Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
fade - специалист
Здравейте,

в стара селска къща ще правя окачен таван с дървена ламперия.
Не искам да смъквам нивото много, мога да си позволя 4 см. макс.

За осветление си харесах лед панели с тези характеристики:
LED панел 9W
* Работно напрежение 220v
* Височина - 36мм Диаметър 150мм
* Отвор за Вграждане 125-135mm
* Експлоатация /до 100 000 часа/
* Цвят Топло бяла светлина - 3000K
* Тип LED /45 SMD2835 LED елементи/
* Цокъл Комплект LED панел за вграждане
* ЕНЕРГИЕН КЛАС - А

Чудя се какво загряване ще имат и дали трябва да се притеснявам - главно заради ламперията, над нея е замазка и там и да нагрява няма значение, но контакта между панела и дървото ме притеснява?
ivanovbg - майстор
Нямаш проблем с загряването - дървото ще го издържи без проблем. Може да е проблем охлаждането на панела, но не ми се вярва - много е маломощен. Имам монтирани 3 ватови лунички на дървено пано и радиаторчетата им парят, но засега държат, не прегряват.
fade - специалист
Купих един панел, държах го включен и съм впечатлен като цяло от джаджата - не загрява, и е тъничък.
Лееко се колебая цветната температура дали е ок - 3000к, видях едно на 4500, което е по-малко жълто, но нали 3000 беше оптимално за човешкото зрение, или бъркам?
spokomen - специалист
Няколко коментара от лаик като мен:)
Ако нещо не ти се понрави - просто не му обръщай внимание.
За цветовата температура - такова нещо като оптимално за човешкото зрение е доста "разтегливо" понятие. Ако трябва да опростим нещата - 3000К е цветова температура на лампите с нажежаема жичка. Даже е малко по-висока - към 3200К. За да не се впускам в подробности - малко над 7000К е цветовата температура на светлината на облачно небе/ или е от този порядък/ Поради това, май не може да се каже че едно все пак изкуствено осветление каквото е крушката с нажежаема жичка е по-добро от естественото, при което се е формирало самото око. Просто си избери осветление, което ти харесва и при което се чувстваш комфортно. Не те съветвам обаче, то да е смесено - т.е. да имаш източници на светлина - каквито и да са те с различна цветова температура. Това пречи на адаптацията на зрението. Аз лично за кухнята ползвам лед осветление с цветова температура 6500К.
За тавана. Лед панелите може и да не нагряват, но много трудно ще монтираш всичко при дълбочина от 4 см. Аз изобщо не разбирам от тавани - правил съм само един на балкона с лед панели, но не успях да сляза под 8 см.
fade - специалист
Мерси за текста, наистина е субективно, на мен много бялата светлина не ми допада, и ми се струва, че променя и цветовете.

За смесването - в никакъв случай няма да ги омешвам топла със студена.

Не разбрах за височината на тавана - от какво естество да очаквам проблеми?
Ако е до напъхване на панелите и кабелите, мисля, че е достатъчно? Кабелите свободно мога да си ги опъвам, с wago клеми ги хващам. Освен лед панелите ще имам една или висящи лампи, неуточнени още какви, които ще захвана за ламплерията.

Тема "Таван с ламперия + лед панел - загряване?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: