Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
Здравейте,

Поставям окачен таван - гипсокартон на една таванска стая 7 квадрата с много засечки, чупки и колони. Не гоня перфектен резултат право го за кеф и собствено удоволствие. С всичко се справям засега по план благодарение на форума, но не открих еднозначно мнение и реших да попитам преди да съм сбъркал.

С какво да напълня фугите. Става въпрос за фугите които ми се получиха между стената и картона (вижда се UD - то). От едната страна картона опира в стената, а от другата остава фуга (дупка) между картона и стената. Фугите са няколко сантиметра големи. Трябва ли да слагам лента и каква. Също така имам на няколко местата където ми се срещат рязани картони и пак се получава доста голяма фуга. Тях с какъв материал да напълня и каква лента да сложа.

Мисля си да действам така: Всички фуги пълня със шпакла и Шиитрок, като се стремя материала да влезе навсякъде. Когато съм запълнил дупките слагам лента (не знам каква ) на фугите и шпакловам заедно с целия таван. Не знам дали трябва да обела част от самата хартия при фугите между два картона.

Някои от фугите можеше да избегна, но опита си каза думата. От старите майстори знам, че какво зидаря не направи добре, ще го оправи шпакловчика, а пък той каквото сбърка ще замаже бояджията. Така че търся вариант да замажа положението без да свалям плоскостите и да ги реда наново.

Благодаря предварително на отзовалите се.
Pooh - майстор
g.georgiev написа:
Здравейте,

Поставям окачен таван - гипсокартон на една таванска стая 7 квадрата с много засечки, чупки и колони. Не гоня перфектен резултат право го за кеф и собствено удоволствие. С всичко се справям засега по план благодарение на форума, но не открих еднозначно мнение и реших да попитам преди да съм сбъркал.

С какво да напълня фугите. Става въпрос за фугите които ми се получиха между стената и картона (вижда се UD - то). От едната страна картона опира в стената, а от другата остава фуга (дупка) между картона и стената. Фугите са няколко сантиметра големи. Трябва ли да слагам лента и каква. Също така имам на няколко местата където ми се срещат рязани картони и пак се получава доста голяма фуга. Тях с какъв материал да напълня и каква лента да сложа.

Мисля си да действам така: Всички фуги пълня със шпакла и Шиитрок, като се стремя материала да влезе навсякъде. Когато съм запълнил дупките слагам лента (не знам каква ) на фугите и шпакловам заедно с целия таван. Не знам дали трябва да обела част от самата хартия при фугите между два картона.

Някои от фугите можеше да избегна, но опита си каза думата. От старите майстори знам, че какво зидаря не направи добре, ще го оправи шпакловчика, а пък той каквото сбърка ще замаже бояджията. Така че търся вариант да замажа положението без да свалям плоскостите и да ги реда наново.

Благодаря предварително на отзовалите се.
:shock: :?
Да беше казал "няколко милиметра" - да минеш само с шпакловка, но щом можеш да бръкнеш с пръст - сваляш картона и режеш ново парче, но този път ТОЧНО. Иначе ще разцепи по фугата.

От друга страна, щом ти е толкова неотговорно и само ти ще му се радваш - запени го с монтажна пяна, изрежи я, като изсъхне и шпакловай хубаво с хартиена лента в ъгъла.

П.П. От още по-старите Майстори, аз пък знам, че ако основата не е добре изпълнена - цялата сграда отива ма(й)ната си, ако ще и със златно покритие да е. :wink:
Основата е здрава. Няма страшно. Поради ред причини нямам възможност да го свалям и пререждам.

Монтажната пяна няма ли да раздуе нещо. После може ли да шпакловам върху нея с шиитрок и с лента ли трябва да бъде. Мислех си и за вариант да напълня дупките с парчета гипсокартон ,но не знам какво ще се получи.

Автокит дали е по - лош вариант от пяната.
Сега се сетих за вариант с лепило за гипсокартон. Дали ще се спука ?
naB4o - специалист
Няколко сантиметра звучи като повече от един, да кажем поне два. Това си е сериозен просвет. Аз също правих хоби-таван на скоро и сам закачах цели пана ГК (с клизма) и шак нямах фуги по-големи от няколко милиметра.
Има ли паразитни профили при фугите или не? Стабилна ли е скарата или има ход/движение, ако и тя не е стабилна, ще има последствия в бъдеще. Ако има паразитни профили по фугите и действително са толкова широки фугите, сложи винтове между картоните, за да могат да държат пълнежа по стабилно. Ако нямаш паразитни профили - оправянето на фугите ще е голяма магия.
Не се занимавам с това, но имам два тавана и това са съждения от опита и грешките ми.
Успех.
Chefo77 - майстор
Чакай, че то UD-то е 27 мм, ако се виждат 2 см, къде са хванати рапидките???
Вземи лепило за топлоизолации, вместо пяна. Да не объркаш и да вземеш раздуваща, че отиде :) Наскоро пуснаха 60 секундна на Tytan, чак за 60 секунди не стяга, но е много бърза.
Багериста - специалист
Колега аз правих един таван така като тебе ,но най накрая се получи добре ,даже чудесно .На ъглите залепих от тези стериопорените ъгли де то ги има във всяка железария.Лепих ги с някакво строително лепило за стереопорени таванни плоскости.Има и тънки ъгли на 2см има и по дебели на 4см ,получи се много добре.
miliad - майстор
И кво, до тук коментирaме сaмо aмaтьори.
Кaкво нaучих aз от тaвaн 6,5 квaдрaтa.
Зa фугите ползвaш смес зa фуги, не лепило зa кaртон, или шийтрок зa шпaкловaне, в моя случaй Фюгенфюлер нa кнaуф 5кг торбa. Зa снaдкa кaртон-кaртон се ползвa стъклофaзернa лентa, зa ъгловa фугa кaртон-кaртон се слaгa хaртиенa лентa, но нa ъгловa фугa кaртон-стенa се слaгa мрежестa лентa.
При по-голямa фугa, фугопълнителя се нaнaся нa три ръце. 1- пълниш със смес и чaкaш дa изсъхне, 2 -смес , лентa и зaглaждaш отгоре с още смес, 3- широко шпaкловaш фугaтa със сместa зa дa зaличиш евентуaлнaтa рaзликa в нивaтa.
A стиропорените ъгли крият всичко, но ги лепиш сaмо зa еднaтa повърхност, стенaтa.
П.С. Aз не слaгaх винтове в UDто, но си имaх CD нa 10см от ъгълa.

Тема "Фуги на гипсокартон - помощ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: