• 1
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 41
Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
edibg - помощник
Здравейте, хванах се да си правя тавана в апартамента сам, прочетах някоя друга статия, видях няколко снимки, но възникнаха няколко въпроса.
1.Носещата конструкция е изградена на едно ниво, поради тази причина трябва да закрепя CD към CD профил. Първоначално го правих по начина показан на снимка "Монтаж CD/CD преди да видя Knauf", като днес монтирах част от профилите м/у носещите CD по метода на кнауф, но ми направи впечетление, че е доста по-нестабилно, т.е. във вертикала се движи свободно контрукцията в точките на връзка(все още не съм нивилирал тавана).Според вас, кой вариант е по-надежден и мога ли да си ползвам моя вариант ?

2. Според вас, добре ли са разпределени профилите показани на снимка "Проек за спалня 3.4м/3.1м" ? С кръгче и черта са означени местата на поставяне на директните окачвачи(с два анкер пирона), като CD профилите(5-те броя) на дългата страна(3,4м) са цели от край до край. Въпроса е напречните, по кой от методите по-горе да ги напрвя и дали ми стигат точките на окачване или трябва допълнително. С различни цветове съм показал различните листове гипс-картон, така че да се застъпват фугите, доколкото може.

На последната снимка е коридора(1.5м/3м) като закрепях профилите по моя начин и като цяло конструкцията е доста по-стабилна, но може би заради по-малките размери.

Прикачен файл

4_proekt.jpg Проект спалня 3,4/3м

Прикачен файл

3_montaj_CD-CD.jpg Монтаж CD/CD преди да видя Knauf

Прикачен файл

2_montaj_CD-CD.jpg Монтаж CD/CD вариант Knauf

Прикачен файл

1_koridor.jpg Контрукция коридор
tysonlkr - специалист
Стаята си я прави по класическия начин, под дългата страна на картона да няма профил. Нареди профилите през 50 см и няма да имаш проблеми. Аз така си правих хол с доста по големи размери.

В коридора може да го правиш по този начин :wink:
Аз паразитките ги правя по начина с УД профил.
edibg - помощник
tysonlkr написа:
Стаята си я прави по класическия начин, под дългата страна на картона да няма профил. Нареди профилите през 50 см и няма да имаш проблеми. Аз така си правих хол с доста по големи размери.

В коридора може да го правиш по този начин :wink:
Аз паразитките ги правя по начина с УД профил.
Добре, а като няма профил под дългата страна там няма ли да се пука ?

Би ли хвърлил едно око и на този чертеж. Това е хола, 5,2м/3,3м. Като с "х" са защриховани носищете CD, а с квадратчета са разпорките(пак от CD профил), но те се падат под дългата страна на гипса, а доколкото разбрах от написаното, че не трябва да са там и този път не мисля да слагам разпорките през 60см, а през 120см. Така най-голямото празно пространство без да е хванат гипса ще е ~42/110см - далище увисне 12.5мм ?

Прикачен файл

tawan_hol.jpg Разчертан хола, 5,2м/3,3м
tysonlkr - специалист
Няма да спука нали на всеки 50см имаш профил в който е хванат гипскартона.

Стаята която правих бе 3,5м на 6м. Използвах СD-та 4 метрови, които го слагах по късата страна (рязах ги на 3,5м).
Не е проблем да сложиш и паразитки, но сам си усложняваш работата.
Друго основно правило е картона не се захваща за УД-то. И в двата края се слага по едно СD в близост до стената на 10 см.
Здравейте колеги, заканил съм се да правя окачен таван. Доста изчетох по тази тема много от което тук и реших да го правя на едно ниво, което може би не е баш най-правилното, ама както и да е. Таванът ще бъде равен /без чупки/. Направил съм си схема - показана по долу за профилите и картона, по която си направих и сметка за необходимите материали и тук ми идва главния въпрос. Има ли значение на кой производител ще бъдат материалите гипсокартона и профилите. Гледах цените в Практикер на Кнауф поразгледах също и из разни складове и ми направи впечатление да кажа 2но по-евтината цена на профилите /на други производители не на Кнауф, едната фирма беше Пловдивска/. Забелязах в единия склад, че ги дават с дебелина 0,45мм, докато на Кнауф са 0,60. Попринцип не искам да пестя от материали, качествени за сметка на измислени, но пък и ако е излишно това и няма да се отрази на конструкцията ми се струва излишно. Или пък да търся м-ли на Кнауф във други складове. Моля кажете има ли голямо значение тази дебелина и как да подходя като цяло. защото като си направя една сметка с едните и другите м-ли разликата в цената за цялата ми работа е 40%.

Другият ми въпрос е дали рапидните винотве да ги хващам покрая за УД профилите. Прочетах, че не се хващам ама доста хора включително и тези които казват, че не се хващат ги хващат, та как е най- правилно?

Прикачен файл

123.png
На схемата по-големите кръгчета са ми луничките, останалото мисля, че ще е ясно.
123.png (59.15 KиБ) Видяна 11742 пъти
KnauFer - специалист
0.45мм е най тънкия профил.
колкото е по дебел профила,толко по на рядко може да окачиш профила..
на едно ниво спокойно можеш да фанеш картона за UD.
п.п. До колкото разбирам схемата искаш конструкцията да е през 60 см. -моя съвет е да я направиш през 50 и да наредиш картона напречно -защото през 60см гравитацията може да провисне картона ,тъй като това изисква повече окачвачи ,може да направиш носеща+монтажна констр. така наречената двойна.
Сложи вата ако има място - двойна /2х5мм/ и параоизолация/найлон/ .
Ако направиш това ремонта ще се избие до 3-4г. а от там насетне.. ;)
п.п.п. Що прецакахте хубавия форум бе?
Благодаря за отзива. Доста бързо ме убеди така и така си бях на кантар. Направих го през 50 и картона напречно на профилите. Мисля, че по 3 директни окачвача на профил са достатъчни. Сега ми вкара мухата за тази пароизолация, та къде трябва да я сложа над ватата под ватата каква пароизолация да търся и така.

Друго нещо което се чудя как да го направя. Апартамента е на последен етаж, стоителството е от типа пакето повдигани плочи. Над мен има едни 50-60см пространство и тогава е покривната плоча - студен ли топъл покрив се води сега не се сещам. Та преградните стени са от гипсови блокчета - 8 см дебелина и м/у плочата на тавана и преградните ми стени на едно две места се е поотворила фуга. Трябва ли са ме притеснява тази фуга или да си го затварям с картона без да я третирам по някакъв начин, ако да как да я обработя преди да я затворя. Хидроизолационна лента ли да слагам или ватата и пароизолацията ще си свършат работата. Според мен може да поеме силикон да уплътни пък да може да поеме евентуални деформации без да ми ги предаде на картона. Ако може и тука да ми дадете някой съвет :)

Прикачен файл

ScreenHunter_02 Nov. 19 20.22.jpg
Новата конструкция и разпределението на картона
ScreenHunter_02 Nov. 19 20.22.jpg (103.47 KиБ) Видяна 11902 пъти
Pooh - майстор
Не използвайте профили по-тънки от 0,5мм - рапидките изпускат и възможността да падне някой лист гипсокартон е съвсем реална. Ако държите на правилното изпълнение - разгледайте хубаво схемата на скарата. Не се допуска /препоръчително е/ да не се захваща гипсокартона за UD-периферните профили, за обиране на напреженията, но много хора си спестяват двата CD профила, на 10см. от стената, като захващат гипсокартона за UD-то ... въпрос на личен избор, все пак си го правите за Вас. :wink:
Картинката с разположението на листовете е примерна, но оставяне на 50-60см-ово парче към стената е силно препоръчително - най-вече за обиране на клиновете, които неминуемо се получават, от липсата на правилна геометрия /няма 90° ъгъл в никое помещение/ в сградите.
Наясно съм, какъв ужас е т.нар. "двойна скара" за новаците, но предимствата са и много - по-малко дупчене на тавана - по-малко окачвачи, от там и по-лесно нивелиране, по-бързо изпълнение.
Ролята на пароизолация, ако не успеете да си намерите такава, може да се изпълни от плътен, дебел поне 6 микрона, найлон. Поставя се между профилите и гипсокартона. Закрепва се към профилите с двойно-лепящо тиксо.
Относно марката на материалите ... да кажем, че е добре, да са на един производител, който да дава гаранция за качеството им. Евтините решения, често водят до скъпи поправки/ремонти. :wink:

Успех с майсторенето.

Прикачен файл

NS-n100ev-vypros2.jpg Обшивка/гипсокартон - поглед от долу

Прикачен файл

NS-n100ev-vypros1.jpg Скара - поглед от горе
vinse - помощник
Здравейте,
трябва да монтирам гипсокартон на скатен покрив (с наклон 30 градуса ако има значение) използвайки CD профили. Гредите не са на равни места една от друга, но разстоянието между тях е приблизително 70см.
Въпроса е по какъв начин да направя скарата за картона - стандартно - CD профили + директни окачвачи завинтени върху гредите или има някакъв друг чалъм :-D
Здравейте!
Искам да си направя тавана в коридора със скрито осветление, но не стандартните фигури, които висят под нивото на тавана, а да има 1 фуга в самия таван (покрай стените) и в нея да е лед лентата. Как да се направо това нещо? Имам приятели, който са правили вече доста неща с ГК и имат някаква идея как да се изпълни това нещо, но се питахме има ли някакъв "чалъм", защото в тънката фуга/цепнатина която искаме да се остави, няма как да се бутне винтоверта за да се зашие ГК. Ето примерни снимки, за да се сетите за какво говоря, защото не съм от най-красноречивите. Изображение
  • 1
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 41

Тема "Въпроси относно монтирането на окачени тавани" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: