Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
Здравейте, момци!
Първо, извинявам се, ако съм сбъркал раздела, но ми се струва най-подходящ за въпроса ми …

Предстои ми ремонт на трети етаж на къща. Таванът е „каратаван“ – 2 см.вар, мрежа и някакви други чудеса. Държи се на летвички, над които има наредена вата и над ватата има наковани дъски, като дюшеме :D. Над дъските има подпокривно пространство, високо около 1м. в най-високата си част. Покривът е двускатен.
Тук идва въпросът ми – как да направя таваните? Иска ми се с гиспокартон, двойна скара, но възникват въпросите :
1. Свалям варта, свалям летвичките, пада ватата. Дъските да не ги махам, нали така? Те да си стоят като под на подпокривното пространство?
2.Правим двойна скара, окачвачите на ГК конструкция на какво ще се хванат? На гредите под дъските или? Тези греди са доста старички и нямам идея как ще се справят ….

Както се вижда от описанието съм гола вода с тази част от строителството, така че моля Ви за съвети какво и как да правя. Ако съм пропуснал нещо ще уточнявам. :-D

Забрави да кажа, че нивото на стаите е 2.40 в най-високите части и около 1,90 в ниските, където пада ската.

Ето няколко снимки на подпокривното пространство и на каратавана.

Изображение

Изображение

Изображение
shipochki - напреднал
Под дъските летвички ли има ,или има и греди ? Ако са само летви няма как да се хванеш само там.Има варианти много но трябват още снимки.При всички положения обаче ти трябва здрава основа (10-ка греда поне)поне през метър.Пак казвам има и други варианти .
Друго което не ми стана много ясно е :
ando1515 написа:

Забравих да кажа, че нивото на стаите е 2.40 в най-високите части и около 1,90 в ниските, където пада ската.
Така както си го описал оставам с впечатлението , че каратавана(в твоя случай модернизиран :)) е на "скат" и искаш гипсокартона също да е скосен .Иначе ,ако ще е на нивел ....1.9м и още 7 надолу за двойната скара ,то ще стане 183 ,което си е много ниско.
anuwar88 - специалист
shipochki написа:
Под дъските летвички ли има ,или има и греди ? Ако са само летви няма как да се хванеш само там.Има варианти много но трябват още снимки.При всички положения обаче ти трябва здрава основа (10-ка греда поне)поне през метър.Пак казвам има и други варианти .
Друго което не ми стана много ясно е :
ando1515 написа:

Забравих да кажа, че нивото на стаите е 2.40 в най-високите части и около 1,90 в ниските, където пада ската.
Така както си го описал оставам с впечатлението , че каратавана(в твоя случай модернизиран :)) е на "скат" и искаш гипсокартона също да е скосен .Иначе ,ако ще е на нивел ....1.9м и още 7 надолу за двойната скара ,то ще стане 183 ,което си е много ниско.
Здравей! Мерси за включването! Отговорям на въпросите по ред ...

Под дъските име летвички и греди, но гредите са доста стари и не знам дали може да им се има доверие ...
Да, стаите са скосени, т.к. покривът е двускатен. Каратаванът е скосен - да, предпочитам ГК да не е скосен, но в моя случай няма как ...
Какви други варианти има според теб, за да не стигнем до 1,83м :-D :-D :-D
egomen66 - майстор
ando1515 написа:
З

Забрави да кажа, че нивото на стаите е 2.40 в най-високите части и около 1,90 в ниските, където пада ската.
Това ниво , даже може и да се увеличи.Тавана го позволява.Гредите са си добре.Сваляш всичко от стария таван във високата му част , и си правиш гипсокартонов таван на двойна скара и окачвачи плюс изолация.Качи снимки на стаите от вътре...да се види общия план :partyman:
шоп - майстор
+ 1 към мнението на egomen66

покривната конструкция изглежда в отлично състояние. Бутай смело каратавана от мазилка, летви, рабицова мрежа и чоп и си направи скара за гипскартона около и малко под нивото на хоризонталните греди върху които лежат поповете на покрива.

Имаш възможност да сложиш изолация от над 20-30 и повече см минерална вата. Няма да е лесно, защото ще трябва да работиш на колена в горната част на " студеният " таван с височина 1 метър, но аз лично съм се свивал и в по-ниски пространства. Върху ватата може да сможиш паропропусклива мембрана.
Успехи!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Аз не разбрах кое точно ще се работи, но явно всички вие знаете :-))))
Момци, мерси за идеите.
Качвам още снимки и правя няколко уточнения ...

От това, което виждам ми се струва, че е задължително да си запазя всички греди - и стари, и нови ...
Ако сваля варта, мрежата, летвичките, ватата и "дюшемето" за какво ще хвана окачвачите? За ребрата?
От трите хоризонтални греди, които виждате, две са над стени, а една се носи от дървена конструкция, т.е. на тях не могат да се сложат окачвачи.

После как ще се направи под на подпокривното пространство, за да може да се качи човек?

Лявата "лежаща" греда , в червено, е разположена върху носеща греда в коридора на етажа, и тя в червено. Дясната (централната) греда, неоцветена е върху стена, където се вижда и комина.

Изображение

Изображение

Има и дясна греда, която не бях снимал в първия пакет снимки ...
Тя е много далеч от външната стена и нямам идея върху какво лежи ... тя се пада някъде по средата на тавана на стаята, която долу съм снимал, трябва да е някъде по жълтата линия ...
Изображение

Изображение

Това са снимки от стаите, за да видите скосеността, ако има значение.

Изображение

Изображение
shipochki - напреднал
Идеята на колегите е да бутнеш "дюшамето" и да се хванеш за гредите на покрива, но от това което аз си представям по описанията ,това няма да спести много височина защото ската на покрива се спуска и в самите стаи.Отделно както казваш малко трудно ще ти стане да се качваш между ГК-тавана и покрива. Според мен махни кара-тавана (мрежи и т.н.) и направи гипсокартона приблизително на негово място , като си окачиш скарата основно на тези греди които казваш , че са много стари и допълнително се застраховаш с хващане към гредите на покрива (може да се хванеш към тях с шишове ,които минават през дюшамето).И няколко съвета за ГК тавани под гредоред .Имай в предвид ,че по-дебели профили (примерно Кнауф-ски) биха компенсирани до някъде окачване през по-голямо разстояние.Два пласта гипсокартон значително намаляват риска от напукване в следствие улягане на гредите.Последните две неща са си свързани и с бюджета естествено но ти си знаеш.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
shipochki написа:
Идеята на колегите е да бутнеш "дюшамето" и да се хванеш за гредите на покрива....
Да, но
Текло е и май пак ще тече, а картонът е много по уязвим от рабица с мазилка
Pooh - майстор
shipochki написа:
Имай в предвид ,че по-дебели профили (примерно Кнауф-ски) биха компенсирани до някъде окачване през по-голямо разстояние.
Напротив - окачването, зависи от общото тегло на тавана, а по-дебели профили, не го намаляват по никакъв начин ... още повече, че в следващото си изречение, споменаваш двупластова обшивка. :wink:

Тема "Съвет за таван от ГК на подпокривен етаж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: