• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
8180 - майстор
Pooh написа:
egomen66, идеята на пароизолацията при гипсокартона е не да спира водните пари на повърхноста, а да позволява на гипсокартона да ги абсорбира (и съответно отдава при понижаване на влажноста - сухо и топло време), без да позволява проникването им във ватата. Да се запечаташ повърхностно е ... меко казано неразумно. Това е предпоставка за вечно мокри повърхности и мухъл - все едно да живееш в голям найлонов чувал. :wink:
Обикновено съм съгласен с мненията на Колегата Pooh, но в червеното нещо ме смущава - едно време тук повече дискутирахме някои "митове и легенди".
1. Що е то картонът да "абсорбира пари"?
Да го полееш с вода! и да ПОПИЕ, а после да изсъхне - може.
Около стената НЯМА вода - има пари с концентрация гр/м3 - иначе във стаята или ок. стените ще има мъгла!? По принцип е възможно някъде отвън на НЕИЗОЛИРАН картон да се появи конденз (вода).
Отвътре изолираният картон е "топъл", макар и с по-ниска от стайната темп. повърхност (зависи от качеството на изолацията) и не виждам причини да кондензира, поема/отдава вода.
2. "Да се запечаташ"? Да картонът е паропропусклив ("дишащ") - Мю ~8, с което би могъл да пропусне пари до горните студени слоеве на ватата, където биха могли да навредят.
Предвид и т.1, според мен, с нищо не е по-добре паропреградата да е между картона и ватата, с което по-принцип повечето тук сме съгласни.
3. Коментираните бои (като паропреграда) - в дискутираната материя всичко е въпрос на баланс - да не навлиза повече влага, отколкото външните слоеве могат да отдадат или ако се омокрят да изсъхнат в годишен план.
Не съм гледал предложените бои, но от години в САЩ и Канада (за дървени конструкции) ги считат за разумна алтернатива (на найлона) и компромис за защитена конструкция без "запечатване".
При време ще погледна конкретните бои доколко са истински (в БГ) за целта.

На въпроса: Според очакванията ми, Калкулаторът на Марисан не дава проблеми при:
- гипсокартон + 5см вата - съществуващо положение;
- гипсокартон + полиетилен + 5см вата - масово приемано решение;
- алуминиево фолио + гипсокартон + 5см вата - многократно засилена алтернатива на боята отвътре.
П.П. Хубаво е ватата да се защити с нещо отгоре - паропропускливи покривни фолия, например. Може и велпапе. Ако там се засилва топлоизолацията с друго, освен вата (примерно ЕПС), трябват малко сметки - вероятно може (пак въпрос на баланс).:prost:

Бих се радвал някой да ме обори, особено ако подвеждам питащия -любител съм.
Pooh - майстор
Ако е много важно, ще потърся и точни цифри, но по принцип структурата на гипсокартона позволява да абсорбира доста сериозно количество влага/водни пари/вода ако щеш, без нарушения на структурната си цялост и ДА Я ОТДАВА! при намаляване на влажността в помещението - т.нар. "климатизиращ ефект". При боядисване с бои, които са паронепропускливи - запечатват повърхноста - излишната влага няма къде да се дене, освен да кондензира по повърхността. Найлона /паропреградата/ се полага така, че да не допуска проникване на водни пари в изолационите слоеве, но да позволи на гипсокартона да изпълнява абсорбиращата си функция.
Разбира се - всеки е свободен да използва всички материали, както намери за добре. Но въпросният баланс, много по-лесно се постига при правилното им използване. Само виж колко теми има от рода на "Изолирах (с 5 см. EPS), смених дограмата (обикновено евтинко PVC) а по стените ми тече вода!" Излишната влага във въздуха, от обитаването на едно помещение все някъде трябва да отиде - нали?

П.П. Никъде не съм споменал ВОДА, проверих - навсякъде говоря за ВОДНИ ПАРИ и ВЛАЖНОСТ. :wink:
  • 1
  • 2

Тема "Окачен таван-изолация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: