• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
prascho - майстор
здравейте. Имам няколко комплексни въпроса и ще се радвам на ефективни решения от ваша страна.
На тавана в кухнята се колебая дали да я направя от гипсокартон или от сачак? Теоретично ми е ясно как ще стане работата с гипсокартона. Имам притеснения, че помещението ще бъде с по-висока влажност от обикновена спална и затова се възпирам от дървото. В другите стаи го направих с дърво.
Вторият въпрос е дали трябва да се слага паразащитно фолио над гипсокартона?, мисля да сложа вата и черно дюшеме.
Третият въпрос е над сачака/дървото на тавана/ дали е хубаво да се остави въздушен слой от 1-2 см и след това вата или пък найлон /не съм слагал с идеята , че може да запарява дървото/, или пък директно върху вървото да се слага ватата? Да си призная в едната стая е директно поставен, а в другата съм оставил въздушен слой.
Четвъртият въпрос е с какви лакове е хубаво да се минава сачака? Използвал съм до момента грунд и лазурни лакове на лакпром, но за влажно помещение, ако правя тава с дърво ще се наложи по- ефективно покритие. Съдет за производител и марка лакове, а може би и други по-подходящи за дърво покрития.
поставям снимки. Изпитвам затруднение с поставяне на снимки. Изписва ми обща грешка, че файла е празен!!!
velsi - Почетен майстор
За снимките чети внимателно тука.
prascho - майстор
Всъщност, колебанията ми са относно дали да правя тавана с гипсокартон. Останалите въпроси горе долу ги изчистих. Ще се радвам и на вашто компетентно мнение. Какво мислите за сухия под на Леонардо /перлита+гипсфазера/ по-добър вариант ли е от саморазливащите се мазилки /например тази: http://www.ceresit.bg/products/index.html/?
Последна промяна от prascho на чет окт 01, 2009 9:33 pm, променено общо 2 пъти.
prascho - майстор
Ще сгреша ли ако си направя тавана в кухнята от сачак и го мина няколко ръце с яхтен лак. Покритието, което ще се получи достатъчно солидно ли е за влажно помещение като кухня???
velsi - Почетен майстор
Мисля, че няма да има проблем. Но все пак не е лошо в кухнята да си има аспиратор. Не е зле да помислиш за някаква топлоизолация изолация преди сачака. Аз така направих навремето един таван, но под сачака не сложих нищо и сега ме е яд, но и не ми се иска да го пренареждам.
prascho - майстор
Kакто се вижда от снимката, ще направя невилирано скеле от дъски дюшеме и на тях ще накова сачака. Нищо не ми пречи след като сачака е готов да му сложа два пласта минерална вата и отгоре да го затворя с черно дюшеме. Ще има по-високи топлоизолационни качества от таван направен с гипсокартон, тъй като дървото е с по-ниско ланда /коефициен на топлопредаване / от гипсокартона. Добре ме подсети за отвора на апсорбатора, мога да включа изхода на абсорбатора към тръбата, която извежда канализацията навън. /снимката отдолу/.
Обаче, сега ми хрумна да попитам дали е хубаво да има вентилационен отвор и къде да го оставя, на тавана или в стената? ако е в стената това означава, че трябва да пробивам стената и да нарушавам външната фасада, което ще е трудоемко.
Последна промяна от prascho на чет окт 01, 2009 9:33 pm, променено общо 1 път.
prascho - майстор
Впрочем, да кажа, че в останалите стаи над сачака съм сложил 2 слоя вата, найлон + черно дюшеме. Дори в скосените части под билото сложих и трети слой вата.
prascho - майстор
кухничката е 3.55x2.55. Дъските сачак са 4 м и както и да го смятам 1,3 кв. м. ми е отпадъка. 10 квадрата = 200лева. При гипсокартона ще има отпадък от сд профилите, които ми казаха, че са по 3 м. Отпадък и от уд профила и гипсокартона. Допълнително ми трябва акрилен силикон за фуката със стената и шпакловачна маса с ленти за останалите фуги. И за десерт дълбокопроникващ грунд и поне 4-5 ръце латекс. Питам дали ще ми излезе по-малко от 200 лева да го направ я с гипсокартон? :)
prascho - майстор
питам, тъй като не съм запознат с цените на профилите и изброените отгоре материали. Вата при всички положения ще има ;) :rollsmile:
prascho - майстор
velsi, душко. Явно само с теб ще си комуникираме, останалите или страдат от скромност или са възприели европейските порядки и тяхното вътрешно аз не желае да изкрищи като бай Ганьо "булгар, булгар", тупайки се по гърдите /еквивален на "майстор, майстор"/. Предполагам, че ще остана разбран. Та велси да те занимая с още един въпрос, който е на дневен план. Направих лека реконструкция та имам външен ъгъл от ютонг и се чудя при шпакловката дали да му сложа подобно на гипсокартона метален ъгъл /предполагам, че си наясно, че ъглите на ютонга са леко ожулени/. Ще се радвам ако дадеш съвет в близките няколко часа. Разчитам на твойта отзивчивост. Прилагам и снимка
Последна промяна от prascho на чет окт 01, 2009 9:34 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2

Тема "кухня? колебания и умуване над сериозни топлоизолационни...." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: