Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
ptankov - специалист
А с колко дебел ГК трябва да се направи такъв окачен таван с вата? Може ли някой да направи примерна разбивка на дебелините:
- разстояние от тавана до горната част на ГК
- дебелина на картона
- дебелина на шпакловка

Знам, че всеки казва "правиш го колкото искаш дебел", но все пак аз нямам идея колко да го искам. Каменната вата какви размери върви? Знам, че има размер 5 см., но има ли произвилни дебелини, да речем 4, 3... (през сантиметър) или са само 5 и 10 см?

Става дума за шумо и топло изолация на НЕпоследен етаж. Също, трябва ли паропреграда?

И аз мислех за ПВЦ уширител, но 20 см идва много. Айде 10 - иди дойди, но не знам дали има 20 см. уширители.
От друга страна, ако е стиропор, ще трябва с бая дълги винтове да се хване дограмата отгоре, че да пробият и да хванат чак в тавана. Не знам, объркан съм... :(

Благодаря.
Анонимен1
Ами нали писах, 5 см минимум, с денивелацията това значи 8 за единична скара. При двойна, може да отидеш до 12-13 см. Картона стандартно е 12 мм. Т.е. горе долу минимума е около 15 см. Като свалиш още 5 см за прозорците и си стават 20 см. Повечето монтажници не слагат винтове отгоре и отдолу, само по 2 от двете страни. Затова писах за допълнителен метален профил, може и греда. Друг вариант е прозорец до тавана който да се раздели на отваряема и неотваряема част. Нетоваряемата да е с термопанел.
ni1986 - напреднал
Прикачен файл:
WP_20160225_17_16_18_Pro.jpg
ptankov - специалист
"Друг вариант е прозорец до тавана който да се раздели на отваряема и неотваряема част. Нетоваряемата да е с термопанел."
Това ще е доста грозно.

Другият проблем с прекалено ниските прозорци е, че по план трябваше да има фортичка над балконската врата за проветрение. Това е тая малката вратичка над балконската врата. От една страна хем мислим да направим самата балконска врата с 5 см по-висока отколкото е сега, а от друга страна сега ако снижим отгоре дограмата заради окачение таван с 20 см. то излиза, че фортичката ще трябва да е с 25 см. по-тясна отколкото е в момента. Тоест, много ще се смали. Ще стане едно грозно нещо с много дограма и малко стъкло.

Май остават следните варианти:
- грозна и стеснена фортичка
- да се откажа от фортичката и да имам само балконска врата догоре, като ще я поръчам с двуосно отваряне (тип ножица) за проветрение. Така самата врата ще е малко по-тежка за отваряне, но предполагам не с много. В тоя случай, обаче, трябва да поръчам и цял отваряем комарник за цялата врата
- да се откажем от окачения таван изцяло и просто да не го правим
- да правим окачен таван на единична скара с идеята, че ще е по-тънък, ама викат, че не било хубаво с единична скара

До утре следобяд трябва да реша.
ni1986 - напреднал
Относно първоначалното ти питане за дебелината на окачения таван мисля, че вече си наясно - можеш да го пуснеш и 5 и 25 см, но теб май те притеснява нещо друго. Не е лоша к-цията на едно ниво стига да е кръстосана, но и с двойна к-ция можеш да се събереш в едни 85 мм (мин. 75 мм).
ptankov - специалист
Насочихме се към изолация с корк по тавана. Ще е доста по-тънко.
ni1986 - напреднал
Приятелче, ако единственото ти притеснение е това, че не искаш да зидаш с газобет. блокчета в 2 поста ти показах как ще си решиш проблема с дограмата и ще имаш ок. таван с топлоизолация. Просто кажи на дограмаджиите, че искаш уширител в горната част примерно 10 см и те ще ти изработят така дограмата. Идват, поставят, а ти правиш ок таван след това. С това коркче няма да имаш ефект. Това на снимката е уширителя - белият най-горен профил, в неговата височина се събира и окач. ти таван с вата.

Прикачен файл

Untitled.png
ptankov - специалист
Нямам нищо против тоя уширител, принципно. Знам за него, защото съм сменял на друг апартамент и сме слагали такъв. Проблемът е, че трябва да е доста широк.

Този, дето си го показал на снимката колко см. е? Прилича като да е 10 см.

Имам прозорци на две срещуположни стени, като таванът не е идеално равен и разликата във височините е 3 см. Ако се сложи гипсокартон, аз го смятам така:
- 5 см. каменна вата
- 1.2 см картон
- не знам колко за шпакловка и боя, но примерно още 0.8 см

Значи става 7 см. общо. Като се сметне и изправянето на кривия таван още 3 см. стават 10 см. После трябва да оставя и малко резерв (както беше казал някой по-нагоре) за корниз и така отивам на 15 см.

Значи трябва тоя ПВЦ кант да е около 15 см.

Друг е въпроса с тая вата 5 см дали ще има някаква файда или ще е само разходи и хамалогия. А, забравих, че и пароизолация може би трябва да има, че да не става мухъл.
ni1986 - напреднал
Този уширител е от два профила по 40 мм = 80 мм. Ти можеш да си поръчаш 3 = 120 мм или колкото предлага дограмаджията - при различните марки дограма са различни профилите - има 30/40/50 мм.
ptankov - специалист
"Това на снимката е уширителя - белият най-горен профил, в неговата височина се събира и окач. ти таван с вата."
"Този уширител е от два профила по 40 мм = 80 мм."

Как в 8 см. се събира окачен таван на двойна скара с вата и с обиране на кривините и с аванс за корнизи?

Тема "Окачен таван и смяна на дограма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: