• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
miroslav_kn - специалист
1 - колко трябва да бъде разстоянието между бетонния и окачения от гипскартон таван за да бъде безпробленно монтирани луничките
2 - кабелите преди трансформатора е квадрат и половина а след него до крушката същият ли е?
3 - къде изобщо се поставя въпросният трансформатор.
ако има някоя схемичка май ще ми е най лесно
zinaida - напреднал
Най - добре е разтоянието да бъде поне 10 см за да монтираш безпроблемн и луничката и фасунгата.
5 лунички по 20 вата са 105 ватов трансформатор. Захранващия кабел на трансформатора може да бъде с 0.75квадрата проводник и същия кабел може да захрани всяка една от луничките, а не всички заедно.
Трансформатора го поставяш до самата луничка.
Успех
masteradmin - майстор
Няма универсално разстояние. То се определя от модела на луничките. Може да бъде от 2 до 15 см. Колкото до сечението на кабела за трафовете 1.5 квадрата е добре, но за луникчките е важно колко ще вържеш на един траф и колко им е мощността. Изчислението е просто 50W крушка при 12В захранване консумира съответно около 4А, което се равнява на размера на тока за един котлон. Така че сам смятай. Имай на предвид ,че не е важно само сечението на кабела, а и качеството на свръзките (там се появява проблем най - често).
Трафа най-често се слага между окачения таван и тавана, защото при по дълъг кабел (от трафа до крушаката) се получават много загуби и крушките светят като цигари. По принцип ако имаш вата най-добре си вземи електронни тафове, защото другите прегряват много бързо (немогат да се охлаждат).
Успех
GeorgiRadevDu - специалист
Растоянието м/у картона и тавана 7-10 см. Кабелите 2х1,5 . Ибери трафове с мощност според броя и ватовете на луничките.През отворите за
луничките се събира и самия траф. На трафчето има вход 220v и изход
12v .Внимавай с мощността на трафа , ако се наложи пусни и друг/и/
захранващи кабели :yawinkle: Връзките стегни добре защото ако
прегреят заминава и трафа.
tottenham - специалист
не ми се изясни ако искам да свържа примерно 4 луни по 50 вата- да си взема траф 250вата или е по добре да вържа към захранването преди трафа, не един а 2 трафа паралелно с мощности по 150вата? дали е възможно това без последици естествено?
masteradmin - майстор
Определено според мене е по - добре 2 трафа по 150вата.
tottenham - специалист
някъде бях чел за проблеми свързани с включването на 2 трафа и затова и ми бе въпроса.
velsi - Почетен майстор
Проблема е при свързване на изходите на двата трансформатора в паралел. За входовете нямаш грижи.
masteradmin - майстор
Проблема е като свържеш повече от 2 луни4ки паралелно към един траф. Най често последнта свети много по - слабо. Заради големите загуби във връзките и кабелите и отделно може и трафа да не издържи. Сметни колко ток трябва на 3 лунички от по 50вата. При 12В захранване се получават 12.5 А. което отговаря на ел уред работещ на 220 волата около 3 киловата. Което прави мостов кабел от поне 2.5 квадрата :) С 2 думи не са важни само трафовете ами и дебелината на проводника и най вече снадките (задължително с устер клема). Все едно да си свържеш готварската печка със тънък кабел които е снаставен с тиксо на няколко места.
tottenham - специалист
добре, но ако ги вързвам последователно луничките на вторичната намотка, нали напрежението ще падне, т.е. две луни последователно на вторичната намотка (и двете с еднакъв товар) то напрежението ще се радели на 2*6 волта?!
Не съм виждал или свързвал луни, но мислех, че се вързват паралелно на вторичната намотка?
  • 1
  • 2

Тема "помощ относно луничките" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: