• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
Здравейте на всички,

Изчетох доста от темите за сухите подове във форума преди да предприема действия на собствен терен, за съжаление не намерих всичката информация и затова се обръщам към вас. Интересуват ме не толкова разяснения по изпълнението, а по-скоро ефекта и възможни усложнения след това. Накратко - имаме 15кв м под който е изключително неравен (стара 40 год панелка) със залепен на пода балатум. Неравностите са от 2 до 7 см в най-ниските си части. Точно поради тази причина се ориентирах към сухите подове, начина и леснотата на изпълнение също ме привлякоха. Взех един чувал керамзит с фракции 0-5мм. Прочетох доста и като че ли тази посипка се доближава най-много до оригиналната на кнауф която е със същия размер фракции и се споменава като ''керамзитов пясък'' в спецификациите на кнауф. Взех плоскости Vidifloor на Knauf с размери 1000 х 1500 х 10мм. Изсипах посипката, подготвил съм окрайчващата вата, но в случая не я разположих просто защото исках да видя как ще стане, не искам да направя целия под и след цялата инвестиция и труд да открия нежелан проблем. Изравних посипката с две ''майки'' от фазера, стана идеално равна, след което сложих на два пласта от плоскостите. Реших да стъпя отгоре (прочетох някъде, че може да се стъпва директно на пода след като е готов) и въпреки, че не е готов, някак си се разколебах след като чух хрупането /трошенето/ на фракциите под мен което образува около 3мм спадане в средната част на плоскостите. Въпроса ми е - това нормално ли е? Дали когато се направи цялата конструкция и се захванат с рапидки и залепят плоскосите една за друга нещата ще са съвсем различни и пода ще е стабилен? Никъде по форумите не видях технология за утъпкване/ трамбоване / на керамзита преди полагане на плоскостите, което за мен би било доста логично, но дори и при полагането на посипката на Knauf по видеата качени в youtube никъде не видях такава практика.. Страх ме е дори да скоча отгоре за да не стане спадането от 3мм на 3см.. Имам теория, че плоскостите спадат поради простата причина, че отстрани посипката нищо не я спира - дефакто тя е свободна да се разстила при натиск настрани. И все пак не мога да се реша да продължа нататък, затова нека някой който е работил със същите материали коментира ситуацията и даде мнения за подобряване на технологията.
Благодаря предварително и се извинявам ако мястото на темата не е тук или не са спазени всички изисквания за направата на нова тема във форума, за пръв път ми е :)

Поздрави,
Алекс

Свържете се с надеждни майстори на сухи подове

Намерете препоръчани изпълнители за работа с гипсофазер
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
3 пъти те четох и сега да попитам. Верно ли е, че си изсипал един (1) чувал керамзит на пода, сложил си върху него две плоскости и се чудиш защо "мърда"?
шоп - майстор
Alehandroto написа:
Имам теория, че плоскостите спадат поради простата причина, че отстрани посипката нищо не я спира - дефакто тя е свободна да се разстила при натиск настрани.
Алекс

:weedman: :idea: Логично е.

Нали ще сложиш още един слой 10 мм с разминати фуги от Vidifloor на Knauf ?
n_a написа:
3 пъти те четох и сега да попитам. Верно ли е, че си изсипал един (1) чувал керамзит на пода, сложил си върху него две плоскости и се чудиш защо "мърда"?
Здравей,

Ами.. за 1.5 кв м хубаво заравнен керамзит и две плоскости върху него х 10мм всяка мислех, че няма да има особено движение под мен.. просто се чува как керамзита се чупи и след 5 мин стъпване отгоре си 3 мм надолу. Не разбирам какво искаш да кажеш? различен ли се очаква да бъде резултата след като натоварването върху която и да е точка на пода е едно и също при завършен и незавършен под? :?
шоп написа:
Alehandroto написа:
Имам теория, че плоскостите спадат поради простата причина, че отстрани посипката нищо не я спира - дефакто тя е свободна да се разстила при натиск настрани.
Алекс

:weedman: :idea: Логично е.

Нали ще сложиш още един слой 10 мм с разминати фуги от Vidifloor на Knauf ?
Здравей,

Ще сложа, разбира се, просто не съм сигурен дали да продължавам нататък и дали подбраните материали са подходящи за целта.. ако пропускам нещо моля споделете
Pooh - майстор
1. Темата няма нищо общо с окачените тавани! Има раздел Сухи и повдигнати подове. Проява на уважение към останалите е, да пишете в точните раздели ... Но, както и да е. :wink:
2. Опита, можете да го подобрите, като след нивелирането на 1 чувал посипка ... :prayer: ... затворите посипката в кофраж, който да не мърда (ролята на стените в помещението).
3. Слягането е задължително явление. Ако гоните ниво - задължително се залага слягане от сорта - 1мм./1см. дебелина на покритието. Елементарно е, учи се преди първият под, но ... нали
Alehandroto написа:
Интересуват ме не толкова разяснения по изпълнението, а по-скоро ефекта и възможни усложнения след това
... :-D

Любопитно ми е, след като сте се разколебали, останалите материали, за пода - мислите да ги изхвърлите ли?

Стига съм се заяждал. Нормално ми се струва, при подобна опитна постановка, да има подобен резултат. Изпълнете технологията с хубаво уплътняване на посипката (с отчитане на последващото слягане), залепете двата слоя фазер по цялата повърхност + корави връзки с рапидни винтове по периферията на всеки лист. И ще се учудите, колко стабилен ще стане пода.

П.П. Скърцането на керамзит, между плоскостите е ужасно дразнеща подробност. Хубаво почистете преди полагане на 2 ред плоскости, за да не се получава ... иначе Вас ще си ви тормози.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Alehandroto написа:
...различен ли се очаква да бъде резултата след като натоварването върху която и да е точка на пода е едно и също при завършен и незавършен под? :?
Не, не е едно и също

А всъщност какво ще е крайното покритие и от какъв вид са фрапиращите по дълбочина неравности?
EDI - майстор
Да беше си теглил едни дървени нивелирани ребра и по тях да си нареждаш плоскостите.
Pooh написа:
1. Темата няма нищо общо с окачените тавани! Има раздел Сухи и повдигнати подове. Проява на уважение към останалите е, да пишете в точните раздели ... Но, както и да е. :wink:
2. Опита, можете да го подобрите, като след нивелирането на 1 чувал посипка ... :prayer: ... затворите посипката в кофраж, който да не мърда (ролята на стените в помещението).
3. Слягането е задължително явление. Ако гоните ниво - задължително се залага слягане от сорта - 1мм./1см. дебелина на покритието. Елементарно е, учи се преди първият под, но ... нали
Alehandroto написа:
Интересуват ме не толкова разяснения по изпълнението, а по-скоро ефекта и възможни усложнения след това
... :-D

Любопитно ми е, след като сте се разколебали, останалите материали, за пода - мислите да ги изхвърлите ли?

Стига съм се заяждал. Нормално ми се струва, при подобна опитна постановка, да има подобен резултат. Изпълнете технологията с хубаво уплътняване на посипката (с отчитане на последващото слягане), залепете двата слоя фазер по цялата повърхност + корави връзки с рапидни винтове по периферията на всеки лист. И ще се учудите, колко стабилен ще стане пода.

П.П. Скърцането на керамзит, между плоскостите е ужасно дразнеща подробност. Хубаво почистете преди полагане на 2 ред плоскости, за да не се получава ... иначе Вас ще си ви тормози.
Здравейте,

Благодаря за отговора и насърчаващите коментари, продължавам с изпълнението !

Поздрави
EDI написа:
Да беше си теглил едни дървени нивелирани ребра и по тях да си нареждаш плоскостите.
Здравей,

Ами това беше един от варянтите, обаче пода е адски неравен :/

Поздрави
  • 1
  • 2

Тема "Сух под по подобие на системата Knauf" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: