Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
vinse - помощник
Здравейте,
положението при мен е такова

Изображение

под скатен покрив ще се прави помещение за живеене (кухня+хол), поради причината, че покрива е доста висок е скосен със скара, понеже е малко сложна работата със скарата (ако почнеме да редиме направо на нея ГК ще се получи крив на места) ми препоръчаха първо да се сложи ОСБ 9мм, за да изравня тавана и на ОСБ да се реди ГК, като разбира се над скарата ще има вата, тоест последователността е вата-ОСБ-ГК. Самият покрив е керемиди като под тях има фолио, в момента обаче не си спомням точно какво фолио слагахме - със сигурност е водонепропусклино, но не мога да се сетя дали беше паропропускливо (мисля, че май такова беше).
Дилемата е дали в цялата картинка да вкарам пароизолация.
Съображенията ми да НЕ сложа пароизолация - парата ще минава през ГК, ОСБ и през ватата и ще се изпарява, защото между ватата и покрива има достатъчно голям въздушен джоб (около 1.5м). Това от една страна, от друга четейки какво представлява пароизолацията все си мисля, че конденза, който се спира в изолацията в един момент може да се върне надолу към помещението, пък и ако намокри ОСБ плоскостите може да стане мазало.
Съображенията ми да сложа пароизолация - задържане на топлината в помещението от една страна, от друга - навсякъде където четох препоръчват такава изолация, защото в противен случай ватата хваща мухъл, но никъде не можах да видя случай като моя, при който има голям въздушен джоб между ватата и покрива, навсякъде където гледах примери директно над ватата имаше плоча и ватата не "диша", което (вероятно) променя "картинката".
Та някой може ли да ми каже къде е истината в случая :?
stroylux - напреднал
Здравей. Aко заковеш OSB - то ДИРЕКТНО върху покривната конструкция и отгоре гипсокартона ще постигнеш 2 неща- първо - почти пълно запечатване на помещението с 2 пласта паронепропусклив материал- единия от които съдържа формалдехидна смола и най- малкото от тази гледна точка трябва да се предпазиш с преградна бариера и второ почти веднага гипсокартона ще напука заради движението на покрива. В случая най- добрия вариант е да се направи конструкция с профили , захванати с директни окачвачи към гредите.Усвояваш ли подпокривно пространсто- има ли замесена вата- задължитено се слага паронепропусклива или много малко пропусклива бариера. Допълнителен плюс е тя да бъде алуминиева и по този начин печелиш още 6-7 процента допълнителна топлоизолация тъй като този вид мембрана отразява обратно част от топлината. Ето един полезен линк, където е обяснено по- подробно. Надявам се че мембраната под керемидите е паропропусклива, защото това е единствения начин остатъчната влага в дървения материал и изобщо всяка случйно попаднала влага да напусне това пространство. Ако имахме нормални строителни норми и стандарти- това ОСБ- което се произвежда и продава в България отдавна щеше да е забранено. http://passive-plus.com/%D0%BD%D0%B0-%D ... 0%B8%D0%B2
radius - майстор
Не гледай на пароизолацията като подобряваща топлоизолацията, няма такова нещо.
Тия 6-7% сигурно ги дават производителите на алум. фолио :lol:
vinse - помощник
Здравеей,
и благодаря за бързия отговор. На въпросният линк съм попадал и преди и съм го изчел, въпросат е дали важи и в моя случай защото както казах и в предния си пост - случая при мен е различен. Аз няма да слагам ОСБ и ГК ДИРЕКТНО върху покривната конструкция. Аз имам вече изградена скара, която минава ПОД покривната конструкция и която скасява подпокривното пространство, скарата е направена от горещо валцовани метални профили с дебелина между 4 и 5 мм и ОСБ, вата и ГК ще се реди на тази конструкция. Там където се виждат скатовете ще направя скара от профили за ГК с директни окачвачи, но това не е на дневен ред :)
radius написа:
Не гледай на пароизолацията като подобряваща топлоизолацията, няма такова нещо.
Тия 6-7% сигурно ги дават производителите на алум. фолио :lol:
абе да отразява там нещо колкото да не е без хич за тия 200 лева дето (евентуално) ще дам за нея :-D
stroylux - напреднал
Добре е не само , където се виждат скатовете, а и отгоре на хоризонталната част да направиш двойна скара от профили за гипсокартон. С този вид скара постигаш конструкция- независима от ограждащата и свеждаш до минимум варианта картона да напука след време.
radius написа:
Не гледай на пароизолацията като подобряваща топлоизолацията, няма такова нещо.
Тия 6-7% сигурно ги дават производителите на алум. фолио :lol:
А за теб, приятел, изобщо не смятам да се впускам в обяснения за лъчисто излъчване и рефлектори. Просто доказваш защо строителството в тези географски ширини е на това ниво.
Pooh - майстор
vinse написа:
понеже е малко сложна работата със скарата (ако почнеме да редиме направо на нея ГК ще се получи крив на места) ми препоръчаха първо да се сложи ОСБ 9мм, за да изравня тавана и на ОСБ да се реди ГК
Предполагам, че който е правил "скарата" е "препоръчал" OSB-то. Истината е, че 9мм. OSB, няма да изравни нищо - ще се "накъдри" по съществуващата "скара", което ще доведе до "накъдряне" и вълни и по гипсокартона.
vinse написа:
Аз имам вече изградена скара, която минава ПОД покривната конструкция и която скасява подпокривното пространство, скарата е направена от горещо валцовани метални профили с дебелина между 4 и 5 мм и ОСБ, вата и ГК ще се реди на тази конструкция.
С други думи, имате "черна скара", на която да захванете профилите, за които вече, след нивелиране, да се закрепи гипсокартона. Реално, от въпросната скара, полза има само изпълнителя - платили сте нещо, което освен, че не ви е нужно, но и не е изпълнено както трябва.
Единственият съвет, във вашият случай е - искайте крайния вид на тавана да е равен, нивелиран и без пукнатини. Подпишете го и оставете изпълнителя да се оправя. Нормалната цена на подобен таван е около 30лв/м² (труд+материали), така че - имайте го предвид, при разплащането.
radius - майстор
Тия рефлектори при 20С ще са толкова ефективни, че направо ще е супер. А като не искаш да се обосновеш, мога само да ти се смея на процентите. Приятел.
jeorgi - напреднал
Мога да споделя от личен опит.Таван Гипсокартон-10см вата-ОСБ 9ММ.След 8 години експалтация осб-то е на ювка(заради термо мостовете).Моят съвет или пароизолация под осб-то ,или бандове, както в моя случай.
vinse - помощник
Pooh написа:
С други думи, имате "черна скара", на която да захванете профилите, за които вече, след нивелиране, да се закрепи гипсокартона. Реално, от въпросната скара, полза има само изпълнителя - платили сте нещо, което освен, че не ви е нужно, но и не е изпълнено както трябва.
Скарата е, да го кажеме, заварено положение. Няма общо с никой който ще има нещо общо с ремонта сега, пък и положението с нея не е кой знае колко зле, на конец изглежда равна, по време на ремонта, като се извадят нивелирите със сигурност ще изкочи нещо, та за това ми препоръчаха ОСБ, та дали ще я боря така или ще правя втора скара под нея с профили ще се решава окончателно след по-обстоен преглед преди да започне ремонта.
Но въпроса ми беше С или БЕЗ пароизолация :roll:
jeorgi написа:
Мога да споделя от личен опит.Таван Гипсокартон-10см вата-ОСБ 9ММ.След 8 години експалтация осб-то е на ювка(заради термо мостовете).Моят съвет или пароизолация под осб-то ,или бандове, както в моя случай.
Мда ако в крайна сметка сложа пароизолацията (в комбинация с ОСБ) то пароизолацията я мисля да е точно между ОСБ и ГК.
БТВ нямаше ли някакви влагоустойчиви ОСБ или ти си слагал обикновени :roll:
Pooh - майстор
vinse написа:
Но въпроса ми беше С или БЕЗ пароизолация
Силно препоръчително е С! :wink:
Полага се между гипсокартона и скарата, като се закрепва към скарата с двойно-лепящо тиксо.
Вариант, парата да премине през ВСИЧКИ слоеве и да се "изсули" през покрива - не съществува.
Започва да кондензира във ватата, а това до нищо добро, няма да ви доведе.

Тема "Дилема за пароизолация под покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: