• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
anuwar88 - специалист
Здравейте!

Видях и прочетох доста теми за ГК, но отговор на въпроса си не намирам.
Става въпрос за монтаж на ГК на греди на подпокривна конструкция.
В пространството между самите греди и покрива не се стъпва и не се ходи.
Въпреки това е най-добре да направя двойна скара, доколко четох мнения, заради разширението и свиването при топло/студено.
Като се слага картона плоскостите се разминават, слага се лента, най-добре е по ъглите да се сложи и перваз, обаче в един сайт срещнах и следната препоръка :

"Повечето специалисти са на мнение, че при ремонтирането на таван с гредоред трябва да се използва метода за сухо строителство. Поради тази причина най-удачния избор на изолационен материал е каменната вата, защото притежава много добри топло и звукоизолационни свойства и отлична устойчивост на пожар. Тя се монтира между гредите, като се поставя да лежи свободно между тях. Трябва да се използва каменна вата с висока плътност, около 45-50 килограма на кубичен метър. След което може да се постави гипсокартон, който да се измаже и да даде по-добър външен вид на тавана. Свържете гипсокартона към гредореда с пластмасови дюбели, които имат формата на пеперуда, след което го шпакловайте, но не с гипсова мазилка, а с полимерна, тъй като гипса ще се напука. "

Има ли нещо такова, защото досега не съм срещал?
По-добре ли ще бъде да се шпаклова с полимерна замазка?

Поздрави :-D
torbalan - Дървен философ
У дома навсякъде е така - тавана е от гипсокартон, над картона е пълно с вата (между етажите 10 см., колкото да уплътни, а над таванския етаж 30 см. за изолация), а скарата е единична през 50 см., като окачвачите са хванати за гредите.

Шпакловани са само фугите с лента, но си личи. Не е супер, ама по онова време нямах пари, че да плащам и за цялостна шпакловка.

Таванския етаж го прави едно момче, дето по ъглите слагаше бял акрилен силикон и наистина там няма нацепено.

На първия етаж не е слагано и се нацепи здравата. Слагам от най-малкия размер первазки и става горе-долу прилично.
anuwar88 - специалист
torbalan написа:
У дома навсякъде е така - тавана е от гипсокартон, над картона е пълно с вата (между етажите 10 см., колкото да уплътни, а над таванския етаж 30 см. за изолация), а скарата е единична през 50 см., като окачвачите са хванати за гредите.

Шпакловани са само фугите с лента, но си личи. Не е супер, ама по онова време нямах пари, че да плащам и за цялостна шпакловка.

Таванския етаж го прави едно момче, дето по ъглите слагаше бял акрилен силикон и наистина там няма нацепено.

На първия етаж не е слагано и се нацепи здравата. Слагам от най-малкия размер первазки и става горе-долу прилично.
Благодарско!

Доколкото те разбрах :

1. По ъглите (там където се хващат стената и тавана) слагам акрилен силикон - при теб е свършил работа. Ако искам да се застраховам слагам и первази.
2. Навсякъде пишат, че трябва да се слага двойна скара? При теб не се ли напука фугата между плоскостите? Даже ходите отгоре и няма нищо?
3. Това за полимерна шпакловка глупост ли е? :-D
4.ПароНЕпропускливо фолио слагал ли си въобще?
torbalan - Дървен философ
anuwar88 написа:
...
Доколкото те разбрах :

1. По ъглите (там където се хващат стената и тавана) слагам акрилен силикон - при теб е свършил работа. Ако искам да се застраховам слагам и первази.
2. Навсякъде пишат, че трябва да се слага двойна скара? При теб не се ли напука фугата между плоскостите? Даже ходите отгоре и няма нищо?
3. Това за полимерна шпакловка глупост ли е? :-D
4.Паропропускливо фолио слагал ли си въобще?
1. Да, където има силикон не се е напукало. Первазки жена ми иска, защото и харесват, така че те са ми бонус, но след като се залепят - вече цепнатото не се вижда. Може и някой кабел да скриеш ;)
2. Това за двойната скара така и не го разбрах, но при мен се е напукало навсякъде, където майстора го претупа... Там, където са си гледали работата не е напукано.
3. За полимерна шпакловка за гипсокартон не съм чувал.
4. Така и не разбрах какви пари ще пропуска това фолио и за това не сложих :)
Но пък за това сложих много вата ;)
anuwar88 - специалист
torbalan написа:
anuwar88 написа:
...

2. Това за двойната скара така и не го разбрах, но при мен се е напукало навсякъде, където майстора го претупа... Там, където са си гледали работата не е напукано.
3. За полимерна шпакловка за гипсокартон не съм чувал.
4. Така и не разбрах какви пари ще пропуска това фолио и за това не сложих :)
Но пък за това сложих много вата ;)
2.Ами навсякъде чета, че когато слагаш ГК на греди е по-добре да е двойна скара, за да "обира" движенията и да се намали шанса за поява на пукнатини по фугите.
3.Може би нещо са се объркали, и аз никъде не срещнах... :roll:
4. Аз имам предвид пароНЕпропоскливо.Представям си го, ако парите минат през ГК да стигат до това фолио, залепено под вата, и да не стават бели с ватата, а и гредите.
5.Колко санта сложи между етажите и колко на подпокривния етаж? Каменна предполагам?

Извинявай, че досаждам и благодаря за вниманието! :partyman: :partyman: :partyman:
torbalan - Дървен философ
Вата купувай от най-евтината, която има в момента. Практически няма никаква разлика в качествата, важно е дебелината.
По принцип по-плътна е по-добре, но още по-добре да сложиш 20 или 30 см. вместо 10.

Между етажите е 10 см., а над тавана - около 30 (в един момент свършиха 10 см. вата, за това на места е 26, на места 28 а на места 30).
Pooh - майстор
Торбалане, има ли сфера в която да не си "капацитет"???
Много обичам изказвания на някой, който само е "гледал как някой прави нещо", но за сметка на това знае много добре, кога си е "оставил ръцете" или е "претупал работата" ... :prayer:

Двойната скара е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА! Особено при дървена конструкция! Всеки, който твърди нещо различно - няма грам понятие от Сухо строителство! (Торбалан е жив пример)

Полимерни шпакловки, са пастообразните шпакловки на Sheetrock, KNAUF и Rigips, както и повечето фугопълнители и фини шпакловъчни смеси на изброените марки. Идеята е да се подчертае за българина, че с пръдня - боя не става. Или обяснено по-подробно - гипсовото лепило не е фугопълнител и не всеки чувал, на който пише "Гипсова шпакловка" е подходящ за шпакловане ... още по-малко пък на гипсокартон.

Акрилният пълнител (не силикон!) е доста остаряла технология, която по разбираеми причини, все още се прилага из изостаналите кътчета на Родината. В момента вътрешните ъгли се шпакловат с хартиена лента, което предпазва от всякакво напукване в бъдеще.
torbalan написа:
Вата купувай от най-евтината, която има в момента. Практически няма никаква разлика в качествата, важно е дебелината.
Да им се чудиш на акъла на всички производители на вата, защо имат по над 50 различни модела с различни цени ... Да произвеждат само най-евтинката и да не се занимават с глупости! Това че някоя вата е за звукоизолация, друга за топлоизолация - кой го интересува - всичката е еднаква ... според "капацитета" :wink:
Все пак - един лаишки съвет - изолацията (в това число и паропреградата) е въпрос на сметки и е хубаво да се направят предварително, за да не стигаме до тема "Уж изолирах, пък то какво стана..."
torbalan - Дървен философ
Pooh написа:
Торбалане, има ли сфера в която да не си "капацитет"???
Много обичам изказвания на някой, който само е "гледал как някой прави нещо", но за сметка на това знае много добре, кога си е "оставил ръцете" или е "претупал работата" ... :prayer:

Двойната скара е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА! Особено при дървена конструкция! Всеки, който твърди нещо различно - няма грам понятие от Сухо строителство! (Торбалан е жив пример)

Полимерни шпакловки, са пастообразните шпакловки на Sheetrock, KNAUF и Rigips, както и повечето фугопълнители и фини шпакловъчни смеси на изброените марки. Идеята е да се подчертае за българина, че с пръдня - боя не става. Или обяснено по-подробно - гипсовото лепило не е фугопълнител и не всеки чувал, на който пише "Гипсова шпакловка" е подходящ за шпакловане ... още по-малко пък на гипсокартон.

Акрилният пълнител (не силикон!) е доста остаряла технология, която по разбираеми причини, все още се прилага из изостаналите кътчета на Родината. В момента вътрешните ъгли се шпакловат с хартиена лента, което предпазва от всякакво напукване в бъдеще.
torbalan написа:
Вата купувай от най-евтината, която има в момента. Практически няма никаква разлика в качествата, важно е дебелината.
Да им се чудиш на акъла на всички производители на вата, защо имат по над 50 различни модела с различни цени ... Да произвеждат само най-евтинката и да не се занимават с глупости! Това че някоя вата е за звукоизолация, друга за топлоизолация - кой го интересува - всичката е еднаква ... според "капацитета" :wink:
Все пак - един лаишки съвет - изолацията (в това число и паропреградата) е въпрос на сметки и е хубаво да се направят предварително, за да не стигаме до тема "Уж изолирах, пък то какво стана..."
Пухчо, преди да почнеш да се заяждаш - чети какво съм писал...

Не твърдя, че двойната скара не е задължителна, а споделям как е направено в къщи. И да, човекът дето ми прави първия етаж - претупа хола, защото получи предложение за постоянна работа. В другите стаи е очевидно по-добре направено. Това, че не работя гипсокартон, не означава, че не виждам къде е направено добре и къде е претупано.

Същото е и с червеното вино - не произвеждам, не гледам грозде, но чудесно различавам хубавото вино от лошото...

Относно ватата - просто най-евтината е за изолация над и зад гипсокартон. Другите видове вата си имат друго предназначение...

Ето ти пример:
Изображение
anuwar88 - специалист
Ценя всяко мнение и ви благодаря! :)

Pooh, доколкото те разбирам ти казваш :

1.Фугите между самите ГК плоскости се шпакловат с Uniflott: Фугираща смес за фугиране без армираща лента
2.Фугите между ГК плоскости и стените се облепват със хартиена армираща лента и се шпакловат с FugenFüller leicht: Фугопълнител лек за фугиране с армираща лента. Тук каква е разликата между самозалепваща армираща лента и хартиена армираща лента ? :?
Не слагам силикон, ясно. :-D
3.Вата имам около 15 см положена над каратавана, така че още едни 10 см каменна с макс. плътност, колкото мога да си позволя като цена + паронепропускливо фолио е тамън?
4.Двойна скара - носещи профили през 1м., монтажни през 50-60 см. Колко ще ми падне нивото на тавана горе-долу при двойната скара? :?

Като гледам калкулатора на Кнауф за система D112 - там май предлагат всички фуги, без значение къде, да се пълнят и шпакловат с Кнауф Унифлот или Кнауф Унифлот Импрегниран или Кнауф Фугопълнител лек?

Като всичко е напълнено и замазано гипсова шпакловка и 2 ръце бяла боя и съм готов? :? :? :?

Близо ли съм до сметките? Това е без работа, разбира се. ...

ГК плоскост 55 кв.м. 142.00 лв
Унифлот 16.5 кг 70.00 лв
ЦД профил 176м 176.00 лв
УД профил 22 22.00 лв
Връзка за ЦД 60/27 33 20.00 лв
Тел с Ухо 39 м 10.00 лв
Кръстов вързка за ЦД 127 62.00 лв
Анкервинкел ЦД 253 бр. 88.00 лв
Анкер бърз окачвач ЦД 39 бр 43.00 лв
Пластм дюбел за УД 44 10.00 лв
Рапиден винт 935 бр 10.00 лв
Дюбел пирон 66 20.00 лв
Хартиена лента 25м 5.00 лв
ВАТА 600.00 лв
ПАРОНЕПРОПУСК 139.00 лв

1,417.00 лв :? :? :?
Pooh - майстор
anuwar88, Uniflot е излишно скъпа, като за първи опит, шпакловка. Ако гониш цена - първоначално пълнене на фугите се прави с фугопълнител - FugenFüller, а последващото фино шпакловане - с Sheetrock All Purpose (зелен капак). Личните ми предпочитания са насочени към шпакловане САМО с готови шпакловки (дърт съм вече да бъркам и ме домързява :wink: ). В този случай се заменя FugenFüller-а с Sheetrock Lightweight All-Purpose (син капак).
Разликите между самозалепващата и хартиената лента са - хартиената е по-здрава (невероятно, но факт), самозалепващата е по-лесна за работа, Хартиената има биговане (сгъвка по средата), което я прави идеална за полагане във вътрешен ъгъл - нещо, което със самозалепващата е почти невъзможно, самозалепващата е по-дебела, което предполага повече материал за покриване, особено на напречните фуги на плоскостите (напречните ръбове, които не са оформени с вдлъбнат фабричен ръб).
anuwar88 написа:
Двойна скара - носещи профили през 1м., монтажни през 50-60 см. Колко ще ми падне нивото на тавана горе-долу при двойната скара?
Тук си в голяма грешка - доколкото разстоянието между носещите профили, може да бъде плаващо - от 70 до 120 см (пак зависи от много фактори - тегло на тавана, разстояние между окачвачите и др.), то разстоянието между монтажните профили НИКОГА не може да превишава 50 см! Ако държиш да монтираш гипсокартона не напречно, а надлъжно на профилите - разстоянието между самите профили, трябва да е 40 см. През 60 см се редят профилите за стени, но никога за таван!

Готов си за боя, когато повърхноста ти харесва - няма дупки и бабунки. А с боята си готов, когато е равномерно покрита цялата повърхност - без наслоявания или прозирания. Може да стане и от 2 ръце, може и от 10 - зависи от боята и най-вече от бояджията. :wink:

За финал - не мога да коментирам материалите - не знам нито размерите на помещението, нито състоянието на гредореда и стените. Ако пуснеш снимки на помещението и схема с размерите (както и размери и разстояния на гредите), ще мога да направя бърза сметка, която да сравниш с твоята. Но от сега ти казвам - сухо изчисляване не ти е много от полза - прост пример - по никакъв начин, не можеш да си купиш 55м² гипсокартон, защото се продава на плоскости. А те са 2,4м² или 3м², или 3,6м² ... нищо, което да дели 55 на точно число. :wink:
  • 1
  • 2

Тема "ГК на гредоред" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: