Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
evgor - напреднал
Здравейте.Имам да правя ГК на таван гредоред,гредите са 15х15 см.Тъй като е къща,височината на стаята е около 2,50 м и ми се искаше да не пада тавана много ниско.Бях се насочил към единична скара,но приятели ме посъветваха за двойна.Не можах да открия повече инфо във форума,затова и търся съвет.Двойна или единична скара?Над гредореда е подпокривното пространство,което е вискоко около 1,60 и го ползвам за нещо като склад.Ще сложа 4-5 см фибран на пода му,за да обира вибрациите и за топлоизолация,м/у гредите съм сложил 10 см минерална вата.С единична скара има ли вероятност да се напука м/у ГК плоскости,а с двойна?
И още един въпрос.Ще сложа найлон м/у ватата и картона,но се притеснявам да не мухлясваОт горния край където ще е фибрана да оставя ли отворено на места,за да диша?Върху фибрана ще има балатум,да не се прецаква фибана и се притеснявам че с годинте от конденза ще мухляса ватата и ще мирише.
Благодаря ви предварително,поздрави

Прикачен файл

IMAG0352.jpg
colyo - специалист
При мен е с единична и стана много добре.
Прикачен файл:
027541905.jpg
027541905.jpg (43.36 KиБ) Видяна 11814 пъти
Прикачен файл:
027541911.jpg
027541911.jpg (55.55 KиБ) Видяна 11814 пъти
Прикачен файл:
027541913.jpg
027541913.jpg (27.3 KиБ) Видяна 11814 пъти
ralev - специалист
Задължително двойна!
colyo - специалист
Не съм спец и за това да попитам. Каква е логиката да се слага двойна скара? Поне за мен от инженерна гледна точка, освен , че е по-тежка, по-скъпа и по-трудоемка не виждам друга разлика. Не виждам на какво отгоре би била по-здрава.
Не се заяждам, просто ми е интересно.
jekasus - майстор
Особено при тавани с гредоред обира различното движението на гредите. По-лесна за нивелиране и оттам е по-бърза за монтаж. Малко по-скъпа е като материали :-D
Pooh - майстор
colyo написа:
Не съм спец и за това да попитам. Каква е логиката да се слага двойна скара? Поне за мен от инженерна гледна точка, освен , че е по-тежка, по-скъпа и по-трудоемка не виждам друга разлика. Не виждам на какво отгоре би била по-здрава.
Не се заяждам, просто ми е интересно.
По-тежка, колко да е по-тежка ... с няколко грама на м² ...
За по-скъпа - не мисля - твоят преразход на окачвачи и крепежи за тях, доста изравнява нещата. :wink:
По-трудоемка ... :? ... Това, което си сътворил ти е много по-трудоемко от скара и на две и на едно ниво (защото винаги може да се направи и такава, но разликата с твоята е, че има и напречни профили)
Лесно се откриват разликите от твоят вариант на окачен таван и правилния с дълъг мастар. При наличие на носещи и монтажни профили, без значение дали е двойна или единична скарата, няма усукване на профилите по дължина, разпределението на товарите е по-равномерно и от там се повишава и здравината.
Ето, че стигнахме пак до здравината - може ли първо да уточним, какво точно се влага в понятието "по-здрава скара"? Да, ако наредим профили САМО в едната посока, нормално е да има повече окачвачи ... Може дори да намажем и профилите с лепило - не само да разчитаме на рапидки, но това плюс ли е?
Особено при гредоред, задължително има движения на конструкцията, което ако не е предвидено води до напукване в ъглите (предимно, но не само). Цялата идея на кръстосването на профилите при окачен таван е, да обират неизбежните движения на носещата конструкция, да запазват нивото на скарата в една равнина и да разпределят равномерно тежестта. Всеки е свободен да прави, всякакви волни импровизации и експерименти ... вкъщи, но нека не забравяме, че има правилен начин и той е доказан с времето.
colyo - специалист
Благодаря за отзивите. :partyman: При монтажа на конструкцията бях само контрамеханик, демек придържах и помагах общо взето. Приятелят ми, който го прави ми каза, че по принцип е правилно да се направи с двойна скара, но не е задължително. 12 ст. за окачвач и 9 лв. за 1000 види 5/50 не оскъпяват нещата. Да разбирам ли, че двойната скара не се захваща за гредореда? Ако е така все пак се правят още 50 дупки в стената с още 50 дюбела и 50 види. Просто искам да си изясня за себе си какъв е смисъла. :?
N.Georgiev - специалист
Не бе адаш на стената се слага само едно УД първия профил на двойната скара се монтира с окачвачи Или тел над УД-то ( лежи върху него ) а останалата конструкция се реди на кръст и се захваща с ония педерастийки дето останаха от тавана над стълбището .


Да спомена ,че аз правих таваните :partyman:
Pooh - майстор
Разбира се, че двойната скара се захваща за гредореда, но много по-нарядко - носещите профили са през 0,9-1 м, а не през 50 см.
Като се замисля ... не е задължително и скара да се прави - кови за гредите и си пей. Е, после ще имаш освен красиво нагънат и красиво напукан таван, но нали ще е по-евтино ... :wink:
Смисъла на кръстосаната скара, мисля, че вече го изяснихме.

Профилите по стените не са задължителни - улесняват нивелацията и реденето на скарата. Силно препоръчително е да не се монтира картона за тези профили - периферните UD. Все пак без тях на неопитен монтажник, ще му е доооста трудно да нивелира скарата.

П.П. Ники, излагаш се братче! Колко толкова спестихте, за сметка на двойния гърч с монтажа и нивелирането на ВСИЧКИ профили? Оправдан си само ако е било отдавна и ... ако почерпиш. :prost:
N.Georgiev - специалист
Ще мина с почерпката (скоро ще идвам към вашето село ), щото не беше отдавна , даже преди два дена завършихме и още един таван на адаша .Така решихме така го направихме :-D

Тема "Двойна скара или не за гредоред" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: