Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
parbaliev - напреднал
Здравейте,
четох доста за окачените тавани във форума, но тъй като за първи път ще слагам окачен таван бих искал първо да кача снимка на това, което мисля да правя преди да пристъпя към изпълнението му. Окачения таван ще бъде на коридора, които е с доста странни размери и има доста чупки.
Обмислям два варианта :
1 вариант окачен таван на едно ниво със СД носещи профили и СД монтажни профили
Прилагам и снимка на първият вариант https://photos.app.goo.gl/DVTYgJv3BXif58Rt6
2 вариант окачен таван на едно ниво само със СД носещи профили
Прилагам и снимка на вторият вариант https://photos.app.goo.gl/Lmp2SrxpgMrVaPJA9
Моля за информация и съвети кои от двата варианта е по-подходящ. :?
jekasus - майстор
Първия е по-близък към Кнауф, но има грешки по растоянието на носещи профили и директни окачвачи.
Втория е по -близък към Ригипс.
Първия е по-сигурен.
parbaliev - напреднал
пон яну 28, 2019 7:52 pmjekasus написа:
Първия е по-близък към Кнауф, но има грешки по растоянието на носещи профили и директни окачвачи.
Втория е по -близък към Ригипс.
Първия е по-сигурен.
Носещите профили трябва да са на най-много 120 см един от друг нали така?
А за директните окачвачи разтоянието е около 80-90 смедин от друг?
Задължително ли е разтоянието между монтажните да е 50 см..Може ли на места да ги направя на по-малко разтояние с цел да слагам цели платна гипсокартон?или трябва навсякъде да са по 50 см.? :? :?
jekasus - майстор
parbaliev написа:
Носещите профили трябва да са на най-много 120 см един от друг нали така?
Гипскартона се слага по дължина на носещи профили, тоест растоянието между носещи профили трябва да е равна на широчината на един лист - 120, на този профил се закрепва фабричния край на листа.
parbaliev написа:
Задължително ли е разтоянието между монтажните да е 50 см.
Това е максималното растояние между профили, може и през 10 см да ги сложиш.
parbaliev написа:
Може ли на места да ги направя на по-малко разтояние с цел да слагам цели платна гипсокартон?
Четем първия отговор.
Реалност - За да работят и двете схеми - трябва да се търси хубави профили, хубави директни окачвачи и най вече гипскартон, пазара е пълен със боклуци...
Профилите най лесно се проверяват със ръце - стискаш профила и веднага ще разбереш.
Директни ги дават със един анкерклин да се монтират, по-добре с два.
Картона, който има фибри в гипса засега най ми вдъхва доверие...
parbaliev - напреднал
вт яну 29, 2019 7:46 pmjekasus написа:
parbaliev написа:
Носещите профили трябва да са на най-много 120 см един от друг нали така?
Гипскартона се слага по дължина на носещи профили, тоест растоянието между носещи профили трябва да е равна на широчината на един лист - 120, на този профил се закрепва фабричния край на листа.
parbaliev написа:

Благодаря за съветите, само че навсякъде където гледах клипчета и четох го дават дължината на гипсокартона да се слага напречно на носещите профили, а ти казваш че трябва да е обратно.
Има ли значение за УД профилите,които са по стената какъв край от гипсокартона ще се закрепва дали фабричния или рязан?
Мисълта ми е там където има
рязана част от гипсокартона е по-добре да е закрепена към УД профилите или към СД профилите или е без значение :?
jekasus - майстор
Казах за разликите между Кнауф и Ригипс.

Като допълнение/който е патил/ към системата на Ригипс доста майстори слагат така наречени "паразитки" от CD-профили, които съединяват "висящи" между профили фабрични кантове.
Поне за мен е задължително...
parbaliev написа:
Има ли значение за УД профилите,които са по стената какъв край от гипсокартона ще се закрепва дали фабричния или рязан?
Фабричен изисква допълнително изравняване на ъгъла, така че по възможност да е рязан.
Другата причина - че равни стени са рядкост...
parbaliev - напреднал
вт яну 29, 2019 9:27 pmjekasus написа:
Казах за разликите между Кнауф и Ригипс.

Като допълнение/който е патил/ към системата на Ригипс доста майстори слагат така наречени "паразитки" от CD-профили, които съединяват "висящи" между профили фабрични кантове.
Поне за мен е задължително...
parbaliev написа:

Дефакто въпреки,че пише фабричния кант може да „виси” е по-добре да се захваща с паразитки. Тук идва другия ми въпрос по какъв начин е хубаво да се хващат тези паразитки. Гледам,че някой слагат УД профил ,други слагат пак СД профил с универсална връзка към носещия СД,трети направо си слагат кръстата връзка. :?
jekasus - майстор
Само UD не става.
Кръстата връзка има смисъл, ако е монтирана предварително.
Универсална връзка става при монтаж на паразит след като има закрепен на тавана гипскартон.
Има и вариант с парчета UD, да се закрепи паразита, без да правиш излишни усилия, ама трябва да потърся снимки...
parbaliev - напреднал
вт яну 29, 2019 11:12 pmjekasus написа:
Само UD не става.
Кръстата връзка има смисъл, ако е монтирана предварително.
Универсална връзка става при монтаж на паразит след като има закрепен на тавана гипскартон.
За кръстата връзка,ако се прави те си се слага предварително преди да се слагат листовете гипсокартон.Просто трябва да си пресметна точно къде ще са ми необходими (къде ще се падат крайщата на картона).
По-лесният вариант и мисля така и да го направя е с универсални връзки. Само не разбрах защо трябва да се монтират след като има вече гипсокартон на тавана.
Мисля да го направя както е показано тук на 11 мин от клипчето
http://www.misiamoiatdom.com/548-окачен ... инсталация
Така правилно ли е? :?
jekasus - майстор
parbaliev написа:
Така правилно ли е?
Да.
parbaliev написа:
Само не разбрах защо трябва да се монтират след като има вече гипсокартон на тавана.
Просто казах, че може и след монтиран картон да се вкара профил със универсална връзка/предимство пред кръстата, че може по-къс CD-профил да се използва./...
Понеже някои закрепват със копчета CD към UD - след като е нивелирани профили CD, точно тези копчета ги отвивай, при нивелация помагат, после пречат.

Тема "Съвет за окачен таван на едно ниво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: