Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
Здравейте.
Имам следния проблем - съседите отгоре ми наводниха хола и окачения ми таван протече.
Водата не беше кой знае колко много - в продължение на половин ден капеше от отвора за лампата и събрах около половин кофа вода. Сега обаче ме притеснява това че вероятно ватата и гипсокартона са се напоили с вода - и понеже е затворена конструкция незнам това как ще изсъхне. Имам няколко варианта на действие:
  1. 1. Демонтаж и цялостна подмяна на вата и гипсокартон
  • 2. Викам фирма която се занимва със изсушаване на стени и помещения след наводнения. До колкото разбрах през някакви тръбички вкарват и изкарват горещ въздух зад гипсокартона
  • 3. Пробивам няколко отворо в конструкцията, бича парното и чакам да изсъхне
Вариант 1 е най чистия, обаче ще ми коства много усилия да разкарам всичко от стаята и да я превърна в строителен обект.
За вариант 2 - не съм сигурен колко е ефективен
А вариант 3 - има шанс да не успее да исъхне като хората и да ми се образува мухъл

Какво бихте ми препоръчали?
plamen6703 - майстор
По метода на изключването сам си определил най-добрият вариант и компромисните варианти. Остава ти само да избереш дали ще е някой от компромисните варианти или ще си решиш проблема изцяло, разбира се до следващото наводнение от съседите ти. :partyman:
шоп - майстор
@stak441, между ватата и гипскартона има ли монтирана паронепроницаема преграда или друг вид паро бариера?

Може да се окаже излишно дупчене.

И накрая, застраховката на имота е задължителна. :)
kozl - майстор
Какво значи задължителна? Колко се очаква от застраховката?
шоп написа:
@stak441, между ватата и гипскартона има ли монтирана паронепроницаема преграда или друг вид паро бариера?

Може да се окаже излишно дупчене.

И накрая, застраховката на имота е задължителна. :)
Не, няма никаква преграда.

Аз застраховка имам, така че финансово не ме притеснява нищо. Просто ми се искаше да избегна цялостен ремонт на тавана, ако има по-лесен начин за справяне :) . Затова търся мнения от хори които са имали подобен проблем.
шоп - майстор
Щом нямаш никаква паробариера откъдето е дошла влагата там и ще отиде!
Вземи колкото можеш пари от застраховката ( няма да са много, но...) Надуй отоплението, проветрявай периодично.За влагоабсорбатор не съм запознат дали е удачно да се инсталира. Нека колеги да кажат.За 20-30 дни влагата ще изчезне. Пролетта в най-лекият вариант ще се разминеш с едно грундиране на тавана и латекс. В по-тежкият: шпакловка частична или цялостна + латекс.
Успехи!


П.П. Не си качил снимки, но не прибързвай да къртиш нищо.
kozl - майстор
В предишния офис стана наводнение ама там нямаше решение за отводнение и паднаха паната на растерния таван. Пана нови докато не подгизнат от следващия теч (при снеготопене) и постоянна смрад. Ама нели е офис - нека да смърди.
На колата изпраха седалките. Три дена вътре в нея работи влагоуловител. Последния ден само си работеше и никакъв добив на вода не изкарваше, а като седнеш и дупето влажно. Та добре, че беше лято и една седмица изкара в жегите с отворени врати та влагата се изпари.
Вероятно и нищо да не предприемеш, некога ще изсъхне стига пак отгоре да не завали, но пък и вероятно ще смърди :?
На мен също не ми се иска да прибързвам, обаче незнам дали това нещо въобще може да изсъхне, като няма откъде да се проветрява.
От едната страна конструкцията стига до корниза, и от там мисля да отрежа няколко парчета от гипсокартона, за да има все пак някаква вентилация. Пък и няма после да се виждат.

Снимки няма смисъл да качвам, в момента си личи само по сглобките на профилите как са станали влажни линии.
radius - майстор
Чудя се дали вентилаторче за баня/тоалетна ще прекарва въздуха. Каква е идеята? В единия край правиш 3 дупки ф100/125 и монтираш 3 вентилатора. В другия край правиш още 3 дупки да излиза въздуха (ако изобщо има движение във ватата). От време на време сменяш местата на вентилаторите, а в стаята да работи един компресорен влагоабсорбатор.
Обаче има един проблем, може да хвърчат прашинки вата из въздуха
шоп - майстор
stak441 написа:
Снимки няма смисъл да качвам, в момента си личи само по сглобките на профилите как са станали влажни линии.

Аз останах с впечатление, че наводнението е сериозно!

Тема "Наводнен окачен таван" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: