началото на стаята а примерно от някой следващ профил та да се изкърпи после, защото фирата е по-малко и става по-бързо. След като вече имаме монтирани 60см по цялата дължина на стаята всичко нататък е песен и идва от само себе си. Следващия ред разминаваме краищата на листовете с тези които вече са монтирани. За препоръчване е с половин лист или 1м. И така до края на тавана. Разминавайте всеки следващ лист за по-голяма якост на тавана и риск от провисване и сцепени фуги.

Прикачен файл

Image051.jpg
Image051.jpg (41.6 KиБ) Видяна 72616 пъти

Прикачен файл

Image053.jpg
Image053.jpg (37.69 KиБ) Видяна 72616 пъти

Прикачен файл

Image054.jpg
Image054.jpg (35.85 KиБ) Видяна 72616 пъти
leonardo_vd - модератор
МАлка забележка:
Всичко описано по-горе е не КАК ТРЯБВА да се прави, а "Как го правя АЗ" Всички снимки са авторски и няма нищо "копи-пейст" Отворен съм за всякакви въпроси свързани САМО с темата.

Христос Воскресе!!!!!! :partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Направа на таван от гипскартон на двойна конструкция" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: